12 hrdinů (2018)

Eh? Co si z toho filmu člověk odnese? Jeden, dva hezké bojové záběry a to, ze Michaelovi Shannonovi jdou lépe záporáci? Více na jistotu už to být natočené nemohlo. Na úvod pár záběrů na Dvojčata, aby měli protagonisti motiv odjet do Afghanistánu, tři záběry na rozloučení se s manželkami, abychom se s nimi nějak emocionálně spojili a pak už do Asie do hor, kde úspěšně prochází jednou bitvou za druhou. Největším nedostatkem je dostatečné vylíčení prostředí a nějaké přípravy před bitvou, při níž samotné divák moc netuší, kde se bojuje, proti komu a jak moc velký element nebezpečí hrdinům hrozí. Do toho si připočtěte povinná klišé, stereotypní vedlejší postavy a slabě vygradovaný, přesto patetikcý závěr a nechce se vám věřit, že je to natočené podel skutečné události. A když, tak proč to někdo nenatočil mnohem lépe a poutavěji. 6/10

Tomb Raider (2018)

Čistokrevné videoherní béčko, které se nebojí ad absurdum využívat všechna hollywoodská klišé, imitovat Indiana Jonese i původní Laru Croft a co chvíli hodit nějakou lacinou hlášku. Inu, proč ne? V rámci (brakového) žánru to není špatně natočené. Alicia Vikander je jako vždy boží, ale bohužel je až příliš často vidět, že hraje, do značné míry je to chyba střihu. A z ostatních herců se mi nejvíce vžil do paměti Nick Frost, který tam měl asi dvě půlminutové scény. To není úplně dobrá vizitka pro casting. Ale což, jako ryze popkornovač a odpočinková zábava Tomb Raider slouží dobře. 6/10

Pokoj (2003)

Ten film je po všech stránkách tragický, ale při projekci s kamarády, kdy se házely lžíčky na plátno, řvalo se Ahoj Denny a Mezitím v San Franciscu, nám poskytl přímo královskou zábavu. 9/10

Gepard (1963)

Pomalé filmy mi obvykle nevadí, naopak si je užívám, když mají dobrou nosnou myšlenku nebo technické provedení. Jenže Gepard jsou jen tři hodiny nudy zabalené do opulentního pozlátka dobových kostýmů a Sicilských scenérií. Burt Lancaster je stěžejním bodem, bez jehož charismatického Salinského prince by se celý film utopil v nekonzistentnosti a nezajímavosti. 5/10

Televizní společnost (1976)

Příběh dekadence a úpadku ve společnosti zobrazený skrze upadající televizní stanici UBS a jasně formulovaný slovy Howarda Beala v každém z jeho plamenných monologů. Film se soustředí právě na předání mnoha poselství, která jsou platná i dnes, snad ještě víc, než v době uvedení do kin. Upozaďuje tak zvukový střih a práci s kamerou, která na sebe jen příležitostně upozorní zajímavou kompozicí a využitím teleobjektivů. Jinak je většina pozornosti směřována na dialogy a děj. Ten mi vlastně v mnoha ohledech připomíná Quo Vadis, Max Schumacher se snadno ztotožní s Petroniem, vedení televizní společnosti jsou ziskuchtiví patricijové a obyčejný lid je ta burcovaná a snadno manipulovatelná lůza. Jistě, nejsou to úplně přesné paralely, ale ve své podstatě obě díla ukazují podobným směrem. 9/10

Black Panther (2018)

Velmi originální a neotřelé pojetí superhrdinovek, které se nebojí naplno využívat potenciál černošského a afrického prostředí a sem tam se dotknout nějakého ožehavého politického témtatu. Proti čistě pozitivnímu hodnocení stojí poměrně velká předvídatelnost příběhu a hlavně dosti uspěchaný střih. A to teď nemluvím jen o akčních scénách a bitkách, ve kterých bychom všichni ocenili větší přehlednost (ve stylu Cooglerova Creeda), ale hlavně o střihu dialogů, které by si zasloužily buď delší stopáž, nebo výrazné vypustění. Mám na mysli třeba to, když se objeví jedna postava, která pronese jednu repliku, která je důležitá pro pozdější dění, ale pak zas odejde. Nebo častý přechod mezi scénami, který přímo navazuje na poslední větu. Jinak je Black Panther velmi působivý a vizuálně vypiplaný film. 8/10

Muž, který věděl příliš mnoho (1956)

Jedno z nejslabších Hitchcockových děl. Po slibném začátku se děj přenáší do Londýna kde jakoby autor pro přehnaně propracované detaily zapomíná na soudružnost celku. Vím, že Hitchcock mnohokrát opakoval, že ho uveritelnost příliš nezajímá, že radši postavy umístí do konkrétní napínavé situace a pak už jen ad absurdum využívá její potenciál, jenže zde je iracionální chování postav tak otravné a do očí bijící, že to prostě ve výsledku nemůže fungovat. Navíc scéna v opeře, která se snaží na sebe poutat všechnu pozornost je neúnosně dlouhá a předvídatelná. Škoda, zde mistr dle mého šlápl mimo. 6/10

Nebezpečná rychlost (1994)

V podstatě nejtypičtější akčnák devadesátých let. Jednoduchý záporák, jehož plán musí zastavit cool policista se sebevědomím a odvahou až na půdu. K dispozici má pohodového šéfa, pohlednou slečnu, která mu v traumatické situaci s neohroženě poskytuje pomocnou ruku (a nejen to) a hlavně zábavný děj, který kašle na jakoukoliv věrohodnost a plně využívá potenciálu každé absurdní situace. Keanu Reeves se Sandrou Bullock jsou prostě k nakousnutí. 9/10

Mnichov (2005)

//Pro mě jeden z nejlepších Spielbergů. Eric Bana si výborně poradil s přechodem z celkem naivního a neschopného agenta v zabijíka osnujícího brutální vraždy palestinců, kteří stáli za Mnichovským atentátem. Škoda, že od té doby nedostal moc vyraznějších hlavních rolí, protože zde je jeho zachmuřelý kukuč hoden oskarové nominace. Jinak film vyniká hlavně drsností zpracování a věrným prostředím. 9/10

Barry Seal: Nebeský gauner (2017)

Životopis Barryho Seala byl natolik bohatý a plný těžko uvěřitelných okamžiků, že by vydal ne seriál o několika řadách. Dough Liman se však rozhodl vše vtěstnat do jednoho filmu, který tim do značné míry trpí. Zejména první půlka je tak rychle a odtažitě sestříhaná, že to až nápadně přípomíná YouTube vlog, kde se sebevědomý youtuber s kamerou snaží v 10 minutách ukázat svoje zážitky z dovolené. Problé je, že to přibližně po těch 10 minutách přestane bavit. Naštěstí v druhé půlce už děj přestane tolik skákat, Barrymu přestane všechno běhat jako po másle a Liman konečně začne využívat potenciálu předlohy. Crusie hraje pro změnu sám sebe, což je zdě ku prospěchu, a s přehledem utáhne celý film. JInak je to jen zábavná jízda připomínající Vlka z Wallstreet, ale postrádající jakoukoliv hloubku. 7/10