Specialista (1994)

Panečku! Tomu filmu je už 23 let. Viděl jsem ho až teď, ale pamatuju, když šel tehdy do kin. Je hloupoučký, ale při koukání na krásnou mladou ženu v minisukni čas běží tak lehce...

Spy Game (2001)

Dobrá TV zábava se dvěma áčkovými hvězdami v hlavních rolích. Těžko najít lepší film k ilustraci moudrosti "nepouštěj si hubu na špacír, ani v maličkostech". Lze mít výtky k věrohodnosti procesů v CIA; operaci takového typu by šlo nejspìš sotva spustit způsobem dle filmu.

Srdečný pozdrav ze zeměkoule (1982)

Lehká komedie s lehkým moralizováním. Ale s plynoucími lety se mi líbí spíše pořád víc; nejen kreslené psáže p. Jiránka. Dávám hvězdu navíc za prostě příjemné pokoukání na komedii a za scény dvojice L+S, které parrně vzdávají hold dvojici V+W, zejména scéna s lopatou a krumpáčem.

Srdíčko (1987) (TV film)

Při druhém shlédnutí jsem výrazně zvýšil hodnocení. Docela výjimečná inscenace s dámou-vyšetřovatelkou na starých Hradčanech.

Stačí stisknout (1989) (TV film)

Píšu z pozice fanouška normalizační TV. Na této inscenaci je vidět, že nejspíš tu byly ambice, protože na obsazení se nešetřilo a každý štěk hraje nějaká hvězda. Výsledek je ale strašně tristní. Vyčnívá jen pan Nárožný, který dokázal i této bramboračce dát trochu autenticity a poutavosti. Zajímalo by mě, jestli ostatní herci by vydrželi se na to sami podívat - těžko. Zvlášť scény s paní Jiráskovou jsem nedával.

Stalin (2013) (TV film)

Vydařený pokus o stručnou syntézu příběhu p. Džugašviliho. Nepomíjí jeho zločiny, jeho význam pro Rusko, ani osobní život. Poslední léta přinášejí české TV francouzské válečné dokumenty; dříve jsem francouzskou tvorbu neznal, připadá mi skvělá. Tento film řadím k této skupině vydařených pořadů.

Starodávné apokalypsy (2022) (seriál)

V recenzích archeologové dost prudce odmítají teorie tohoto seriálu. Autor nechává mluvit legitimní archeology (z nichž někteří následně odmítli použití svých výroků na podporu tezí, s nimiž nesouhlasí). Ale zčásti tam vystupují i evidentní šarlatáni. A teda taky Joe Rogan. Ale i když autor není moc věrohodný co do datace těch staveb, ukazuje i tak krásná místa - a z určitého pohledu je jedno, jestli jsou staré 5 nebo 10 tisíc let. Asi nejslabší jsou soustavné útoky na etablovanou archeologii: autor se domáhá vstřícnějšího přijetí svého vyprávění. Ale akademická věda je cenná (a taky krásná a hrozná současně) právě tím, jak nemilosrdně potírá vše, co není prokázané. To není spiknutí, ale metoda.

Star Trek (1966) (seriál)

Po půl století je všechno legrační. Všechno - až na uniformy dámské části posádky: ty jsou timeless a priceless.

Star Trek: Discovery (2017) (seriál)

Tlak kulturně-marxistické propagandy na cm2 plochy TV obrazovky je tak silný, že i mjr. Zeman by bledl závistí. Patriarchát dostává nakopáno do slabin (doslovně i obrazně) aspoň třikrát za epizodu. Dokonce tu zabijou i vesmírného Trumpa, který ještě před tím stihine vykřiknout "Make Empire Glorious Again". Z aktuální SJW propagandy nechybí nic: ve třetí sezóně projde divák školením na nebinární zájmena; najednou též celý vesmír při náboženských rituálech pokleká na jedno koleno. Nechybí ani scéna ilustrující, že matematika je útlak (obrázky namísto čísel). Přestože je Discovery ideologicky vzato odpad, tak mě tento seriál docela bavil, má i své kvality, není na něm vše jen špatné. Naše doba je objektivně jiná než byla doba TOS anebo TNG. Možná naši realitu lépe odráží zideologizovaný vesmír Discovery. Svět Discovery je efektivní korporátní kultura chladných bezpohlavních korektních uzavřených individuí. Nemají rodinu, jejich rodinou je organizace, jejich náboženstvím je Federace. Lidé jsou 100% discplinovaní a ambiciózní. Jejich nejosobnějším prožitkem je pochvala nadřízeného na pracovní poradě a potlesk týmu. Nikdo nemá nesmyslné koníčky, ve volném čase přemýšlejí jen o tom, jak pečovat o sebe a zdokonalovat sám sebe. Není čas na chyby a zlozvyky, ty se neodpouští. Nikdo nemá ani 0,1 bodu Body Mass Indexu navíc (samozřejmě kromě jedné bílé heterosexuální hloupé ženy). Ohledně postav jsem slyšel spoustu kritiky, hlavně směrem k hlavní protagonistce. Mně osobně byla sympatická, i většina další posádky - i když typově by posádka zapadla nejlépe do nějaké berlínské techno tančírny v tovární hale. V seriálu je hned několik velice zábavných a vydařených postav, zejména Phillipa, ale i kpt. Saru.