Doom (2005) odpad!

Zbraně, slizká monstra, temná zákoutí a hlavní hrdina co napřed střílí a pak se ptá. To jsou fajne ingerdience na počítačovou řežbu, želbohu na dobrý film je to žalostně málo. Ten totiž potřebuje děj, dialogy a mnoho dalšího, co téhle kupě ho*en prostě chybí. Těch 100 minut by se dalo smysluplněji věnovat úklidu, než-li sledování tohohle filmu.

Temný rytíř povstal (2012)

Mistrovský kus. Jediný důvod který omluví, že jste tenhle film neviděli, je fobie z netopýrů. Ale pro všechny ostatní je to povinnost, neboť tohle dílo nebude dlouho překonáno.

Expendables: Postradatelní 2 (2012)

Parta svalovců s palebnou silou větší než celá armáda naší republiky nezraněna probíhající vybuchující scénou je normálně recept na nudu. Jenže! Tenhle film je plný známých tváří, které si od první do poslední minuty dělají srandu z celého žánru i sami ze sebe. A daří se jim to na výbornou. Nadhled, vtip, spousta narážek na žánrové klasiky a spousta neuvěřitelně vtipných hlášek procezených koutkem úst mezi jednotlivými výbuchy, aniž by cokoliv z toho působilo trapně, uměle či vynuceně. Navíc (a to nebývá pravidlem) je dvojka snad ještě lepší než první díl. Tohle se rozhodně povedlo :-)

Gangster Squad – Lovci mafie (2013)

Několik neúplatných proti všem - sice to na první pohled vypadá výborně, ale asi v půli filmu jsem zjistil že se veškerý děj a nápaditost ztratil v rámusu střelby. Což je velká škoda, protože nápad to není zlý, ale provedení absolutně chybí byť jen náznak originality. Milostná story v pozadí (samozřejmě s tou největší kočkou z města, na kterou je ale zakázáno byť jen pomyslet) ani kratičké moralizování (opravdu jsme lepší než oni?) bohužel neustálé mačkání spouště přehlušit nedokáže.

Prácička v Itálii (1969)

K tomuhle filmu člověk nemůže být příliš kritický, mafiáni jsou spíš z nějakého komiksu než z reality a ani ostatní postavy nejsou nikterak zajímavé. Děj není nikterak složitý ani příliš napínavý a až na velké finále se tam vlastně nic moc neděje. Skoro by se dalo říci, že celý film je jen balast nabalený okolo ústřední honičky. Ale i přesto je to legenda. Spousta krásných klasických aut, útěk tří mini skrz Turín a hlavně scény natočené tak, že prostě sedli do aut a řídili. Žádný počítač, hromady výbuchů, zkrátka žádný hollywood. Respekt.

Nevědomí (2013)

Hodnotit jen grafickou stránku, měl by tenhle film na víc - postapokalyptická pustina je správně pustá, technika budoucnosti elegantní,krásná, uhlazená a přitom smrtící... Bohužel, jak se ukázalo již na Avataru, vyždímat z počítačů maximum je jaksi málo, pokud k tomu přidáte naprosto béčkový scénář. Jasně, pár zvratů tu je, ale jedno šplouchnutí na jinak klidné hladině ještě vlny nevyvolá, zvlášť když je značná část děje dosti předvídatelná, zčásti i díky Harperovým vzpomínkám, které film spíš kazí než aby přidávaly na napětí. Nemohu říci, že by na tomhle filmu bylo něco výslovně špatně, ale zároveň v něm ani nic není skvělé. Když si pak se závěrečnými titulky uvědomíte, že se tři čtvrtiny filmu vlastně vůbec nic neděje, dojde vám, že je to snadno zapomenutelný film.

Temný rytíř (2008)

Tenhle film by se měl přejmenovat, měli ho nazvat Joker. Protože Batman je sice super, ale vedle mistra Ledgera je tu jaksi ve vedlejší roli. Joker je prostě čisté a opravdové zlo. Na druhou stranu to neznamená, že by zbytek filmu nebyl zrovna tak skvělý. Grafika, kostýmy, akce, spád, napínavý scénář... Zkrátka všechno na 100%. A ve chvíli, kdy se toho na krátký okamžik moc neděje, doráží to Albert svým suchým, ale naprosto brilantním humorem. Jedinou chybkou je snad role Rachel, Katie tahle role sedla mnohem víc.

Srážka s mimozemšťanem (2011)

Po hromadě filmů, kde nám E.T. přišel vysát mozek, je tohle fajn oddech. Nebo alespoň mohl být. Kadence jeden dobrý vtip za patnáct minut nestačí, zvlášť když jsou hluchá místa mezi tím proložena trapně pubertálními pokusy udělat vtip ze sprostého slova. Koukat se na to dá, ale nic co bych musel vidět dvakrát.

Orphan (2009)

Po prvních patnácti minutách jsem to skoro vypnul - filmů, kde se původně roztomilý sirotek k zulíbání promění ve vraždící bestii, už bylo dost a dost. Leč vydržel jsem a kolem půlky filmu si uvědomil, že mám nervy na pochodu a chvílemi i zapomínám dýchat. Tenhle film je perfektní ukázkou faktu, že i s ohraným tématem lze vybočit ze zajetých kolejí. Skvělí herci, nervy drásající atmosféra a i když krvavé, nikde nestříkala krev zbytečně, jak dnes bývá zvykem. Navíc se podařilo nevystřílet všechny náboje hned v úvodu, ale postupně gradovat a diváka napínat až k úplnému konci. Pátá hvězdička chybí snad jen díky posledním pěti minutám, neboť závěr si přeci jen neodpustil trochu klišovitosti, ale jinak... jasný důkaz, že nelze soudit film podle názvu.

Zvuk hluku (2010)

Film na jedné straně zcela geniální díky spoustě originálních nápadů, na straně druhé pak zcela průměrný a nudný díky scénáři. Jistě, bylo zajímavé co všechno lze použít jako hudební nástroj. A pokud by byly tyhle části vystřiženy třeba do krátkého videa na youtube, má u mě hvězdiček aspoň osm. Ale děj působí jako by zde byl jen proto, že bylo potřeba hudební scény nějak slepit a film tak neuvěřitelně sráží. Věčná škoda, mohlo to být mnohem lepší.