Stopy zločinu: Velká rána (1983) (TV film)

Kvalitní brněnská detektivka s plejádou umělců z Prahy. Jen ta vyšetřovačka se místy ztrácí pod lokálním koloritem brněnských TV inscenací.

Strach (1963)

Pěkná stará česká ČB detektivka se spoustou starých reálií. Pozdější detektivky p. Schulhofa jsou však lepší. Zde je do pozadí potlačena dvojice velkých detektivů, kolektivním hlavním protagonistou je mašinerie orgánů činných v trestním řízení. Až extaticky je zobrazeno vyšetřování zamotaného případu od objevení mrtvoly uniformovanými policisty, po zapojení různých odborných oddělení až po hlavní líčení před soudem Ukázky zjišťování stop různými přístroji téměř vybočují ze žánru detektivky a přesahují až někam do dokumentu. Všechny složky vyšetřovacího aparátu pracují jako dokonale sehraná namazaná kolečka, ženou se za odhalením pachatele od časného rána do noci, naprosto neúnavně jako smečka. Dvojice velkých detektivů pendluje v Tatře 603 od hranic do své kanceláře na ministerstvu vnitra a zase zpět; v jedné scéně je vidět řidič tatrovky, který ihned poté, co kriminalisté vystoupí, vyskočí hekticky z auta a něco dělá v zavazadelníku, jakoby ani on nemohl ztratit ani vteřinu. Drtivost aparátu je zobrazena zajímavě a celkem originálně; současně však mě jakožto diváka přeci jen od filmu odcizuje, protože dokonalost justičních orgánů je nevěrohodná a vyznění je k té mašinérii bezvýhradně obdivné.

Strach nad městem (1975)

Akční film bez CGI, s jasně rozděleným dobrem a zlem.

Stříbrný vítr (1954)

"Svůdné" scény s nulovou erotikou. Vyučování náboženství inkvizitorským učitelem před metr a půl velkým holým černým křížem na zdi. Písek.

Svatba jako řemen (1967)

Starosvětský rozšafný tón filmu klame tělem: postupem doby se rozkrývají traumata mnoha postav, s nimiž je těžké něco dělat bez zranění ostatních. Nejsilnější nejsou ale privátní témata, nýbrž postřehy o politických souvislostech: třeba okamžik, kdy podezřelí obviní ze spolupachatelství místního mocného muže a jak všichni přítomní na tuto situaci reagují. Fantastická režie, fantastické herecké výkony, přede všemi dvojice příslušníků VB v podání p. Vostrčila a (zde životní role) p. Pucholta. Zpětně doceňuji i hereckou zralost pí Janžurové již v mladém věku. Celkově je pro mě film cenný i zachycením českých starých lidských typů, jaké si pamatuji i ze svého dětství; takovéto (pra)tetičky a (pra)strýce jsem přesně zažil.

Svatební skandály slečny Juliány (1979) (TV film)

Já být na místě fousatého pana Němce, tak bych sladké dvacítce Zlatě tedy odolával podstatně hůř. Ale není divu, že po něm jela: interesantní vědec, oblek neodkládá pomalu ani v posteli. Nadčasový je ještě pan Vala na chalupě v košili s velkými kostkami.

Svědectví mrtvých očí (1971)

Film jsem viděl nejméně pětkrát a na červeném tlačítku si ho občas k vínkendovému lenošení rád znovu pustím. Líbí se mi pořád víc. Pohled do života socialistické smetánky na pozadí věčného tématu muž středního věku a vysokého statusu vs atraktivní mladá žena. Nemám ve filmech moc rád p. Šmerala, ale zde je OK. Vedle p. Adamíry film zachytil pro budoucno sexy pí Klichovou.