• Krátkometrážní

Přežít svůj život (2010)

"Freude, Freude, na tě vždycky dojde", jak s oblibou říkal náš hrozný profesor na psychologii. Čím víc toho znáte z psychoanalýzy, tím pro vás je film vtipnější. (Scénář pracuje hlavně s nejznámějšími definicemi, které používá zcela doslovně, což je na tom právě to zábavné). Docela jsem se nasmála, některé scény byly skvělé (hlavně ty v ordinaci s obrazy Freuda a Junga). Ručně animované fotky herců se střídaly s klasickými hranými záběry, práce to byla náročná a zdlouhá, jak bylo vidět ve Filmu o filmu. Ale jenom proto, že to je vypiplaná surrealisticky snová vize, na kterém budou Japonci zase ujíždět, to nebudu hodnotit lépe, protože místy to bylo opravdu ukecané a hlavní pointa byla až příliš brzy zřejmá. Zbouchnutí animy však nemělo chybu. Jdu se teď zakousnout do kabelky, dobrou noc:)

Občanský průkaz (2010)

Tě péro! Teenageři za bolševika aneb spusťte mařenu! /// Čtveřice kluků provokuje rodiče, má problémy ve škole... Nejde tady však o revoltu proti režimu, ale spíš o rebelii puberťáků proti všemu a všem. Kdyby se léta jejich dospívání odehrávala v současnosti, ztratil by film na zajímavosti. Vznikla by jen lepší variace na tupé Snowboarďáky a ostatní nadržené teenage filmy. Éra komunismu nabízí bizarní, komické a děsivé události, se kterými se kluci snaží popasovat. Do atmosféry 70. let vás to vtáhne od prvních záběrů - masky, kostýmy, rekvizity jsou poctivě dobové. Uslyšíte množství různých odkazů a narážek, od gramodesek Deep Purple, přes vysněné džíny z Tuzexu až po plakát Vinnetoua a povinné hodiny ruštiny. Zažijete kárné řízení, ale i hřejivý pocit z právě získaných výjezdních doložek./// Ústřední čtveřici tvoří mladí neherci a já se jim klaním. Tak uvěřitelnou a hlavně přirozenou mimiku/gestiku a opravdové emoce jsem dlouho neviděla. Místy jsem měla pocit, že kukátkem opravdu sleduju kluky, jak sedí ve „starym tráboši“ na louce a popíjí lacinej mok. Z herců stojí za zmínku super slizký J. Macháček alias taťka peďouš a volnomyšlenkářská učitelka - fešná K. Boková, které skvěle kontrastuje s obstarožními soudružkami učitelkami (čti soužkami)./// Film nemá konzistentní dějovou linku, která by se postupně rozvíjela a na konci gradovala. To spolu s poměrně dlouho stopáží může nudit. Asi záleží, z jaké generace jste a co jste z normalizace zažili/co jste vyslechli. Já osobně jsem se do filmu nesmírně vnořila, protože dobu znám z podrobného vyprávění, na Black Sabbath jsem vyrostla a modrou knížku už mi taky ukazovali. Je až neuvěřitelné, co byli někteří lidé ochotni udělat, aby ji získali. Diagnóza 307 hadr. A 15 mi nebylo zase tak dávno, abych si detailně nevybavila matčiny kontrolní pohledy, když u nás někdo nocoval, nebo svolání do pokoje po „rodičáku“./// Myslím, že tohle bude kultem. *spoilery* Je tu několik naprosto skvělých hlášek, ať už na spolužáka-bonzáka - „Polib nám prdel, Daňku“, nebo „vypíčení priorit“. Pár situací me hodně rozesmálo (wc mísa, výslech, slabikář). Perfektní jsou také básničky, které vymýšlí jeden z kluků, někomu můžou připadat pouze vulgární a obyčejné, ale takové skládal v pubertě snad každý:) /// Kromě humorných scén je jich hodně i temných a tragických. Ať už je to cesta do vysněné „Jugošky“, nebo starší bratr, který dostal na den opušťák. Mistrovsky zvládnutá je scéna, kdy příslušníci VB zatýkají v podchodu na nádraží účastníky ilegálního koncertu. Obušky dopadají na vyděšená těla mladých, kteří jsou pak dovlečeni do autobusů.*konec spoilerů* Cítíte strach, bezmoc a vzápětí hořkost a znechucení, jak je vůbec něco takového možné. Do maxima O. P. zase tolik nechybí. Několik scén ale zpomaluje už i tak poměrně volné tempo filmu a otec Petra (výborný divadelní herec M. Myšička) mluví někdy až moc./// V době elpíček, popíjení francovky a front na maso ad. jsem sice nežila a místy jsem si říkala, že to muselo být vzrušující, ale nebýt konformní a chcát proti větru chce odvahu a charakter. A já nechci vědět, jak by se chovali moji blízcí či vzdálení. Tenhle film vám prostě natrhne... občanky!

Legenda o sovích strážcích (2010)

Letos se změní terminologie a bude se říkat: „Tváříš se, jako kdyby ti uletěly sovy“. :)) To jsem si říkala v pár scénách... Přes to, že jsem od filmu čekala de facto denní můru, tak i když je to slušný nadprůměr s několika hodně dobrými momenty, padnoucí hudbou, poměrně vymakanou animací a věrohodnými zvuky a ruchy, tak to na ty 4* nestačí. Ale vizuálně mi Legenda, na rozdíl od jiných animáků poslední doby, docela imponovala - včetně zdařilého 3D efektu.

Fatal Failure (2010) (studentský film)

Pravidelně monituruju české studentské filmy, ale nepamatuju si, že by se mi za poslední roky nějaký vyloženě zamlouval. Například předloňská Fresh Selection - Promising Five ve Varech, kde jsou filmy i zahraničních studentů, mi připadala tak příšerná, že jsem dlouho nechtěla žádný kraťas ani cítit. Ovšem toho je geniální - práce s kamerou, střihem, trefné použití hudby. P. Lněnička (absolvent DAMU, nikoliv tedy herec-amatér), zahrál vojákovo zoufalství tak skvěle, že by mu leckterý zkušenější herec záviděl. Úplně na mě dýchla bezmoc a zoufalství. SPOILER: Záběr na kostým ve skříni a následné oblíkání (např. pomalý stoupající záběr na koženou kozačku) připomíná to nejlepší z Kick-Assu, Xeny (korzet) a Salomona Kanea (plášť). „Do prdele práce!“ Honza Vejnar má budoucnost...a FAMO talenty, což jsem doteď kategoricky odmítala.

Expendables: Postradatelní (2010)

Já chci mít penis! /// Nože lítají, končetiny odpadávají, vazy se lámou, kosti praskají, těla hoří (a mravokárci zuří). A já jsem se jen tetelila blahem z každého pohybu, každé rány a za všech výkonů zúčastněných herců. Statham je standardně sexy a drsný, aniž by v každé druhé větě fuckoval. Jet Li má sice vlastní poměrně dlouhou scénu, ale mezi dvoumetrovými chlapy se trochu ztrácí. Ostatní mají pořádné bicáky, tricáky a já nevím, co ještě, k tomu drsný pohled, hbitost (Stallone má skvělou formu), sílu a navrch ještě hlášku + kostel = skvělý "moderní oldschool" nářez! :) [Kino]

Počátek (2010)

Rozdíl mezi mými a Nolanovými sny je ten, že mé jsou ještě o chlup lepší, ale nepodařilo se mi je zhmotnit, byť „jen“ ve formě filmu./// Svět je to promyšlený a sofistikovaný, ale já jsem nenasytná a chtěla jsem ještě víc. Víc architektování, víc emocí a víc snové fantazie. Vizuál snů (kromě limba) se držel dost při zemi (až po probuzení si uvědomíte, že sen byl divný a nerealistický, tak v čem byl problém?). Sněhová rovina mi nesedla (objeví se za á zbytečně daleko od nemocnice, za bé v tom cítím extrémní snahu v nějakou tu akci na konec a za cé: lyže ala Bond. Navíc to bylo kvůli jednotnému zimnímu oblečení nepřehledné a jaksi obyčejné, místy stereotypní a jaksi zacyklené. Několik velmi podobných záběrů na různé útočníky (v pravé části obrazu), kteří jsou vždy postřeleni bránícími se exktraktory. Spoiler: Aspoň někdo tam, sakra, mohl umřít! Konec sice rozvířil mnohé mysli, ale je to skoro jediné, nad čím se dá dumat. Takový Lost v pár dílech nabídne dráždivých záhad či podnětů víc. A byť se Matrix také příliš neodehrává v reálném světě, dokáže přitáhnout víc. Tady mi na postavách moc nezáleželo. Každopádně konečně nějaký film po Návratu krále, u něhož jsem byla ochotná přes dvě a půl hodiny zadržovat moč!:) P.S. Po druhém zhlédnutí musím konstatovat, že můj zážitek byl skoro o úroveň lepší. Znalost dialogů a pravidel snového světa mi dovolila zaměřit se víc např. na detaily scény a hudbu, ale taky jsem nalezla pár odpovědí, nicméně zároveň vyvstalo i množství dalších otázek. A Tom Hardy je skvělý herec, o tom žádná + miluju scénu výstupu z letadla a včera se mi po letech zdál sen ve snu a bylo to úžasné. A už ticho, sníme!:)

Zatím spolu, zatím živi (2010)

Myslíte si, že skoro 50letý Cruise a bloncka Diazová jsou už za zenitem? Tak to se pekelně mýlíte, protože tenhle film je skvělá jízda, při které skoro nic nedrhne./// Režisér J. Mangold není žádný nováček, nyní však poprvé přichází s akční komedií a oživuje kariéru dvěma už lehce vyčpělým hercům. Tvoří zajímavou dvojici, ze které sice nečiší sex-appeal jako z Pana a paní Smithových, ale jsou stokrát lepší než trapné duo z Exmanželky za odměnu./// Cruise svými hláškami baví a tahle role mu opravdu sedí. Lehce psychopatické chování a šílený škleb fungují dokonale. Viz např. scéna s postřeleným hasičem./// Štáb se zřejmě rozhodl, že zcestuje svět. Nevím totiž, jak jinak si vysvětlit tolik natáčecích lokací. Několik měst v Americe, rakouské Alpy, španělská Sevilla... Příběh na sebe časem nabaluje zbytečné vrstvy, dvojice pořád někam cestuje. Film jako kdyby snad byl oslavou dopravních prostředků. Použijí snad všechno od auta, letadla a vlaku přes motorku až k vrtulníku. Skákají, běhají, zkrátka dynamika jedna báseň, takže vlastně není, nač si stěžovat./// Oba se vtipně pošťuchují, např. když Roy oblékne June do plavek, zatímco je v bezvědomí. Metoda uspávaní se osvědčí, tak ji použije ještě několikrát. June totiž velmi špatně snáší stresové situace. Kolem ní se nemilosrdně střílí, po agentovi jdou mafiáni a podobná cházka. Diazová občas piští trochu moc, ale nepůsobí to trapně nebo strojeně. Nepadne agentovi ihned do náručí, jak to bývá v jiných filmech. Akce je nadprůměrná. Automobilová honička se řadí mezi ty špičkové - je nejenom nadupaná, ale také vtipná. Další skvělá scéna je, když ujíždějí před býky a pronásledovateli navrch./// Příběh začíná trochu váznout po hodině, když oba vystoupí v Rakousku. June uvažuje, zda Roye naprášit agentům, nebo ne. Mluví se a moc se neděje. Ale že bych se vyloženě nudila, to zas ne./// Pochválit je třeba OST. J. Powell zkomponoval svěží hudbu, která je dobrá, aniž by se neustále vtírala hlasitými tóny, jak tomu u dnešních špektáklů bývá. I přes drobné nedostatky a sladký happy end, se jedná o film, který rozhodně stojí za vidění. A na konci vám bude líto, že Roy není aspoň váš postarší strejda, co by vás bral na psycho-vejlety. Nebo spíš milenec, protože zábava je s ním skvělá a k tomu je ještě pořád charismatický a sexy! 75% Shot yout through and through, no bone, nowhere near the femoral artery. It´s all good. You´ll probably get a promotion. Good?

Ong-Bak 2 (2005)

Kam se hrabe ňákej kůň jakožto blízké (tažné) zvíře člověka. TSE! Slon, vážení, slon je to pravé zvíře!

Batman - Gothamský rytíř (2008)

Gordon: Are you in pain? Batman: -I work through pain. Batman je krapet obtloustlejší, jako kdyby si rok doma válel své netopýří šunky. Nos má špičatý jak pyramidu. Ale to je úplně jedno, protože tohle je rozhodně dost dobrý film, byť se kvalita jednotlivých částí liší, což je logické vzhledem k tomu, že je psali různé scenáristé. A pár hlášek je skvělých. Hey, bat, when you flying what the city look like from up on high? -It looks dirty.