Lucky Star (2007) (seriál)

Ťažší začiatok, ale ak prežijete prvé dve časti tak sa od toho nedá odlepiť.(lucky chanel nepočítam, to beriem ako veľmi veľmi veľmi nepodarený pseudo-ending) Obľuba Konaty je vsunutá asi každému divákovi ale ja som si Kagami obľúbil ešte viac - možno preto lebo mám slabosť na tsundere :3 Odkazy na všetko sú veľmi silným lákadlom pre zdokonaľovanie sa, ja som po treťom dopozeraní rok po prvom pochopil oveľa viac vecí, mám z toho strašne dobrý pocit :). Úplne najlepšie sú skryté náznaky vzťahu KonataxKagami, niečo také som ešte nevidel. Po dopozeraní jednoznačne najlepšia anime komédia akú som videl, a srdcovka na večné časy. Lucky star ma priviedlo na cestu Slice of life.... Nie každý ju vie oceniť ale stojí za to.

Cesta do fantazie (2001)

Myslím že to netreba viac ospevovať, treba si to pozrieť. Vážne je to také dobré ako si myslíte :) . Miyazaki ma neprestane prekvapovať... Vážne to bol duch rieky? Toto by sa v dementnej americkej produkcii nikdy nemohlo stať.

Kanon (2006) (seriál)

Od začiatku som si bol istý že toto je proste na plný počet, že je to niečo nevídané, že... a potom prišiel koniec (posledných 5 častí). Teraz tu sedím a fakt neviem ako sa mám rozhodnúť, Kanon si určite 5* zaslúži ale ten koniec... Zíza to vystihla lepšie ako keď to napíšem ja, akurát mne to nesadlo ešte o kúsok viac. Inak celkovo výborné, nemohol som sa od toho odtrhnúť (aj keď by som dal určite prednosť Mai, to je páni kočka ^^ ) Zatiaľ teda 5*, uvidíme či Clannad dopadne lepšie (uguuu mi bude chýbať :) )

Šinseiki Evangelion (1995) (seriál)

Ako prvé som videl filmy (strašná chyba) ale myslím že s prvými dvoma sa seriál výborne dopĺňa. Myšlienka je vskutku originálna ale aj keď hodnotím za plný počet tak mám isté výhrady. Najväčšia výhrada? Jednoznačne shinji. Viem že to tak malo byť, ale vážne taký úbohý beznádejný úbožiak dostane šancu pilotovať novú EVU? Človek ktorý nevie čo chce a pôsobí na mňa ako kus gumy... No nič. Asuka s Misato to zachraňujú a nepotrebujú k tomu žiadne iné postavy (lebo tam žiadne obstojné nie sú) Podané je to dosť obtiažne, na prvé pozretie som sa v tom dosť strácal a teraz, po troch pozretiach si stále niesom v niektorých veciach úplne istý :). Ale akokoľvek sa na to pozriem, aj cez všetky zápory si tých 5* zaslúži, je to kult.

Howlův kráčející hrad (2004)

Mijazaki opäť nesklamal, vážne obdivujem že každý jeho film je originálny. Kalcifera by som doma vážne chcel :D

Princezna Mononoke (1997)

Niečo krásne, nedá sa to porovnať s americkými ani európskymi "sračkovými" rozprávkami, japonci predviedli úžasný výkon. Originálny príbeh, originálny záver, skvelá hudba. Myslím že dneštným deťom by mali pustiť skôr toto ako disneyovské hovadiny. Na konci mi možno chýbal trest pre tú pani Eboshi, ale to nie je v mojej moci. Ak sa ma niekto odteraz spýta na dobrý animovaný film/rozprávku, Mononoke Hime je jasná voľba

Code Geass: Hangjaku no Lelouch - R2 (2008) (série)

Dokonalosť sama, takto by mohol vyzerať Death note keby to tvorcovia neposrali. Tak ako prvú, aj druhú sériu som pozrel celú naraz, hneď po prvej (spal som asi štyri hodiny :D ) Lelouch ma svojím Geassom nepustil ani na záchod. Vadili mi len dve veci : Nina (tá ma vytáčala do červených čísel, úplne zbytočná postava) a C.C. alebo skôr príliš málo o nej, kľudne by mohli spraviť pár dielov čisto o C.C., na to by som sa veľmi rád pozrel. Koniec bol trochu predvídateľný (Lelouch spomínal niečo o tom že ho budú všetci nenávidieť asi osem dielov pred koncom) ale pri tom napätí som na to úplne zabudol, takže mi doplo až keď sa objavil Zero. Určite najlepší koniec anime aký som videl a celkovo, Code geass útočí na prvú pozíciu na ktorej bol doteraz Fullmetal alchemist. No nič, pozriem si to ešte raz ale už teraz je zrejmé že Lelouch je najlepšia postava nie len v anime. All hail Lelouch!

Code Geass: Hangjaku no Lelouch (2006) (seriál)

Dokonalosť! Už dávno sa nestalo že by na mňa zapôsobilo to, keď sa na konci dielu stane niečo dôležité a musím si pustiť ďalší, ale Geass som pozrel v kuse (nespal som :D ) Lelouch je jedna z najzaujímavejších postáv s akými som sa v anime stretol a ani taký Light sa naňho nechytá... Druhá séria sa tiež rozbieha veľmi dobre, toto odporúčam každému fanúšikovi anime. Jediné čo mi vadilo bola nervnováha síl, ale to tak asi má byť, Lancelot ma vyložene prudil :D . 10/10 A mám pocit že C.C. len tak z hlavy nepustím ^^

Cesta (2009)

Svet po apokalypse je taký ako by ste si ho predstavovali, ľudia sú horší ako by sa čakalo ale od zloby ľudí sa nikdy nedá čakať dosť. Možno je to náš pud sebazáchovy, ktorý s tým súvisí. Krásny, depresívny film, vynikajúco zachytáva post-apokalyptycký svet. Stále napätie, silné chvíľky a scény na zamyslenie ( "ohrádka na zvieratká" v pivnici domu bola dosť brutálna, ale ľudia sú toho kvôli prežitiu ochotní spraviť aj viac). Koniec ma trochu prekvapil (príjemne), Viggo ukázal že si Aragorna zaslúžil. 9/10

Kore wa zombie desu ka? - Of the Dead (2012) (série)

V porovnaní s prvou sériou menej nezmyselných bojov a viac srandy, trochu ma sral ten školský festival či čo to bolo, to bola trochu nuda (ale scéna keď sa Yuu pýta na Ayumuho fantázie o nej je neprekonateľná ) Prvý diel je pastva pre oči a celkovo sa je naco pozerať, dúfam že bude aj tretia séria nech sa dorieši Yuu/Ayuumu a ostatné možné kombinácie. Ending podľa mňa veľmi dobrý, 90% S odstupom času a po niekoľkých iných anime to už nie je také úžasné ale proste je to srdcovka :)