Divoké vlny (2007)

V prvom rade je to skvele "natočené"... Pre (americký) animák netradičná forma pôsobí sviežo ako arktický vzduch a vzdušnejšie než najpríjemnejší morský vánok. Prvú polovicu som skučal blahom! Avšak stretnutie mladého hrdinu so surfárskou legendou a všetko po tom je natoľko skratkovité (vlastne odfláknuté), až som to takmer nerozchodil. Takýto príbeh v sebe ukrýval neskutočný potenciál, to by ale film samotný nesmel mať smiešnych osemdesiat minút a (nenapíšem nič objavné) museli by ho mať na starosti scenáristi z Pixaru (ktorí majú evidentne nie dovolené, ale prikázané dať do svojich diel všetko, VŠETKO čo si pýtajú, bez ohľadu na ČOKOĽVEK - minutáž, náklady, čas...). Už je to trapné stále pripomínať, ale je to presne tak.

Den matek (1980)

Kde je to "vraždení, mučení a znásilňování"??? Nie že by nie, ale v tejto produkcii som čakal chutnejšie sústo a spoliehal sa na to, že aspoň tieto prvky z toho urobia zhliadnutia hodnú záležitosť. Typická TROMA atmosféra, zopár úsmevných momentov a na sekundu načasovaná pointa túto hovadinu nazachránia.

Jednotka příliš rychlého nasazení (2007)

Celý nasledujúci deň som sa v myšlienkach k tomuto filmu vracal a teda niet čo riešiť. Vyhráva u mňa hlavne to, že sa nejedná o plytkú paródiu, ale úsmevnú poctu svojmu (nie len tvrdému akčnému) žánru. Namiesto priblblých doslovných narážok sa teda dočkáme samostatne fungujúceho príbehu. Síce ošperkovaného citáciami, tie však s jeho dejom súvisia, dotvárajú ho či posúvajú, jedna z nich dokonca nečakane zafunguje aj po emotívnej stránke. Skrátka nie sú samoúčelné, sú inteligentne včlenené do celku. Nejedná sa o komédiu, ktorej cieľom by bolo rozrehotať... chce iba potešiť. Tento zámer sa jej tvorcom plne vydaril. Príjemné a pri všetkých tých bláznovstvách k divákovi mimoriadne pozorné. Áno, potešilo. A veľmi!

Fido (2006)

Milá jednohubka, ktorá má o čosi lepší, než len na efekt zameraný scenár. Dej sa ku koncu aspoň na chvíľku tak zmotal, až som zapochyboval, či to skončí podľa jednoznačných očakávaní... Len dúfam, že sa z Carrie-Anne Moss nestane herečka jedného typu postáv.

Simpsonovi ve filmu (2007)

Prázdnota! Priemerná epizóda natiahnutá na celovečernú dĺžku. Hlavne v úvode sú niektoré "vtipné" scénky evidentne z povinnosti, akože sa snažia požmurkávať na veci znalého diváka, nepôsobí to však spiklenecky, skôr podlízavo... tiež nechápem čo sa stalo, ale Homer mi prišiel vyslovene otravný, miestami až neznesitelný! Skutočne to robili ľudia, ktorí stoja za seriálom? Alebo sú takto trápne už aj posledné sezóny (videl som len cirka prvých šesť) ??? ... Veľa nechýbalo, a je z toho nechutný, samožerský prúser roka! Radšej si to už nikdy nezopakujem, aby sa mi nakoniec Simpsonovci nezhnusili celkovo. To by som potom prišiel o príliš veľa! Konkrétne toto môže slúžiť iba ako dôkaz geniality Najväčšieho, Najdlhšieho a Najnevystrihanejšieho South Parku!! (v prípade seriálových epizód sú u mňa misky váh síce nebadateľne, no predsa len opačne naklonené)

Bourneovo ultimátum (2007)

Jediný, kto si zaslúži ovácie je Paul Greengrass. Bez jeho intenzívnej réžie by to bolo tak akurát na priemernú televíznu zábavu. Bolo mi teda pekne u prdele, keby Jasona Bournea zabili hoci po piatich minútach, jeho tápanie ma vôbec nedojímalo. A záverečné rozuzlenie...??? WTF?! Skutočne nešlo vymyslieť niečo originálnejšie? A ešte to okorunovať happy endom... Nie, nie a ešte raz nie... Napriek všetkým týmto výčitkám som si ale tých 110 minút užil v maximálnom napätí. Greengrass je skrátka frajer, prinútil ma sledovať to až do konca, vychutnávať si jednotlivé obrázky (tá mrazivá poprava všetečného novinára - bŕŕŕŕ), skvelé osobné súboje, vynikajúce, diváka nezdržujúce skoky v deji... ale po obsahovej stránke - čistý priemer! A vážení, pozor, nemýliť si dojmy s pojmami - realistické to nie je. Je to živočíšne! Anyhow - každá koruna, čo ten film zarobil, je zaslúžená... ale mali by ich všetky pripísať na účet... PAULOVI GREENGRASSOVI !!! [70%]

28 týdnů poté (2007)

...snaha viesť príbeh ďalej tu bola, z najzaujímavejších momentov (či už psychologických alebo nervy drásajúcich alebo tak trošku od oboch polôh) však žiaľ zostali iba náznaky. Nehovoriac o niektorých vyslovene "béčkových" rozuzleniach (vrátane odsratého záveru).

Život v oblouznění (1995)

A ja si zase myslím, že čoby pocta (nezávislým) filmárom funguje tento výlet až v druhom pláne. Že sa tu skôr niekto pokúsil vyznať sa z lásky všeobecne (a je logické, že keď okrem iného miluje aj film, tak zvolil takéto prostredie). ...hm, vyznanie sa z lásky všeobecne... pekné. Veľmi pekné! [90%]

Černá kniha (2006)

Čierna kniha je natočená presne tak, ako pán režisér chcel. Keby ju natočil inak, už by to bol iný film. Film, aký Paul Verhoeven natočiť nechcel. Také je to jednoduché. Zaráža iba, že ten istý Paul Verhoeven takto predsa točil vždy – povrchový náter vždy namiešal z najobľúbenejších farieb, vymodeloval postavy do čo najtypickejších tvarov a najhlasnejšie tóny rozostavil v očakávanom poradí. Tak prečo zrazu toľké odmietanie? Len preto, že je v podtónoch intenzívnejší než sme si zvykli? Nie každý mu ale potom asi rozumel tak, ako sa tváril... Čierna kniha totiž nie je naivná, ani nerealistická. Je iba príliš filmová vzhľadom na mieru poctivosti, ktorá sa ukrýva v jej útrobách. Lenže presne to je Paul Verhoeven - hladí aby štípal, íska aby kmásal. Zavádza, predstiera aj klame (že je mainstreamový tvorca). Nikdy to nemyslí zle, vždy tým niečo sleduje. Raz sa mu darí viac, inokedy menej. Dá sa mu ale veriť, že za daných podmienok dosahuje maximum. Nateraz musel mať ideálne podmienky, výsledok totiž prekonal všetky očakávania; čo odmýtizoval, tomu vzdal hold (človečenstvu?). A podarilo sa mu to práve vďaka kombináciám, aké volil a vďaka naplno uplatnenému inštinktu neodolateľne ľudskej Carice van Houten. Pre mňa osobne veľmi presvedčivý výkon... až do najúplnejšieho konca, ktorého sila výpovede, zdá sa, poniektorým unikla.

Smrtonosná past 4.0 (2007)

Bez Willisa ledva za dve. Deti vo Schwarzeneggerovom Policajtovi zo škôlky podali lepšie herecké výkony, než táto banda nevýrazných adolescentov... veľmi slušné tempo síce nepoľavuje až do samotného finále, ktoré je však jedno strašné hrubozrnné klišé. Nenudí, ale ako také ani extra nebaví. Nehovoriac o tom, že to už nie je Die Hard (i keď samé o sebe sú tie akčné scény vypečené), ale akýsi hybrid Jamesa Bonda (bez nad-nad-nadhľadu) a Mission:Impossible (s desiatkou Tomov Cruiseov namiesto jedného).