Milionář z chatrče (2008)

Na začátek tohoto komentáře jsem chtěl položit nějakou "milionářskou" otázku, na kterou bych poté na konci odpověděl. Nicméně - bylo by to trapné, laciné a kýčovité. Někomu se možná tento film bude zdát právě takový, avšak ve mě vyvolal mnoho pocitů. Je mi jedno, jestli tento skvělý film měl útočit na city jako povinnost. Danny Boyle natočil naprosto "jiný" film, který však bude lákat nadále (i přes ty všechny Oscary či Glóby). Výběr herců je takřka nevídaný, kamera nádherná. Líbí se mi použití hudby (nejen té světové) ale také té Indické (A.R.Rahman je prostě záruka kvality - je zde patrný jeho rukopis), kterou jsem jen tak náhodou objevil před několika lety a úplně mě pohltila. Pár nesmyslů v tomto filmu jistě najdete, některé občas nadzvednou mandle (indicko-english řeč aneb je jedno jakým jazykem mluvím, hlavně že se nějak domluvím, taneční čísilko na závěr apod.), ale krom toho nemohu prostě tomuto filmu nic vytknout. Naprosto nic. Je jiný, je krásný, je plný emocí, poselství. A pro ty, kteří nadávají (zase) na happy-end: Tento příběh si opravdu vyjímečně happy-end zasloužil. Nedokáži si představit něco jinýho, opravdu ne. (a Latika je moc pěkný jméno) :)

Ratatouille (2007)

Tak báječný animák od dob prvního Shreka jsem už dlouho neviděl. Obdivuhodná animace, skvělé fórky, nápady a skvělá sentimentální a poučná struna - to je Ratatouille. Moc mě to bavilo - vlastně díky tomuto filmu jsem měl docela pochybnosti o tom, jestli můj tatínek tajně nespolupracuje při vaření s nějakou krysou! :) Závěrečný monolog o kritice by si měli vyslechnout všichni zde na ČSFD. Ano, já si tento portál hned při sledování vybavil ...

Velká ryba (2003)

Vskutku nádherný film, který do mě vstoupil tak hluboko, jako naposledy před rokem Láska Nebeská. Miluji filmy na způsob Forresta Gumpa, přesto je tento naprosto něčím jiný a odlišný. Na tento film je třeba se dívat i srdcem, ne jenom očima. Doporučuji všemi deseti, je to nádhera, nádhera, nádhera - není třeba slov. Můj favorit! :)

Občan Havel (2007)

Na tomhle dokumento-filmu je nejvíce zajímavé to, že je vlastně úplně normálně sestříhané, autoři dokumentu nám nic nepodsouvají a u Václava Havla neprovádějí tzv. "televizní metamorfózu", jakou nám běžně dělají naše televize. Václav Havel je tu prostě vidět se všemi klady, i zápory a to je hodně důležité na tomto filmu. Vynikající je samozřejmě už ten fakt, že se toto dílo natáčelo strašně dlouho a že si p. Koutecký šel neustále za svým a věděl, že ze všech těch natočených materiálů musí někdy "něco" vzniknout. To něco je tady, a to něco je skvělé. Hodně, hodně skvělé. Mám z tohoto díla velmi příjemný pocit a takové hřátí u srdíčka, že ještě dokumentární filmy nakonec dělat umíme :)

Lepší už to nebude (1997)

Je to neuvěřitelné, ale je to možná můj první film v mém životě, z kterého jsem uměl nazpaměť množství dialogů a dokonalých hlášek díky zvukové stopě, která se mi jakýmsi nedopatřením nahrála na magnetofonovou pásku (opravdu, vážně nekecám - je to možné!). A když jsem poté uviděl tento film i s obrázkem, zážitek byl ještě intenzivnější ... :) Stále dobrá romantická komedie s neuvěřitelným Jackem Nicholsnem i po letech.

Jak básníci přicházejí o iluze (1984)

Naprosto klasický film, který bude bavit ještě hodně dlouho, jelikož je stále nadčasový a obsahuje tuny skvělých hlášek a zejména mou nejoblíbenější snad z celé pentalogie: "Do prd*le tady je tma!"

Ray (2004)

Od tohoto filmu jsem nic neočekával a vlastně jsem chodil kolem něho neustále obloukem do té doby, než jsem na něj nakonec narazil. Inu, proto mé hodnocení berte takové, jaké je. Co se týče hlavní postavy - je zde přesně vidět souznění duší herce a geniálního hudebníka - přesně tak, jako jsme mohli vidět u Vala Kilmera v Stoneových The Doors. Proto pro Jamieho je oscarová soška zcela oprávněná. Film jako takový je skvěle odvedená práce, včetně geniální hudby, ze které běží mráz po zádech dosud. Scény, kdy se Ray zbavoval drogové závislosti (hovorově řečeno - prostě měl "absťák") byly velmi sugestivní. A dovolím si zde veřejně argumentovat jednu věc - je to opět jeden z mála filmů, který mě přes svou dlouhou stopáž nenudil ani jednu minutu. Když si tak pročítám ostatní komentáře, jsem asi z toho houfu vyjímek. Nicméně, takovou poctu si Pan Ray Charles určitě zasloužil. Díky tomuto filmu jej (možná) budou znát a (možná) i obdivovat další a další generace.

Moje rodina (2000) (seriál)

Tenhle britcom obsahuje strašně trefné scénky, jako bych je někde už viděl. Obzvláště některé díly jsou opravdu vražedné od začátku do konce. "Nesplachuje záchod..."

The Doors (1991)

Vynikající hudební a životopisný film o jedné fajn kapele, se speciálním zaměřením na frontmana - dnes legendu Jima Morrisona. O Valu Kilmerovi se tu namluvilo už dost, jeho herectví zde několikrát bylo vyřčené za naprosto brilantní souznění s duší Jima Morrisona. Je to pravda a dokonce bych si dovolil i tvrdit, že je to tak trochu zázrak, protože takové spříznění a převtělení se jen tak nevidí. Naštěstí je toto převtělení navždy zachováno, a to je jedině dobře. Atmosféra filmu je taktéž velmi hutná, psychedelické scény jsou natočeny opravdu výborně a koncert s "The End" mě naprosto odrovnal. Jedno se ale musí nechat - konec filmu jsem (jako vždy) čekal hodně emocionální, že mě prostě hned rozpláče. Ale kdepak, to se nekonalo... Tento film je opravdu jedna velká pocta legendě, která má ve světě hudby neodvratně pevné místo. Děkuji všem, kteří se na tomto filmu podíleli ... "Mother, i want to fuck you! Allright now!"

Úsvit mrtvých (1978)

... a opět jeden z nejúchylnějších filmů co jsem kdy mohl vidět, tentokrát od Romera. Tohle je naprosto báječná smršť akce, psychologických myšlenek (hádejte jaké mám na mysli - viz.ostatní komentáře) a dokonce i (v dnešní době) také gagů a vtipných situací. Od šokujících a provokativních Kanibalů je to druhý film, kde jsem slyšel úchylnou muziku , která se naprosto nehodí k tomuto žánru a atmosféře. Ten ústřední motiv prostě musím mít (a v budoucnu si jej možná dám i do mobilu jako vyzvánění, muhehe). Film je natahovaný, ale je podstatné, že nenudí. Právě naopak - někdy působí jako groteska :) Některé scény z obchoďáku mě totálně rozsekaly! Gore efekty na slušné úrovni, herci průměrní, film jako takový hodně cynický. To zas bylo něco! Snyder vs. Romero - 1:1