Kovboj Bebop: Lovec odměn (2001)

Nechýba tomu nič, čo robí japonské animované filmy japonskými animovanými filmami. Zázračné je, že aj keď preniknete do spôsobu, ktorou sú tieto príbehy podávané, tie najlepšie z nich vás neomrzia a vždy niečím drobným prekvapia. Bude to asi šťastne vymyslená štruktúra a asi tu svoje zohrávajú aj prakticky neobmedzené možnosti tvorcov. Zjednodušene povedané – stačí skvelý nápad a ceruzka. TO je na výsledkoch fest cítiť...

Džúbei a umění nindžucu (1993)

Hustý nárez! A to od prvej scény po poslednú. Bez jediného zaváhania. Divácky atraktívne prostredie stredovekého Japonska, zbesilé tempo rozprávania, štýlová animácia, plno krvi a – čuduj sa svete – dobrý, ba priam vynikajúci príbeh. Ako to tí Japonci robia?

Johanka z Arku (1999)

Škoda ver preškoda. Nie je to ono. Chýba tomu rytmus, nepohlcuje to. Snáď dôsledok rozporov s producentami a snáď sa dočkáme opráv, keď sa Luc konečne prestane hrať na urazeného (alebo mu to právna stránka veci dovolí). Pretože takýto prístup k legende takejto veľkosti sľuboval renesanciu historického žánru, na ktorú čakám už pekne dlho. Tá už z toho síce nikdy nebude, ale rád by som si Bessonovu Johanku pozrel v menej rozpačitej polohe.

Pátý element (1997)

Kopec nápadov, ale využitých na príliš malom priestore. Buch-buch a už sme vo finále, ktoré tiež mohlo byť nakomponované s o čosi väčším vkusom. Chutná oddychovka. [70%]

Magická hlubina (1988)

Leon a Nikita mi pôjdu po krku, ale nemôžem inak - toto a hlavne v predĺženej verzii je najlepší film Luca Bessona. A práve mi došli ďalšie slová... No, hlavne veľmi rád niekedy stretnem rozšírené verzie dvoch práve menovaných a potom sa možno aj niečo zmení. Pretože pri Le Grand bleu jednoznačne platí, že viac, je neporovnateľne viac. Režisérsky zostrih je nový film. Pútavejší, hĺbavejší, vrúcnejší... lepší. V tejto podobe mu nič z Bessonovej tvorby nešliape na päty. (Leon a Nikita by ale mohli, v očarení Magickou hlbinou sa však za nimi nebudem ponáhľať).

Podzemka (1985)

...na mňa ten film nečakane zapôsobil. Pri jeho sledovaní mi napadali myšlienky podobné komentárom od POMO a DDT, záver ma však dostal a čo je najzaujímavejšie, nosil som potom v hlave Podzemku ešte také dva týždne. V tom finále akoby niečo nedefinovateľné kliklo, pekne do seba zapadlo a spätne to bol už úplne iný film. Lepší, než aký som dovtedy s občasným premáhaním sa sledoval. Skúste.

Správná posádka (1983)

Pôvodne som dal 4 hviezdičky, ale potom vyšla na DVD režisérska verzia filmu a jej vplyv na moje rozhodnutie je jasný. Presne ako pri tých málo iných šťastných režisérskych zostrihoch (Bessonova Magická hlbina, Coppolova Apokalypsa alebo aj Almost Famous od Crowea) i tu platí, že film po úpravách nestratil nič z toho čo mal a nenápadne získal dosť. Predtým to bolo super (a že je takých sebaironických výletov najmä v americkej kinematografii žalostne málo), teraz je z toho malý epos. A moji obľúbení, poväčšine žiaľ epizódni herci, dostali viac priestoru! Šesť hviezdičiek!!! [100%]

Quills - Perem markýze de Sade (2000)

Čakal som viac, ale i tie slabšie Kaufmanove filmy sú akosi zvláštne sympatické. Prevažujúci dobrý dojem vybojovali herci, ktorých nasadenie zachraňuje občasné tápanie o čom to vlastne malo celé byť a vďaka nim sa dá nad výsledkom aspoň nakrátko pozastaviť.

Invaze zlodějů těl (1978)

Fajné, a ak by ako dátum vzniku figuroval začiatok a nie koniec sedemdesiatych rokov, dám plný počet. Nie že by to bolo omeškané, ale ani vizionárske - núkajúci sa posunutý podtext sa vytráca a vzápätí chýba. Inak super.

Železný kříž (1977)

Téma stvorená pre Sama Peckinpaha. Ten jeho chlad tu znásobuje celkový dojem. Vojnový film ako sa patrí.