Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Animovaný
  • Akční
  • Komedie
  • Drama
  • Sci-Fi

Recenze (1 016)

plakát

Star Wars: Příběhy z Impéria (2024) (seriál) 

Stejně jako byly kratičké příběhy rytířů Jedi, tak tu máme na stejném principu i příběhy z Impéria. Opět to má krátkou stopáž a slouží to jako vyplnění postranních příběhů, kdy to tak nějak uspokojuje otázky těch diváků, kterým hlavou probíhá otázka - odkud se vzala daná postava, co se s ní stalo potom atp. Tenhle počin se dá rozdělit na dvě části, kdy v prvních třech dílech máme postavu Morgan Elsbeth (objevila se už v druhé sérii Mandaloriana a pak hlavně v sérii Ahsoka) - odkud pochází, jak se seznámila s Thrawnem a skončila tam, kde je v Mandalorianovi, a pak v druhých třech dílech máme postavu Barriss Offee (objevila se v animovaných Klonových válkách) - co se s ní stalo po jejím odsouzení a co se s ní dělo dále po rozkazu 66.

plakát

The New Gate - Dai 3 no Shinjitsu (2024) (epizoda) 

Příběh na částečný styl "SAO" a "Log Horizon" a pak klasického isekai. Od tohohle anime jsem očekával hodně, protože znám mangu, která má hodně vysokou úroveň, ale bohužel anime tomu nedokázalo dostát, kdy je spíše zklamáním. Problémů je tu hned několik - zaprvé autoři anime strašně pospíchají na příběh, kdy je tu spousta věcí, které vynechali a některé si dokonce poupravili. Zadruhé pak animace, kdy manga předloha má svůj specifický styl, kdy chápu, že je to těžký napodobit v animaci, ale bohužel si to autoři upravili do generického béčkového stylu, který je otřesný a vůbec nevystihuje danou atmosféru a krásu grafické předlohy. I kdybych to hodnotil samostatně bez předlohy, tak bych tuto animaci příliš nehodnotil dobře. Každopádně tenhle díl uvede diváka do toho, o čem tenhle počin tak trochu bude, ale bohužel to strašně letí událostma, že si to člověk nemůže užít. Obzvláště pokud znáte mangu, tak tohle vůbec nedoporučuji sledovat, kdy si člověk akorát zkazí dojem.

plakát

Duna: Část druhá (2024) 

Jak už jsem zmiňoval u první části, tak prostě tomu z laického hlediska nemohu dát plný počet. Opět zopakuji, že po grafické a hudební stránce tomu není co vytknout. To samé se dá říct i o hercích a jejich výkonech (i když Batista měl trochu divnou roli v určitých místech). Bohužel to ale trpí na zábavnost v rámci příběhu, kdy ono pletichaření hraje prim, což může přijít některým lidem nudné a ona zajímavější akce je tu brána pouze jako pro podkreslení, než by hrála hlavní roli, která by se zrovna už od tohohle druhého dílu očekávala. Je tam bolestně vidět, že autoři tohoto počinu se vše snažili narvat do dvou dílů a proto to trpí na dějové skoky a některé prvky nemají prostě prostor vyniknout lépe. Tím však neříkám, že je to špatný film nebo je to špatně natočeno - je to opravdu dobře zpracováno, ale k perfektnímu zpracování tomu pro mě ještě něco chybí.

plakát

Ant-Man a Wasp: Quantumania (2023) 

Další ze šňůry Marvelovek, která je tvořená sériově na běžícím pásu. Bohužel to nepřináší už nic originálního a ani trochu napínavého. Sem tam se naskytne vtip, ale i ten tu bohužel není zrovna rozmnožen. Jediným tahákem je tak maximálně vizuál, kdy to jako obvykle dobře vypadá a obzvláště musím obdivovat designery - jak dokáží vytvořit jednotlivé místa, techniku a hlavně jednotlivé bytosti. Obecně to po příběhové stránce působí vynuceně, kdy to působí jako pojivo pro další příběhy, a hlavní záporák je hodně špatně sepsaný - kdy má své momenty, které jsou pak zabity nějakou úplnou zbytečností.

plakát

Duna (2021) 

Dlouho jsem přemýšlel, jestli tomu dát 5 nebo 4*, ale nakonec jsem se rozhodl pro nižší skóre, protože nejsem jedním ze skalních fandů tohoto univerza, ale rozhodl jsem se to brát spíše z pohledu diváka neznalého jednotlivých okolností - maximálně s přihlédnutím k předchozím zpracováním (filmu z 1984 a třídílného filmu z 2000). Díky předchozím počinům vím, že ten příběh má toho ještě dost co odvyprávět a toto tak člověk musí brát jako takové hoooodně dlouhé intro, aby se tak trochu seznámil s daným prostředím. Proto když budu brát tento příběh samostatně (bez přihlédnutí ke zbytku), tak je to velice krásně graficky a hudebně zpracováno, ale bohužel to má z určité části kvůli své nátuře trochu nudnější charakter, kdy tu hraje velkou roli hlavně představení jednotlivých stran, nějaké to politické pletichaření, trochu mysteriózna a akce. Tohle dílko je velice unikátní, kdy dané prostředí je hodně specificky zpracováno (netradičním způsobem jako u ostatních sci-fi) a nemusí tak každému vyhovovat. Já osobně to tentokrát beru jako plus, že člověk vidí něco trochu jinak zpracovaného - originálnějšího, ale může to být trochu hůře stravitelnější. Když to navíc porovnám s předchozími zpracováními, tak vidím hlavně největší plus v tom, že si to mnohem polepšilo právě v oné grafické a hudební stránce a také lepšímu hereckému obsazení, a proto se to lépe sleduje.

plakát

Mission: Impossible Odplata - První část (2023) 

Jako obvykle se naskytne nová mise, která přinese mnoho nebezpečí. Tentokrát se jedná u vyspělou umělou inteligenci a maníka, který ji chce osvobodit od jejích limitů. Tenhle díl přesně jako ten minulý si drží stále ten svůj minimalismus a nehází sem nic zbytečného navíc nebo nesnaží se sem toho narvat co nejvíce na každém v kroku ve velice okatém stylu (tím to nemyslím teď v tom negativním smyslu, ale v tom pozitivním). Divák si tu tak užije příjemně odsýpající příběh plný akce, tajemna, nějaké to napětí a dokonce i vtipu. Jak už jsem psal u minulého dílu, tak i zde je napětí trochu ošizeno, když to člověk srovná s předchozími díly - je však také možné, že už časem si člověk na to zvykne a už z toho není tolik paf, jako dříve. Velikým překvapením byla ona vtipná stránka, která tu celkem dobře seděla a obzvláště honička s tím žlutým fiátkem v Římě neměla chybu. Bohužel to ale začíná trochu trpět na průchodnost různých herců a pak také na určité scény, kdy autoři mají nějaký záměr, ale bohužel to trochu odflákle nafilmují a scény pak působí zvláštně. Na závěr pak zmíním pouze hudbu, která nádherně podkresluje atmosféru celého filmu a Lorne Balfe se zase předvedl v tom, že je suprovým skladatalem.

plakát

Tetris (2023) 

Další z filmů točených podle skutečných událostí - tentokrát o hře Tetris, kterou vyvinul jeden človíček jen tak pro svojí zábavu a pak sdílel s lidmi ve svém okolí, až se stala virální. Jenže to má jeden docela podstatný problém - a to, že ten človíček je ze Sovětského svazu a lidi ze západu se snaží získat licencu na tuto hru a samozřejmě na tom co nejvíce vydělat. Tak začíná komplikovaná "hra" o to, kdo si nakonec bude mnít ruce a kdo ostrouhá. Když to budu brát životopisně, tak to celkem slušně zobrazuje jednotlivé události, ale bohužel to není zpracováno dost zajímavým způsobem jako v jiných životopisných filmech. Po zábavní stránce se toho tu člověk moc nedočká, protože to není tak zaměřeno, kdy začátek je celkem slušně nudný a to nejlepší začne až ke konci, kde už začíná být docela i nějaké to drama. Problémem tohoto počinu ale je to, že to bere jedtnotlivé situace strašně odlehčeně a možná trochu i komediálně, než aby to vedlo trochu v napjatější a vážnější atmosféře. Chápu, že se to snaží poukázat na to, kdo převeze toho druhého a proto je to vedeno v tomhle duchu, ale prostě mi tenhle styl úplně nesed a znám z jiných filmů, že se dá ona atmosféra zpracovat jinak a lépe. Sice to tu kritizuji, ale tu hlavní pointu tenhle film splňuje, kdy Vám uvede dané skutečnosti tak, abyste je pochopili a nebrali to jen jako dokument. Bohužel to ale nezvládá jít na okraj skutečnosti/zábavnosti.

plakát

Metallic Rouge (2024) (seriál) 

Docela dost komplikované sci-fi, kdy autor tohohle počinu Vám nedá žádný prostor se v čemkoliv orientovat a musíte si jednotlivé informace o daném světě sestavět z jednotlivých střípků v příběhu, který postupně sledujete. Obecně by se dalo říct, že je zde několik různých stran - lidé, neani (androidi) a pak dvoje vyšší rasy (jedna kooperující s lidmi, která byla vyhnána ze svého světa tou druhou a samozřejmě ta druhá, která se snaží vše zničit). Je tu pak několik úrovní příběhu a o to, je právě problémovější se v tom orientovat - obzvláště, když ani z nich nestojí za nic, kdy si vzpomenu hned na několik různých anime, které dané problematiky měly zpracovány lépe a poutavějším způsobem. Je tu boj vyspělejších bytostí, otázka člověka vs. stroje (práva, rovnost, vztahy atd.) a pak emocionální stránka strojů a další jiné točící se kolem této tématiky z různých pohledů. Tenhle počin si bohužel ukousnul velké sousto a ještě k tomu je vše zpracováno strašně nezajímavým způsobem, kdy si divák nemůže utvořit ani jeden bod, se kterým se sžil a alespoň trochu ho vtáhnul do příběhu. Podává to tak spoustu prázdných bodů, které prostě neupoutají. Po animační stránce bych chtěl říct, že je to slušné, ale bohužel to má už otřepané kýčové designy a po hudební stránce je to celkem zajímavé.

plakát

Meitó "isekai no ju" kaitaku-ki (2024) (seriál) 

Lázně ve fantasy světě. Hlavního hrdina nezajímá nic jiného než lázně a tak v honbě za vyzkoušením nových lázních někde v horách, kde uklouzne, spadne ze skály a zhyne. Díky velkému štěstí je mu umožněn druhý život ve fantasy světě a k tomu dostane průvodkyni v podobě liščí dívky, která slouží liščí bohyni a má mu splnit jeho přání. Když budu brát v potaz možný koncept, který má potenciál, tak by to bylo zajímavé anime - tím mám především na mysli to, že autoři se měli vydat poučným a dobrodružným směrem, kdy v honbě hlavního hrdiny za jednotlivými lázněmi se divák dozví něco o jednotlivých vlastnostech lázní (složení, blahodárnost atp.) a k tomu mohli udělat typické dobrodružství plné překážek, aby se dostali na různá místa, kde by byla i různá setkání a něco víc v utužování vztahů. Bohužel je veškerý potenciál zabit, kdy první ubíjející věc je, že autoři anime zvolili cestu dvanácti tříminutovek namísto jednoho půlhodinového OVA a do toho hodili fanservis, který prostě museli v původní verzi ještě zcenzurovat (typická mlha kolem dámských ňader). Do toho Vám otravný hlavní hrdina, kterého nezajímá nic jiného než lázně, furt dokola arogantně hlásí o tom, lázně tohle a tamto a hlavně, že tam musí být všichni nazí (bez žádného postranního úmyslu). Ve výsledku z toho vyjde to, že je tam hozeno několik stránek, kterým prostě není možné dát prostor na jejich rozvití a výsledná myšlenka není vystižena úplně nejlepším způsobem. Obecně bych to bral jako možný potencionální koncept, na kterém je potřeba ještě hodně zapracovat, než toto pouštět do éteru. Po animační stránce by to mohlo být průměrné, pokud by to nebylo místy rozmazané nebo dokonce nedokreslené, kdy byl někdo líný to dodělat. Po hudební stránce není o co stát.

plakát

Ore dake Level Up na Ken - Season 1 (2024) (série) 

Anime vytvořené na základě opravdu populární korejské manhwy. Vzhledem k tomu, že manhwu už mám celou přečtenou až do konce, tak jsem od tohohle hodně očekával, protože tento příběh je opravdu suprový - i když má své určité malé mínusy. I když je to korejská předloha, tak je to zpracováno s japonským dabingem (stejně jak tomu bylo u anime "A Returner’s Magic Should Be Special" z minulé sezóny). Když už zmiňuju tento druhý počin, tak jsem se právě obával, aby to autoři anime opět trochu nezprznili, ale naštěstí se tomu tak nestalo a vcelku to odpovídá předloze. Příběh je zasazen do současného prostředí, kdy se v Koreji začaly objevovat jednoho dne portály do dungeonů a lidé tak museli uzpůsobit svůj život tomuto jevu a přizpůsobit se novým schopnostem a stylu boje, aby mohli tuto hrozbu zničit. Hlavní hrdina je tak jedním z lovců, kteří se vydávají do těchto portálu, aby si vydělal na své živobytí díky nasbíranému materiálu, který je v realitě žádaný a přeměnit ho na peníze, aby pomohl své rodině, kdy má mladší sestru, která chodí do školy, matku v kómatu a dlouho nezvěstného otce. Bohužel ale tento hrdina je tím nejslabším ze všech a dělá si spíše ostudu, kdy skoro nic nevydělá a je věčně zraněný. To se pak však změní po přežití jednoho opravdu nečekaného dvojitého dungeonu. Obecně to má velice dobrou dramatickou a akční stránku, kdy hlavní hrdina se postupně "vypracuje" z ničeho na super silného za pomocí speciálního herního systému, který je unikátní pouze pro něho. Tato první série je pomalejší, kdy člověk vidí ten frustrující začátek až po určitý bod, který změní úplně všechno, až do startovací bodu, ze kterého se pak bude odvíjet to další. První série je tak dlouhý úvod, kdy teprve to zajímavější přijde v dalších sériích. Anime odpovídá 45 kapitolám manhwy, kdy bych to tedy tipoval tímhle tempem cca na 4 série. Po animační stránce je to super a po hudební je to velice slušné.