Bližní na tapetě: Obchodník (1970) (TV film)

Světák dostal na pamětnou. Za vidění stojí díky kulečníkovému prostředí a úslovím.

Blue Lock (2022) (seriál)

Pěkná anime sérka o fotbale.

Bohoušův syn (1975) (TV film)

Jsem fanoušek Bohouše a mám velkou slabost pro socialistickou TV nostalgii, ale toto se fakt nepovedlo. Jedna hvězda za průběžně idylický vizuál, hlavně interiéry. Mají krásné teplé barvy.

Boj (2007)

Nejpozději v roce 2030 bude takováto videa generovat umělá inteligence. Bude stačit zadat prompt zhruba "jakuza triada generický akčňák drsný policajt, co vypadá jak Bruce Willis zamlada".

Mnohokrát mi bylo trapně, nesmál jsem se ani jednou. Jenom jsem rád, že jsem na tom nebyl v kině. Jedna hvězda za osobnost hlavní postavy. Druhá hvězda za zajímavý silný politický náboj filmu, že liberální politická korektnost je docela slabá slupka, kterou průměrný americký pravičák moc upřímně nesdílí. Můžeme se jen ptát, co bychom viděli, kdyby stejně usilovně hledal to nejhorší i u jiných skupin, než jen u bílých pravičáků.

Borsalino (1970)

Velké ambice, bohužel však neodpovídající výsledek. Špatné rvačky (údery jsou naznačené půl metru od cíle), nesnesitelně ploché ženské postavy, divoce se střídající prostředí, ale vizuál není úchvatný, je spíš televizně obyčejný. A to mám jinak rád filmy obou Mistrů,

Boxer a smrť (1962)

Nelehký námět, ale film se vydařil. Nemohl jsem se od něj odtrhnout. Vynikající výkon p. Kvietika - je radostí dívat se na něj v roli boxera: když se předkloní a vylétne mu bleskově ruka, vypadá autenticky. Boxu nerozumím, ale herec ztvárňující jeho protivníka takovou ránu zdaleka neměl, nebo mi to tak aspoň připadalo. Film z koncentračního tábora by nebyl dívatelný, pokud by byl autentický, protože by v něm bylo příliš utrpení; zde se podařilo najít tu správnou licenci a utrpení je poetizováno, takže neničí možnost vnímat hlavní příběh filmu. Zajímalo by mě, nakolik se podařilo vystihnout reálie koncentračních táborů: filmový tábor kombinuje koncentrační (pracovní) tábor a vyhlazovací tábor. Jestli se nepletu, tak takovým byla jen Osvětim v době vyhlazení maďarských Židů. Ale ve filmu má tento motiv svůj význam v asi nejlepší scéně, kde velitel tábora uvažuje. Film je zajímavý tím, že i esesáci v táboře jsou psychologicky prokresleni - Němci mají starost o svou čest jen ve vztahu k jiným Němcům, východní národy neberou jako sobě rovné.

Brave New World (2020) (seriál)

Nedívám se normálně na moderní seriály, ale byl jsem zvědav, jak se progresivní Hollywood vypořádal se starou antiutopií. Jedna rovina zábavy je určitě sledovat využití starého díla, které varovalo před rozbitím tradiční rodiny, sexuálním hedonismem, nadměrnou medikací duševních poruch a systémem nepodmíněného příjmu od státu, pro moderní progresivní ideologii, jejíž nezanedbatelnou součástí je právě útok na tradiční rodinu, konvence a boj za nepodmíněný příjem stejně jako zaměření na mentální zdraví. Nicméně na všudypřítomnou pokrokovost dnešní produkce jsem si již zvykl a odfiltrovávám ji, a to včetně - dnes již obligátní - nutnosti zavraždit všechny otce (protože patriarchát). Seriál má však jedno reálné silné (a bolestné) téma: život je těžký, plný stresu, zkoušek a konfliktů. Farmakologie nabízí snadný útěk v podobě antidepresiv, která jsou dnes zobána masově. Seriál ukazuje možné pokračování tohoto trendu, kdy lidé budoucnosti reagují na sebemenší nepříjemný pocit polknutím pilulky, které mají neustále při sobě. Kolem této obsesivní konzumace se točí i nejlepší místa první řady, která jsou báječně komická (scény v čekárně u psychiatra). I když je seriál dost rozvleklý, celkově to byla dobrá TV. Za silnou stránku považuji i herecké obsazení - zvlášť p. Ehrenreich v roli divocha je charismatická postava. Serial myslím oproti knize dokonce rozvíjí dilema mezi řádem a chaosem: v revolučních scénách přesvědčivě ukazuje, svržením tyranie nezačína nutně dobro.

Brazil (1985)

Byl jsem neinformovaný předem, že to není (tak úplně) komedie. O to silnější pecku jsem jako divák této antiutopie dostal: neznám žádný srovnatelný film, který by ukazoval, jak se dostat do světa 1984 cestou ochrany svobodného světa proti terorismu. Iritující na tomto filmu je především jeho politické vyznění - ukazuje alternativu bezprávného světa, kde však fungují třeba svobodné finanční služby a rétorika se neliší příliš od naší doby. Už je to pár let, co jsem Brasil viděl. Ale jsou motivy, které se nezapomínají: (i) dítě na návštěvě u tatínka v práci, který z kanclu odchází mučit dalšího vězně, a (ii) finanční poradce, který vězňům mezi výslechy nabízí hypotéku na financování nákladů řízení, které musejí platit.

Brokovnice (1992) (TV film)

Bohužel zcela nevydařené. Zajímavé pouze ze studijního hlediska v rámci tématu "západní interiéry a outfity v čsl. TV tvorbě 80. let".