Kaidžú 8 gó (2024) (seriál)

První z čeho jsem u tohohle posadil na zadek bylo určitě intro, které se jim velice povedlo - ať už hudebně, tak i obsahově (žádné spoilery, trochu západnější styl zpracování a to 3Dčko tomu docela prospělo). Dále pak máme zasazení - moderní Japonsko, kdy tu máme monstra (Kaijuu - žádná Godzilla, King Ghidorah apod.) různých velikostí a síly, která začala sužovat tamní obyvatelstvo. Časem se lidé přizpůsobili na boj s nimi, kdy byla utvořeno speciální vojenská jednotka na boj s nimi. Hlavní hrdina po 30-tce se několikrát snažil dostat do této jednotky, ale bezúspěšně. Dělá tak práci uklízeče zbytků Kaijuu, kteří byli zmasakrováni speciální jednotkou. (Upřímně začátek byl trochu silnější na žaludek a to i v přeneseném slova smyslu.) Poté, co je zvednut věk pro možnost naverbování a na popud jeho nového kolegy v práci, se hlavní hrdina naposledy pokusí dostat do této jednotky - jenže věci nepůjdou tak hladce, jak si myslel a jak by kdo vůbec očekával. Po příběhové stránce mi to v několika ohledech připomínalo anime "Shingeki no Kyojin" - takže i když to nebyla úplně originální myšlenka, není zase tak častá nebo tak dobře zpracovaná jako tady (nebudu spoilovat co konkrétně, ale lidi to určitě pochopí po shlédnutí). Po akční stránce se tady toho dočkáme hodně a je na co koukat. Dále je tu komediální stránka na uvolnění, aby to nebyl jen neustálý gore, kterou bych hodnotil tak 50/50, kdy občas se jim to povede, ale jinde zase dělají z hlavního hrdiny strašnýho tragéda a mohlo by se to obejít bez tohohle velice otravného prvku. Po animační stránce je to velice dobré, ale musím zase trochu zkritizovat onen japonský patvarový design u některých monster. Zatím jsme se tak dočkali takového zajímavějšího delšího intra a hlavní linka začne asi až s druhou sérií.

Mahóka kókó no rettósei - Season 3 (2024) (série)

Tak stejně jako u první série, tak i tady je příběh rozdělen do několika částí (podle arků novely). Máme tu tři části, které asi budu hodnotit zvlášť, protože jsou každá celkem specifická a jinak "zábavná". 1. ČÁST: Navazuje na události v závěru posledního dílu Raihoushi, kdy tu máme začátek druhého roku na škole a samozřejmě tak změny jednotlivých aktérů, kdy už původní třeťáci odmaturovali a nastoupili noví prváci. A na ně se anime zaměřuje, kdy tu máme dvojčata Saegusy (sestry Mayumi) a pak jednoho jedince, který je proti celému tomuto "klanu" vysazený. Na druhé straně pak máme náznaky ohledně počínajících problémů hlavního hrdiny v rámci Yotsuba "klanu". Tahle část je taková nudnější, kdy tu většinou sledujeme onoho emocionálního jedince jak se tu snaží působit scény, kde se dá, a pak je tu pár trochu zajímavějších soubojů, ale bohužel jsou bez komentáře - je to škoda, protože člověk sleduje něco, čemu pořádně neporozumí (proto doporučuju k tomu přečíst mangu, kde tam ten komentář je). 2. ČÁST: Po roce tu máme opět soupeření devíti škol s tím, že tu dojde k úpravě disciplín kvůli vzrůstajícímu důrazu na militarizaci, kdy specificky jedna disciplína je podobná tréninku speciálních jednotek, která není úplně nejbezpečnější, a udělá to tak pozdvižení. Do toho se přidá ještě "klan" Kudou, který toho chce využít pro testování své nové hračky. Tahle část je spíše o trochu hře na pozadí, kdy turnaj je vedlejší a hlavní hrdina se spíše snaží o špionážní činnost. Trochu to tak naváže na události z Raihoushi, ale obecně je tahle část je opět taková trochu nudnější a nemá tu zábavnost jako ty předchozí série. 3. ČÁST: Tenhle příběh z téhle série byl asi nejzajímavější, kdy navazuje na události ze segmentu Yokohamy v první sérii a obecně to trochu souvisí i s předchozími částmi, kde byla na pozadí všeho určitá postava, kterou se tentokrát snaží hlavní hrdina polapit. Zde už je vidět více soubojů, ale trochu mi to přijde takové chaotické, kdy to skáče z jednoho na druhé a je z toho trochu kaše. Navíc od závěrečného souboje bych čekal více, ale bohužel byl tak nějak odbytý. V této části navíc začne eskalovat onen problém hlavního hrdiny s Yotsuba "klanem" a tohle pak bude kulminovat v příštím počinu v podobě filmečku "Yotsuba Keishou-hen". *** Obecně tahle série byla spíše takovým navazováním, přecházením a doplňováním jednotlivých věcí. Není to tak záživné, protože ať už je to v jakémkoliv univerzu, tak tyhle části jsou spíše informativní a nejsou moc zábavné. Pak bych měl ještě takový menší detail (nevím jestli už jsem to nezmiňoval v minulosti), ale celkem mě zklamala změna dabéra u postavy Kudou Retsu, kdy ho původně daboval Motomu Kiyokawa, který byl podle mě lepší než současný Houchuu Ootsuka. Po animační stránce to mělo zase na starosti 8-bit studio, takže zase ta obvykle dobrá animace s tím, že bych možná měl menší výtku k tomu, že to měli takový mázlejší v hodně světlých záběrech. Po hudební stránce je to takové všelijaké, kdy na jednu stranu tu máme takový lepší skladby, pak něco, co se sem nehodí, a na závěr pak něco suprového (obzvláště mě osobně potěšilo ED 3. části "Shion no Hanataba wo" od "ASCA").

Mahóka kókó no rettósei - Season 1 (2014) (série)

Po dlouhý době anime, z kterýho jsem doslova žasl. Konečně nějaký dílo o magii, které dává smysl a je správně zasazené do prostředí. Nejedná se tak ani o typický fantasy žánr s různými rasami a nadpřirozenými příšerami, ale o sci-fi, kdy magie je vlastně produktem vědy a je to zasazené do skutečného světa. I když je tu opět ono ohrané téma školy, tak zde to ani nevadí - naopak divák sám se učí pomocí různých technických vysvětlení (i když bych řekl, že je to trochu i na škodu u tohohle anime, protože je to zbytečně přehnané), takže není vynechán z dění. Obecně je to vedeno v akčním stylu, kdy se nebojej i některých neetických či krvavých scén. Sem tam je to odlehčeno správným humorem, najde tu člověk nějakou tu romantiku a jsou tu i nějaké ty "politické" machinace. Příběh je obsáhlý a pestrý a já jen očekávám, že udělaj pokračování, aby se vyřešilo těch několik rozvázaných konců. Hudba je hodně dobrá, i když sem tam se najdou takové doslova zvláštní kousky, a animace je taková zpochybnitelná - obecně by se dalo říct, že je dobrá, ale sem tam, když člověk vidí ty kostrbaté počítačové prvky, tak je to bolest pro oči na tak dobrým anime.

Seijú radio no uraomote (2024) (seriál)

Anime o dabérkách (seiyuu), kdy tu máme dvě středoškolské holčiny, které jsou tak nějak na začátku své slávy nebo pádu. Není to o úplných začátcích, ale spíše o době, kdy nemají zatím takový věhlas. Anime ukazuje práci dabérství a podobná úskalí jako mají idolové, ale hlavně se zaměřuje na vztah mezi těmi dvěma hrdinkami. Každá je totiž povahově jiná a obě si navzájem závidí svůj talent. Tyhle dvě jsou pak hozeny do stejného rádiového segmentu, kde prezentují svoje falešné osobnosti, které se ještě naprosto liší od těch jejich reálných. Díky tomu začne celkem výbušné kombo, kdy je tam celkem slušně zkombinováno přátelství a rivalita. Příběh jako takový není ničím originálním, kdy si to hlavně staví na té vztahové stránce, než na dramatu, který tam tentokrát spíše působí iritativně. Možná to byl účel a asi mi to téma nesedlo, ale prostě to snížilo můj požitek. Po animační stránce je to celkem slušné a po hudební to také není špatné.

Date a Live - Season 5 (2024) (série)

Tak konečně se tu objeví hlavní viník (onen neznámý Phantom), který byl za přeměnou všech jednotlivých holčin na "Duše". Odkud se vzal, jakou tam má úlohu a co je jeho cílem. Také se nám během toho objasní onen nesoulad mezi sourozeneckými vztahy Many, Shida a Kotori. Samozřejmě se tu dořeší zbývají sběr "esence" jednotlivých "duchů" hlavní postavou. A pak nás tu čeká poslední závěrečný boj s hlavním záporákem Isaacem, kdy se tu dozvíme i jeho pohnutky a historii s Ellen, Karen a Elliotem. Obecně tahle série a respektive zakončení anime (doufám) mi přišlo slabší, kdy bych čekal trochu jiné drama, které tam bylo tak trochu odbyté - obzvláště když to srovnám s podobnou atmosférou, která byla už ve filmečku "Date A Live: Mayuri Judgment", která tam byla zpracována mnohem lépe. Navíc je tu spousta ubíjejících míst, kdy jedna situace přetrvává přes několik dílů a člověk vždycky musel pak týden čekat na další díl, aby pak musel zase čekat další týden na dovyprávění té jedné situace, která je do toho ještě trochu chaotická. Po animační stránce se to drží svého z minula (takže opět jsou tu okaté 3D efekty) a po hudební stránce se to drží té samé atmosféry.

Blue Archive the Animation (2024) (seriál)

Anime vytvořené na základě korejské mobilní hry, kterou moc dobře znám. Z tohoto důvodu mám na tohle anime trochu jiný pohled než diváci, kteří jsou neznalí tohoto prostředí. Na jednu stránku to byla jen otázka času, kdy něco takového vznikne vzhledem k tomu, že to mělo už několik kratičkých anime upoutávek a samostatných příběhů. Na jednu stránku jsem byl zpočátku nadšen, že to bude mít anime adaptaci, ale po shlédnutí celé série z toho mám smíšené pocity. Obecně to neurazí, ale lidé, co o tom vůbec nic neví, z toho moc dobrý zážitek nebudou mít, protože jim uniknou určité souvislosti a znalosti. Autoři anime udělali hnedka na začátku chybu a to, že tomu měli věnovat ještě jeden nebo dva díly, kde by se věnovali úplně úvodním událostem s vysvětlením daného prostředí a hlavní postavy (proč mají ty aury; fakt, že hlavní postava je jediný muž, který je člověkem; jakou tam má roli; co je to Schale; co je Arona zač; a také objasnění základního dění ohledně studentské rady). Takže tu máme pouze cestu hlavní postavy vlakem a pak to rovnou skočí na Abydos příběh. Největším negativem na tomhle anime bych viděl takovou tu klasiku, kdy člověk, který zná u něčeho knižní předlohu a pak je zklamán filmovým zpracováním, protože to narušuje jeho původní představy. Hlavní hrdina nebyl nikdy nikde vizuálně ani audiovizuálně zobrazen, takže ten ňouma tady byl zklamáním (i když se to dalo čekat podle různých informací, že takový bude). Pak další věci jsou občasné fyzikální absurdnosti a typické okaté (paskvilní) efekty japonské animace. Samozřejmě si upravili trochu příběh, ale to se dalo čekat, aby z toho byl příběh a ne hra. Ostatní postavy a jejich chování vystihli dobře. Postavy a příběhové zasazení ale obecně má takový prapodivný nádech, kdy na jednu stránku to má vážnější témata, dále pak otázky ohledně utužování jednotlivých vztahů a na závěr pak otravný parodický prvek, který v některých případech je vedený do extrému, aby se tvůrci pokusili o vynucený vtip. Většina parodičnosti totiž vzniká na základě "unikátních" povah jednotlivých postav, kdy jsou to takové ty extrémy, které tvoří tak 1/2 tamní populace studentek. Po animační stránce je to takové mázlejší a vybledlé a po hudební stránce je to celkem slušné.

Grisaia: Phantom Trigger – The Animation - Stargazer (2020)

Příběh navazuje na předchozí dvoudílný počin, kdy tentokrát to odvypráví příběh Touky a přidá se k tomu nová postava. Jinak tu máme novou misi, která je zpočátku maskovaná jako obvyklý trénink, ale ostatní se dozví o ní až na místě. Z větší části je tohle spíše ukecané než akční, ale akce se tu člověk také dočká v celkem promyšleném duchu, takže se to celkem dobře sleduje. Každopádně to byla další příběhová výplň, než se tam začne odehrávat něco hlavního. Tipoval bych si, že nadcházející seriál bude pokračovat ve vyprávění příběhu zbylých postav a zároveň to naváže na hlavní zápletku. Animace a hudba zůstavají na svém.

Grisaia: Phantom Trigger – The Animation (2019)

Další anime z univerza Grisaia, ale tentokrát se nejedná o plné návazné pokračování, kdy se jedná pouze o příběh ve stejném prostředí. Z toho co jsem pochopil, tak se příběh odehrává v budoucnosti po událostech z předchozích anime počinů s tím, že je tady zatím jen pár známých pojítek - jakožto původní škola, kam chodil hlavní hrdina a 5 hlavních ženských hrdinek, a pak Thanatos systém a samozřejmě zmínka i o CIRS. Máme tu kompletně nové postavy - nové studenty, kteří jsou součástí speciálního vládního programu, který cvičí zabijáky a posílá je na mise. Oproti předchozím počinům je tu více akce a jednotlivé holčiny nejsou v tomto prostředí mimo mísu, jak tomu bylo předtím. Temná témata tu skoro úplně vymizela, kdy tu je jen jedno takové slabší ohledně Reny a Maki. Obecně ale příběh moc nezaujme, kdy tu člověk nevidí skoro žádné drama, kdy snad jedině souboj mezi Renou a Maki byl napínavější vzhledem k jejich minulosti. Každopádně bych tohle bral spíše jako takový úvodní počin z této nové řady "Phantom Trigger" a proto je to táhlejší bez hlubšího dramatu. Po animační stránce se to změnilo na jiné studio, které vytvořilo animaci podobné kvality jako to předchozí a po hudební stránce se to také drží té své oblasti.

Bůh žehnej tomuto nádhernému světu - Série 3 (2024) (série)

Trochu jsem se zezačátku obával kvality, kdy jsem po prvním díle naprosto vzdal předchozí počin "Kono Subarashii Sekai ni Bakuen wo", ale nakonec jsem byl s tímhle počinem alespoň do jisté míry spokojen, kdy si to tak nějak udržovalo kvalitu z druhé série. Bohužel se to nevrátilo na úroveň první série, kdy člověk už tak nějak má určitou odolnost vůči jednotlivým prvkům a nejsou pro něho nic nového a proto nemohou tolik ohromit. Každopádně si to drží svou dobrodružnost a také vtipnost a není to konceptově úplně něčím jiným. Po animační stránce i hudební se to drží svého standardu.

Bůh žehnej tomuto nádhernému světu - Série 1 (2016) (série)

počátku jsem čekal další styl anime, kdy člověk z naší reality se objeví ve fantasy světě a stane ultra hrdinou, ale autoři zahráli trochu na jinou notu. Příběh ani není o akčnosti a dramatičnosti a ecchi prvek se celkem drží vizuálně zkrátka až na pár stiuací, jinak si ho člověk spíše užije slovně. Naopak se autoři zaměřili spíše na komediální fantasy. Spousta vtipných narážek a různých situací, kdy každá postava je svým unikátním způsobem vtipná. Jediný a celkem zásadní mínus, který mi tam ale vadilo, byla animace. Normálně se nezdá nějak špatná, ale ono vykreslování obličejů, které nabírá zvláštních tvarů, je opravdu úděsné. Co se týče hudby, tak krom příšerného ED bych to hodnotil tak nějak podprůměrně.