• Krátkometrážní

Pach krve (2003)

Vcelku mrazivá podívaná. Ty dvě lesní obludky jich tam velice solidně a brutálně kuchají. Jeden z nejtvrdších a nejsyrovějších hororů co pamatuju, ale taky pravda, nejsem žádný vášnivý hororofil.

Žena v černém (2012)

Od Ženy v černém jsem čekal podstatně víc. Neni to špatná duchařina a ta jedna scéna (nebudu spoilerovat) je fakt velmi povedená a zamrazilo mě solidně. Dobová atmosféra plní účel se vším všudy a celkem nosně podporuje záhadnost a tajuplnost. Na můj vkus je tu ale absence intenzivnější černoty, propracovanějšího děje se zvratem a více lekaček. Nějak jsem se do toho prostě nemohl dostat. Z novovobých duchařin tak u mě stále na plné čáře vede Insidious. Watkinsovo Jezero smrti je podstatně údernější, než tohle lehké tápání ve vodách hororu!

Lars a jeho vážná známost (2007)

Ryan hraje perfektně a je velmi dobré vidět a vědět, že tenhle uhlazený hošík a lamač dívčích srdéček :) umí zahrát i pošahaného ňoumu s nevkusným knírkem. Strašně rád bych dal 4*, ale nemůžu. Ke konci mi to přijde celkem nereálné a okaté. Pochybuju, že by se celá vesnička takhle zapojila do jakési "hry" kvůli jednomu občanovi a všechno tak silně prožívala. Krásné 3,5*. Pro Ryana ale jasných 5*! Přitom námět je fakt dobrý.

Obchod na korze (1965)

Máme cennější a lépe natočené klenoty.

Smrtihlav (1998)

Vidět to v roce 1998, rok před Matrixem, asi bych z toho byl solidně odpálený a taky předpokládám, že tehdy to byla velká věc. Dnes to ale bohužel nemá díky efektům hodným té doby, ale lehce úsměvným pro dobu dnešní, to správné vyznění a poetiku. Když pominu tu oldschoolovou efektní stránku, tak je to vcelku solidní a originální příběh o tom, jak se cizí rasa snaží pochopit naši duši. Začátek je celkem zmatený a travalo mi, než jsem se v tom zorientoval. Postupně děj kristalizuje, pomalu se odkrývá hlavní poenta, stupňuje se atmosféra, napětí a samotné nadzemské pojetí filmu je velmi nečekané a úderné. I tak mi ale přišlo, že příběh není tak chytlavý a dynamicky napsaný, jak by mohl být. V tomhle počinu si mě Proyas nezískal, tak jak jsem očekával a chtěl. Dnešní remake by mohl být velká pecka!

Ghost Rider 2 (2011)

Teda podle zdejšího hodnocení a komentů jsem čekal opravdu mnohem větší kolaps. O kinematografický odpad se opravdu nejedná. Podstatně lepší jak prachbídný první díl. Kamera i režie Neveldine/Taylor je naprosto typická a stejná jako v Zastav a nepřežiješ. Agresivní, lehce chaotická a zběsilá ... k takto pojatému Ghostovi ale perfektně sedí. Cage naprostá pohodička a vyšinutého Johnnyho Blazea si v rámci jeho hereckého umu v klidu dává. Naprosto pohodová béčková zábava jak višňa. Jen to přehoupnutí děje o "záchranu" světa mě celkem zaskočilo :-)). Někdy mám pocit, že jsou tyhle šílenosti s minimálním rozpočtem zábavnější než předražený blockbuster. Kvalitní restart by Ghost Riderovi seděl a mohla by to být výtečná temná komixovka.

Ranař (2011)

Není to až taková komedie, jak jsem čekal, ale je to pojato z jisté míry víc na vážno. Nijak mi to ale nevadilo a musím říct, že ta role S. W. Scottovi padla jako ulitá. Jako příběh inspirovaný skutečností to ale není využité, tak jak by mohlo být. Strašně rychle to skončí a přitom toho samotný film řekne vcelku málo. Nekompromisní krvavé bitky jsou ovšem velmi dobré.

Wall Street: Peníze nikdy nespí (2010)

Nenudil jsem se, ale rozhodně to není dějově nijak strhující a překvapivě tomu chybí i nějaký radikálnější zvrat, popř. nějaké drsnější situace. Zapůsobilo to na mě jako taková lehce uhlazená, romantická "pohádka" z prostředí světové ekonomiky, kde mladý pár hledá své místo. Herecky na výbornou od všech postav, ale scénaristicky jsem čekal trošku větší průsery a celkově intenzivnější vyznění.

Povinnost a čest (2012)

Chtěl jsem dát 4*, ale to bych asi bohužel trošku přecenil. Film je velmi skvěle a osobitě zvládnutý po řežijní stránce. Už trailer naznačoval, že se bude jednat o lehce herní pojetí zpracování a v samotném filmu jsou fisrt person pohledy, bez keců, víc jak skvěle zvládnuté a dávají Act of Valor dynamiku, svěží adrenalinově moderní look a hlavně osobitost. Co mi přijde hůře zvládnuté, je stavění dějové linky. Samotný námět je velmi good, ale to podaní není stopro. Chybí tomu větší spád, lepší návaznosti a přehlednost v ději a ke konci asi i napětí a vyhrocení situace. První akce je dle mě nejlepší a nejadrenalinovější část filmu, kde divák cítí průser a celý zátah je skvělý od snipera, přes přímí kontakt až po neskutečný fajt z lodi. Tohle mě velmi navnadilo, ale do konce dění už nic tak chytlavého není, i když je konec dost akční a stanou se tam jistá dramata. Je to škoda, mělo to na víc. Doufam, že se brzy dočkámě filmové verze CoD :)

Goyovy přízraky (2006)

Začátek, respektive celá první polovina je velmi dobrá a napínavá. Jenže ke konci to pro mě začíná být lehce zmatené, utahané a samotný závěr mi přišel takový nevýrazný, čekal jsem, že to půjde někam jinam. Námětově ale velice dobré, i když mě to ke konci přestávalo bavit. Výtečný Bardem a skvělá Natálka. Její závěrečná vizáž je opavdu děsivá. Lepší 3*