Phineas a Ferb v paralelním vesmíru (2011) (TV film)

Nespútané, svojské, bez zbytočných moralitiek, kúzelné. Úžasný, plne funkčný svet a z postáv by si každá jedna zaslúžila vlastný spin-off. Takto sa robia kvalitné animáky pre deti a mládež, jeden z najlepších výkonov v svojej kategórii. A funguje to aj ako samostatný film, môžem potvrdiť, zo seriálových som nevidel jedinú časť.

Cesta (2009)

No hej, bez skúsenosti s knihou by sa hodnotilo štedrejšie, pretože takto depresívna cesta otca a syna apokalyptickou krajinou sa často nevidí. Ja som si ju však prešiel stránku po stránke a film sám žiadnu pridanú hodnotu neponúka. Mortensen sa dobre nepretrhol, ale Hillcoat môže akurát klamať samého seba, že do toho vložil všetko. Nestíhal už pri Proposition, tu nemal šancu.

Captain America: První Avenger (2011)

Vzhľadom na charakter hlavného hrdinu je príjemným prekvapením, že Captain America má v sebe viac sympatickej sebairónie, než otravného patriotizmu. Nečakané plus. K tomu príbeh, ktorý slušne odsýpa, časté striedanie lokácií a dobré obsadenie, ktorému velí postava Tommyho Lee Jonesa, a ku prvotriednej zábave si už ani nie je čo viac priať. Ešte keby na režisérskej stoličke sedel väčší vizionár, mohol byť z toho "skoro-Indy" a šiel by som bez váhania na štyri*. Joe Johnston žiaľ odvádza iba ten najnutnejší štandard.

Útok na věžák (2011)

Bohovská prča do každej partie a každého ročného obdobia! Má dokonca aj istý sociálny podtext (alebo ak chcete, akcent), ale či stoja tvorcovia na strane gangstríkov (rozhovor s hlavnou hrdinkou o jej priateľovi, ktorý pomáha deťom niekde v treťom svete) alebo je to celé vlastne o tom, že si s nimi ani mimozemská pliaga neporadí (ako si všimli viacerí komentátori), to by som neriešil. Attack The Block nie je ani taký ani onaký, je hlavne neošúchaný v tom, ako spája čistokrvnú sci-fi s autentickým prostredím, skvelými postavami a ako funkčne pracuje s jazykom a hudbou. Plus kilá humoru drsnejšieho razenia a dokonalé príšery. Chcem takého plyšáka... a ako tak uvažujem, ani pokračovanie by výnimočne nemuselo byť na zahodenie.

Auta 2 (2011)

Je čas na sebareflexiu, páni. Žiadna tragédia, vlastne skôr nevyhnutný moment či prirodzený vývoj, teraz ale pôjde o to, aké rozhodnutia urobíte do budúcnosti. Dúfam, že správne. A pán šéf nech už nikdy alebo veľmi dlho nič netočí, radšej robí, čo jeho pozícií náleží a svojim zamestnancom nelezie do kapusty. Stratil kontakt, stráca súdnosť, hrozí, že dokurví, čo za tie roky (spolu)vybudoval. (Dúfajme, že nie je ješita a uvedomil sa.)

Hanna (2011)

Drogy sú svinstvo. Spočiatku slušný trip, plný zvládnuteľných podivností, ktorý sa ale vo finále mení na zlý sen. To bola zákerne zradná vzorka, fuj s vami!

Pearl Jam Twenty (2011)

Nebyť tohto filmu, neteším sa tak na Prahu v júli 2012! Cameron Crowe nepredstiera, ani sa nepotrebuje tlačiť do popredia, on skrátka vie o kom točí (či skôr strihá - tá masa archívnych záberov je omračujúca) a iba zdieľa svoje nadšenie a obdiv. Pearl Jam sú fenomén, nenápadný kolos v histórii rock and rollu a Twenty je extraktom všetkého, čo predstavujú. Zaráža akurát minimum pozornosti ku Alice In Chains v "seattleskom" úvode a následná ignorácia extrémne zaujímavých projektov Mad Season či Three Fish. Mozaika zo života Pearl Jam tak nie je kompletná. Asi nebol čas...?

Doktor Smrt (2010) (TV film)

Našťastie sa nejedná o film, ktorý pátra po pravde, už vôbec nie bojuje za alebo proti, len pekne, pokojne, v klasickej dramaturgii a v neposlednom rade zábavne opisuje život svojrázneho doktora Jacka Kevorkiana. Na hlbšie poznanie tejto určite ďaleko komplexnejšej postavy málo, no na prebudenie záujmu a čiastočné odtabuizovanie bohato postačujúce. Film o eutanázii na nedeľné popoludnie? Prečo nie, zvlášť pri takom hereckom obsadení s Al Pacinom na čele! Tí, čo nevideli, teraz možno pokrútia hlavou, ale opakujem - bavil som sa. A mám pocit, že aj o tom to celé vlastne chcelo byť.

Skrýš (2010)

Ľahšia žánrová záležitosť pre širšie masy typu Kľúč alebo Kazajka (či ako presne sa tie popcorny volali...). Posledná scéna (akokoľvek predvídateľná) ale potešila.

Pohřben zaživa (2010)

Ryana Reynoldsa nemusím, hodina a pol v truhle bez hluchých miest bola nepredstaviteľná a aj na základe tunajších hodnotení som čakal prinajlepšom lepší priemer. Nakoniec dávam hviezd koľko dávam bez zaváhania, pretože Ryan Reynolds zaujme už v prvých minútach a dobre som celý nervózny neskákal dopredu, ako to s jeho Paulom Conroyom nakoniec dopadne. Režisér aj na takto obmedzenom priestore plynule graduje a scenárista bez ústupkov dotiahol svoju snahu až do nekompromisného finále. Španieli opäť zabodovali!