Nábyteček (2010)

Dve sestry Dunhamové sa správali väčšinu príbehu ako duté predmety. Osviežujúcim momentom satisfakcie bola scéna, kedy na domácej párty tá mladšia zrazu ožije a poriadne tej ťape naloží - veľmi pekné... Ako tragikomický, existenciálny portrét vzdelaného, ale nepoužiteľného dievčaťa to fungovalo, super. Akurát sa mi nepodarilo nadviazať spojenie s hlavnou hrdinkou a navyše - ale to bude asi iba môj problém - som mala bláznivé nutkanie ju učesať, uf!

Národ snílků (2010)

tento film je funguje iba ako predloha cool imidžu pre tínedžerov. obsahovú prázdnotu a scenáristickú nemohúcnosť sa snaží zakryť overenými postupmi odkukanými z iných coolových filmov pre tínedžerov. tých detí traumatizovaných v minulosti a príduvších do nového mesta a novej školy kde sa automaticky stávajú outsidermi - a to len preto, lebo sú vlastne lepší než ostatní - už tu bolo akurát dosť.

Poslední noc v Římě (2010) odpad!

veru, nie je za čo tu naškrabať ani jednu hviezdu. tak nejako to asi dopadne, keď si rejža myslí, že stačí napchať do postele dve holé, športovo založené občianky a isto z toho dačo bude, aj keby sa len mali potácať od nezmyslu ku volovine a nazad. sľubný lesbický materiál spackali aj herečky, ja som im naopak neverila ani nos medzi očami. (napríklad s takým švédskym variantom tejto témy - Kyss mig - sa to nedá porovnať..)

Bráchova holka (2009)

Ľahúčko vyrozprávaný komorný príbeh, ktorý šikovne nepriznáva svoj žáner. Vo výsledku síce ide o drámu, ale nájdeme tu niekoľko komediálne ladených scén. Celá štvorica protagonistov sú krásne reálne postavy, každý z charakterov je napísaný starostlivo, bez stereotypov a klišé. Obzvlášť Caleb je tak sympaticky podivný týpek, že si tú postavu zapamätáte aj vďaka jeho nie práve pozitívnym kvalitám. V štruktúre celého príbehu sú použité drobné detaily, ktoré robia filmík dôveryhodným, napríklad Emin „dark girl image“, či vtípky na účet nešťastnej netere Calebovho šéfa. Na nervy mi liezli nočné scény, kedy sa Ema premáva po baráku, hulí ako komín, poprípade pokrikuje čosi na Caleba a nikto sa nezobudí! Postava otca a mladšieho brášku je evidentne vyzbrojená veľmi tuhým spánkom a ľuďom v „grocery shope“ vôbec nevadí, že ktosi hrdúsi dievča medzi regálmi... tak preto „len“ štyri hviezdičky.

Katka (2009)

trpezlivý zber dokladov o jednej "premene". príbeh o Katke nie je iba didaktickou ukážkou o škodlivosti drog, ale aj zobrazením toho, ako blízko k sebe majú bezmyšlienkovosť, strata zodpovednosti, repetícia každodennosti a škaredosť. Katka vlastne celý čas len frázovito bľabotá a od začiatku je jasné, že sa sebadeštrukčne vyhýba vlastnému mysleniu. tých spôsobov a podôb úniku je nepreberné množstvo, preto sa ten príbeh podľa mňa bolestivo dotýka každého.

Orphan (2009)

aj keď som mala po záverečnej infarktovej štvrťhodinke chuť tomuto kúsku vlepiť aspoň štyri hviezdičky, po krátkom vychladnutí musím uznať, že nelogickosť scenára, na ktorú sa mnoho prítomných užívateľov sťažuje, je dôležitý lapsus (spoiler: prepánajána, prečo s tým deckom uteká ku rybníčku a nie ku policajtom, keď jej musí byť jasné, že pri zamrznutom rybníčku o polnoci sa ešte nikdy nikomu nič dobrého nestalo...), nehovoriac o podivnej postave "otca" a ešte podivnejšej adopcii dieťaťa, ktoré ani vo svojom "roztomilom mode" nevyzerá v poriadku. napokon medicínska zápletka bola pekne hrôzostrašná, keďže nemusíme utekať ďaleko po príklad z reality, všakáno...; úžasná Vera Farmiga a prekrásne interiéry.

Secret Machine (2009)

krátka filmová alegória novovekého európskeho rozumu. najzaujímavejší moment: Duchamp ako potomok da Vinciho... (vlastne hej). avšak zapôsobilo to na mňa ako také prázdne moralizovanie - chýba tomu prekvapenie, rozuzlenie, pointa..

Široce otevřené oči (2009)

brokeback Jeruzalem. dokumentárna zložka filmu je omnoho pútavejšia ako samotná dramaticko-romantická zápletka. miestami trošičku nuda, no i tak pôsobivý variant z nekonečného radu prevtelení príbehu o rozpore rozumu a citu.

The Winning Season (2009)

úplne vpohode pozerateľná športová komédia. predvídateľná, avšak nie triviálna. nad hladinou priemernosti ju držia vtipné dialógy, Sam Rockwell a presvedčivé výkony všetkých dievčat - najmä Shareeky Epps a Emmy Roberts...

Umění lhát (2009)

"So... I don't need to kill myself. Wow." O tom, ako lúzri objavili klamstvo. Trikrát pretečená pinta trápnosti, cynizmu a absurdity, ďaleko za dobrým vkusom a hranicami žánru - presne tak, ako to má Gervais rád. Scénka s odhalením náboženstva je poklad. Avšak hodinu a pol trvajúci gag je predsalen trochu veľa.