Chu Feng: Bee (2015) (seriál)

Na to, že je to čínské anime, které naštěstí bylo přeloženo do japonštiny (což mi vyhovovalo víc, protože čínštinu zrovna nemusím), tak mě celkem mile překvapilo. Samozřejmě se tu dočkáme určité přemrštěnosti a pošlapávání vážnosti, ale ne v tak velkém měřítku, jak tomu bývá jinde. Celkem dobré zasazení do oblasti budoucí milice s kybernetickými prvky (až tedy na některé ty designy - tu včelu si fakt mohli odpustit) a možná i zajímavý příběh, jen kdyby nevyzněl tak trochu vniveč, kvůli jenom 6 dílům ještě ve zkrácené délce metráže, které rozhodně nemůžou podat nějaké hlubší vysvětlení. Vzhledem k tomu, že to není ani nějak řádně zakončeno, tak v tom bych viděl největší mínus, protože bych v tomhle viděl i nějaký hlubší potenciál. Samozřejmě se tu člověk dočká nějakého toho humoru, kdy vážná a militaristická Li Liu se kolikrát dostane do konfliktu s běžným civiliním životem a tak kolikrát dává hlavnímu hrdinovi hodně zabrat. Animace je celkem dobrá a hudba je perfektní.

Gin no Guardian (2017) (seriál)

Dejme tomu, že po první díle jsem si říkal, že by to mohlo být zajímavé v heroickém duchu, i když trochu přestřelené, a mohlo by to zabít trochu času. Jenže postupně se z toho stávala čím dal tím větší blbost plná těch nesmyslných fantasy prvků, které dokážou vytvořit asiati. Tyhle patvary také značně ovlivňují animaci (obzvláště ty oblé a miniaturní tvary) i design. Příběh je též naprosto jednoduchý, kdy jsou tu sice nějací záporáci a někdo, kdo se jim má postavit, ale pořádně nevědí jestli se tedy mají chovat pohádkově záporácky nebo realisticky záporácky, a ta pozitivní strana je taková prazvláštní, kdy tu máme antihrdinku a hlavní hrdina tomu zrovna taky moc nepomáhá, kdy to jeho neustálé pořvávání a neschopnost mi celkem i lezly už na nervy. Po hudební stránce to zprvu vypadá zajímavě, ale postupně se to mění v něco otravného.

Resident Evil: Vendeta (2017)

Další počítačový počin ze světa Resident Evil. Je samozřejmě vidět, že grafika se postupně zlepšuje, ale řekl bych, že mechanika některých věcí (výbuchy, fyzika krve aj.) by potřebovala ještě hodně zlepšování. Po hudební stránce, i když je to tak nějak pořád stejné, tak se nedá nic vytknout - prostě "herní světy" vždy mají tu správnou sílu. Další takovým velkým plusem bych viděl souboje, které se jim opravdu povedly. Jenže co se příběhu týče, tak ten je strašně primitivní a místy až stupidní. Přece jenom po té delší době by měli ty ozbrojené složky vědět, kam střílet na zombíka, když ho chtějí zabít. Vedlejší záporácké postavy ani nedostaly moc prostoru - kdy možná akorát ten úplný konec něco značí. Hlavní záporák je největší učebnicový psychopat. Takže tam ani žádné překvapení čekat člověk nemůže, kdy dokáže i odhadnout, co se v příběhu bude dít dále. Hlavně je spousta věcí uspěchaných, takže toho málo dramatu, kterého se tam člověk dočká, si moc neužije. Koncept bych řekl, že není až tak úplně špatný, ale řekl bych, že by se to dalo zpracovat lépe.

Seikai suru Kado (2017) (seriál)

Tohle označit jako čistě sci-fi je naprosto nedostačující. Z velké části je tu obsažena diplomacie a sociologické vlivy (např. vliv technologií a různé společenské celky), ale hlavní část tvoří především filosofická linka. A ne ledajaká filosofie, ale celkem ta složitá - metafyzika, jsoucna, fenomenologie ad. Proto se tohle anime sleduje strašně těžce a člověk si některé úseky musí pustit opakovaně, aby pochopil, o co se tam jedná a svým způsobem to ani vlastně plně nepochopí - ať už z účelu nebo nedokonalosti jazyka (jako prvku komunikace). Především pak těžce čitelný je úplně ten konec, kde je mnohé ponecháno, přesně jako ve filosofii, spekulacím. Zamíchejte do toho ještě vědu a máte z toho ještě lepší guláš. Obecně se dá z toho vyvodit tedy to, že tohle anime je jen pro někoho a ještě ta malá část to zrovna nezhodnotí úplně nejlépe, protože je to až příliš pohádkově zakončeno, než dramaticky. Animace mě celkem překvapila, protože se jedná o do oči bíjící počítačovou animaci, ale tentokrát se konečně posunula kupředu, kdy to není úplně ten samý kýč, jako to bývalo, ale už to začíná mít určitou zajímavou formu, a těším se celkem, kam se to posune dál. Hudební stránka není zrovna moc bohatá, ale řekl bych, že svůj účel si "odbyla".

Sword Oratoria: Dungeon ni deai o motomeru no wa mačigatteiru no daró ka? Gaiden (2017) (seriál)

Takže máme tu opět prostředí DanMachi a stejnou časovou linku jako v předchozím anime, jenže tentokrát ne z pohledu Bella Cranela, ale Ais Wallenstein, která má také své vlastní problémy a s tím spojeno prostředí její famílie. Svým způsobem od toho člověk nemůže čekat nic závratného, ale je hezký vidět události předchozího anime trochu jiným pohledem - takže spíše takový informativní charakter a také trochu dokreslení pozadí, co se kde děje. Možná bych to trochu i bral jako určitou nástavbu na pokračování, aby následující události nebyly příliš nahodilé a Bell se mohl zase ukázat ve své parádě. Boje tu sice jsou a některé jsou zajímavé, ale oproti tomu předchozímu anime je to slabší a ne tolik epické. Celkem škoda, že neudělali 13. díl, kde by byly události s tím golemem v neutrální zóně a samozřejmě několik vtipných scének s koupelí a záchranou Bella z jiného úhlu pohledu. Celkem jsem se bavil od tý chvíle, co viděli Bella porazit toho minotaura, jak jim to přidalo na "duchu". Samozřejmě je tu také pár vtipných scének, které si tak nějak udržuje, ale na Bellovi příhody s "harémem" to prostě nemá. Animace je celkem dobrá, až na některé ty momenty, kdy postavy vypadají jak po botoxu. Hudba se tak nějak opakuje z předchozího anime a ta zbylá nová se tak rovná té úrovni.

Šúmacu nani šitemasu ka? Isogašii desu ka? Sukutte moratte ii desu ka? (2017) (seriál)

Jestli čekáte od tohoto anime něco hlubšího - jako zjišťování pravdy o okolním světě a nějaké opravdu dramatické zvraty, tak toho se tu jaksi nedočkáte. Sice sem tam něco je, ale v závěru má člověk ještě mnohem více znepokojivých otázek, než na začátku. Navíc v závěru je hodně různých rychlých útržků, že je mnohé je přenecháno představivosti, zmatenosti a prostoru k mnoha různým spekulacím. O čem vlastně tohle anime je? Viděl bych to spíše jako takové akční romantické fantasy, kdy především se dává prostor k té romantice a k hledání toho, co je být v životě šťastný. Samozřejmě se tu člověk nedočká něčeho přeslazeného, naopak spíše hořko-sladkého s trochou humoru. Proto se to dá sledovat celkem dobře, ale k plnému uspokojení by musely být naplněny i ostatní prvky tohoto anime. Animace je dobrá (ale design bych si představoval jinak - tenhle styl období počínajících technologií zrovna nemám rád a jak už tomu bývá u východní produkce, tak i nepředstavitelná stylizace mečů) a hudba celkem slušná.

Zero kara hadžimeru mahó no šo (2017) (seriál)

Nevim, ale mám z tohohle anime takový zvláštní pocit, kdy nejsem ani zklamán, ale ani úplně potěšen. Vše se nese spíše v takovém pohádkovém dobrodružném duchu, který je trochu okořeněn, ale na druhou stranu je tam spousta fantasy prvků, u kterých pak není rozvinut jejich potenciál. Čekal jsem popravdě trochu akčnější scény - viz v úvodní znělce, ale jaksi jsem se tam toho nedočkal. To samý, co se zvratů týče - nějak neměly tu správnou dramatičnost. Sem tam nějaká ta strategie by tomu taky neuškodila, protože většinou je to o mlení ideálů a emocionálním jednání. Dále bych akorát zmínil ještě zvláštní humor, který působil celkem příjemně. Co se příběhové stránky týče, tak tam ale člověk nemůže extra moc očekávat, kdy mi to přijde takové všechno strašně urychlené a závěr v určitých ohledech zanechává takovou zvláštní pachuť v ústech. Animace je slabší (potřebovala by trochu lépe zapracovat na fyzickém ztvárnění těl a s tím souvisejícím oblečením - především u Zero) a hudební stránka je taková uspávací.

Granblue Fantasy: The Animation - Season 1 (2017) (série)

*** 1. série *** Po shlédnutí všech 13 dílů jsem tak nějak docela zmatený mnoha různými věcmi. Zaprvé čekal bych od tohohle spíše podobu jakou má např. Fairy Tail, kdy je spousta epizod a tomu odpovídá i příběh, kdežto v téhle délce je toho příliš mnoho nezodpovězeno a jaksi to není ani pořádně ukončeno. Další věcí je právě konec v podobě 13. dílu, ze kterého jsem byl nejvíc zmatenej, kdy jsem si myslel, že to bude nějaká speciální událost pod vlivem kouzla nebo úpravy vzpomínek, ale bohužel to bylo tak nahodilé, že jsem to snad maximálně mohl brát špatně označený díl, který by měl být spíše OVA než nést číslo 13 a který tak nějakou atmosférou (blbnutí na pláži a komedický prvky) odpovídá tomu. Tím bych tedy viděl díl číslo 12. jako poslední a tak nějak by to dávalo i logiku, co se příběhové části týče, kdy by byl správný zakončení série s tím, že v budoucnu budeme očekávat další příběhy. Každopádně 12. díl mě opravdu překvapil nejvíce, kdy jsem opravdu nečekal tu kaskádu těch nových postav, což je celkem unikátní v tomhle ohledu, kdy většinou všechny nebo většina důležitých postav je představena v počátku série. S tím souvisí i ona vyhrocení událostí a nabrání na zajímavosti. Obecně si ale myslím, že tomu chybí více vážnosti, kdy je to trochu více spíše jako fantasy pohádka než fantasy akční drama. Kouká se samozřejmě na to dobře, ale pro vyšší hodnocení by se to muselo snažit víc. Animace je taková podivná (trochu mázlá a slabší na sytosti barev), takže se na to nekoukám úplně nejlépe ale design je dobrý a co se týče hudby, tak ta celkem jde. *** 2. série *** Po shlédnutí druhé série se tohle anime tak nějak drží v rámci své úrovně. Je to opět spíše dobrodružná fantasy pohádka, než od toho očekávat něco víc. Po příběhové části se konečně dozvíme o vedení říše a jejich úmyslů, něco tu zazní o otci Grana, poodhalí se nám historie Orchis, černého rytíře, Kataliny, Rackama aj. I když se tu objeví opět několik nových postav, je škoda, že to jen málo pracuje s postavami, které se objevili na konci první série. Animace a hudba se drží na svém.

Eromanga-sensei (2017) (seriál)

Je vidět, že autor je příliš ujetej na mladší sestřičky a v mnohém to kopíruje jeho předchozí počin OreImo. Tentokrát to není až tak suchý (nudný), ale zase se tu člověk pohybuje v určitých etických pochybnostech. Ale když od toho odhlédne, tak dejme tomu, že z ujeté romantické ecchi komedie si užije tak max některé ty komediální části. Píšu schválně některé, protože když už nebudu zmiňovat ten etický fakt, tak je tu opět spousta takových těch situací, kdy hlavní hrdina je takový extra ňouma, že to až rozčiluje, než pobaví. Obecně by tomuhle počinu prospělo, kdyby všem postavám přidali na věku a pak by možná i ta dramatická část (probírající se shut-in, vyrovnávání se s minulostí a řešení komplikované životní situace) mohla stavět na lepších podkladech a být tak mnohem zajímavější. Animace je dobrá a hudba nic moc.

Roku de naši madžucu kóši to Akashic Records (2017) (seriál)

Vzhledem k tomu, že jsem v tomhle případě začal číst mangu jako první, tak zase se nestačím divit, co dokázali tvůrci tohoto anime s tím provést (samozřejmě v negativním slova smyslu). Spoustu událostí si upravili, vynechali nebo z nich udělali opravdu odlehčené verze. Ono odlehčování jednotlivých situacích, kdy z toho dělají sledovatelnou pohádku mi už poslední dobou u anime vadí a fantasy žánrů obzvláště. Dále si také poupravili tak trochu design, který v některých případech dopadl opravdu katastroficky. Obecně ten příběh má našlápnuto dobrým a zajímavým směrem (kdy tu máme takového sympatického antihrdinu, se kterým člověk zažije spoustu srandy, a je tu celkem pestré prostředí), ale ono zpracování není zrovna dobře zvládnuto a obecně je mi celkem líto, že Celica tam nedostala moc prostoru, aby ukázala, co opravdu umí (ale kdo ví, třeba v pokračování snad - v lepším případě v tom manga zpracování, který je momentálně s překlady trochu pozadu, než anime). Když pominu zpracování, tak po příběhové stránce je tu spousta zajímavých situacích v otázce napětí, akce a různých zvratů. Hlavně se tu člověk taky dobře zasměje, ale není to nějaká fantasy parodie, ale taktně vložený humor. Animace je slabší a hudba průměrná.