• Krátkometrážní

Krásná Lukanida (1912)

Krátký, ale naprosto výjimečný loutkový film, kde hlavní postavy jsou brouci, kteří spolu bojují o Krásnou Lukanidu. Bylo to originální, místy i vtipné a konec byl trefný.

Stěnka Razin (1908)

Bez mezititulku člověku dojde, že jsou to vlastně jen dvě scény, na vodě a na louce. Jinak postavy jsou vždy snímané z dálky, takže herectví kromě lomení rukama nelze posoudit a jako celek je to podobné Oboroně Sevastopolja - tedy statické. nezajímavé.

Rescued by Rover (1905)

Pes najde ukradené dítě svých majitelů a páníčka dovede až na místo, kde jej drží žebračka. Střih opravdu velmi dobrý, vytváří akci a svižnost, pes byl skvělý.

That Fatal Sneeze (1907)

To bylo krásné. Pána postihlo kýchání takového rozměru, že by dokázalo rozbořit město. A ten konec byl velmi originální.

Løvejagten (1907)

Pokud ve filmu vidím něco nechutného, vždy si říkám "ale no tak, je to film, je to jen jako". A i když předpokládám, že ti dva panáci v bílém ty lvy nezastřelili, tak bodat kudlu do zrovna zabitého zvířete a hraní si s jeho tělem je hnus.

Zavraždění vévody Guise (1908)

První umělecký film, kde vystupují divadelní herci a je to vidět. Od začátku do konce to vypadá jako divadelní představení. Kulisy jsou krásné, kostýmy také, ale upřímně řečeno se tu nic neděje, děj je natažený a vlastně sestává jen je 3-4 obrazů.

Ať žije nebožtík (1935)

Krásný film o muži, který se díky omylu, který z něj udělal nebožtíka a ženatého zároveň, dostal z finančních potíží a ještě si našel krásnou ženu. Hugo Haas perlí od začátku do konce a některé vtipy jsou naprosto geniální. Přesto za nejlepší postavu považuji Lumpíka, ten byl prostě boží.

Dreyfusova aféra (1899)

Snímek z konce 19. století, který si nezadal ani s filmy vzniklými o dvacet let později. Statická kamera a poměrně dobré výkony, historické souvislosti je však potřeba nastudovat předem, protože se nepočítá s tím, že by divák nevěděl, co se tam děje.

Dáma z Paříže (1923)

Film Charlieho Chaplina bez Charlieho Chaplina představuje jednoduchý příběh o mladém páru, který chce utéct do Paříže, ale díky tragické události se rozdělí, aby se po roce opět setkali. On je chudý a ona bohatá vydržovaná milenka, ale stále by o něj měla zájem, protože si ji milenec nechce vzít. Mladík ale zase bojuje s předsudkem vůči jejímu postavení a nakonec se zabije, aby jí dokázal, že ji miloval. Příběh je tady ale naprosto vedlejší, protože hlavní roli hraje nejen naprosto dokonalá Edna Purviance, ale i její "esprit", inteligentní humor a nadhled v situacích, taky radost ze života představitele jejího bohatého milence. A v neposlední řadě atmosféra věčírků a života bohaté vrstvy Paříže 20. let.

Tarzan of the Apes (1918)

Film ukazuje narození Tarzana, jeho únos opicemi, dětství a dospělost, kdy se seznámí s Jane. Nejvíc se mi líbila část s dětstvím, kdy byl představitel Tarzana kouzelný a sálala z něj radost z hraní. Některé scény byly slabší a hlavní postava v dospělosti nevypadala, že skáče po stromech, ale nebylo to špatné, jen průměrné.