Válka o planetu opic (2017)

Jednoznačně nejlepší díl trilogie! Zvláštní, jak se tohle Foxům podařilo pohlídat, aby netočil hluchý blockbuster, ale až skoro psychologické drama. Ano, opičáci tu dostávají ještě více prostoru než v předchozích dílech a Caesar celý film zápasí s morálními principy a touhou po pomstě. A že mu ty výrazy díky skvělé motion capture a výkonu Andyho Serkise baštíte od zamilovaného pohledu na syna až po odhodlání dojít si pro plukovníka a umlátit ho pažbou brokovnice. Je tak většinu příběhu zlomený a hraje tak mnohem více pasivní roli. Woody Harrelson je skutečně v roli plukovníka ďábelský, ale když dojde na expozici osobního pozadí, zvládá emocionální přechod na výbornou. Celý scénář je velmi originální- začíná se válkou a končí se psychologickými rozhodováními- a vývoj postav je často neanticipovatelný. Snad jen zpomalované finále a sladký závěr působí trochu nepatřičně. Z nejvýraznějších odkazů na jiné filmy kromě původních opic dostaneme hlavně Apokalypsu a Kubrikovu Vesmírnou odyseu, což velmi potěší. A celá vedlejší linie s Bad Ape je také bravurně zvládnutá a přináší vybalancováný humor do jinak pochmurného dramatu. 9/10

Dunkerk (2017)

Někdy není na škodu, když forma nedává prostor obsahu. A nikdy není na škodu, když v Hollywoodu existují autoři, kterým producenti dají velký rozpočet. Nolan pravidelně dodává výborné filmy, na které je prostě povinnost zajít. Styl vyprávění přes svoji originalitu lze sice prokouknout a šťastné vyústění (samozřejmě tak ve skutečnosti bylo) působí trochu neohrabaně, ale komu to vadí, když má před sebou na IMAXovém plátně brilantní záběry neuvěřitelně natočené na 70mm kamery. Opět poklona Hoyte van Hoytemovi! A pak je tu samozřejmě soundtrack vytvářející neúprosné napětí. Dobře že alespoň Nolan dokáže ze Zimmera dostat ještě originální hudbu. 9/10

Pád říše římské (1964)

Krásná ukázka toho, jak klasický Hollywood ztratil v 60. letech veškerou soudnost a povzbuzen úspěchy Jak byl dobyt západ nebo Lawrence z Arabie byl ochoten schválit ohromné rozpočty na výpravné eposy, které postrádaly logický scénář či smysluplné dialogy a tupě se snažily oslnit ohromnými davovými scénami. Přesně takový je Pád říše římské. Scény s tisíci komparzisty, které v dnešní kinematografii nemají obdoby, jsou nekonzistentní, děj je pečlivě nepřichystá, nýbrž stroze vypálí na diváka, jenž je sice ohromen, ale emocionálně nezaujat, a hlavně jsou ty scény odděleny komorními pasážemi s tupými dialogy a prkennými hereckými výkony. Ano, sir Alec Guinness je tradičně výborný, ale jeho postava Marca Aurelia brzy zmizí ze scény. Jediný Christopher Plummer vystupuje se svým vystižením šíleného Commoda. Takže z celého filmu je jen okázalý epos, jenž ničím nenadchne, naopak nudí k zoufalství. Až Ridley Scott ukázal, jak má vypadat správné uchopení tak bohatého příběhu, skrze osobní pohled jednoho člověka. 5/10

Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta (2017)

Jak se takový film může líbit tolika lidem? Je to nudné, je to absurbní, nemá to žádnou logiku, motivace postav je tak málo uvěřitelná, že vlastně člověk ani nikomu nechce fandit. Jednička byla originální, dvojka byla docela zábavná a trojka byla alespoň velkolepá. Od čtyřky však Piráti postrádají jakoukoliv soudržnost a směřování k cíli. Ne, na tenhle film se opravdu nedá koukat. 3/10

Assassin’s Creed (2016)

Hru jsem nehrál, ale základní motiv znám. Proto jsem měl vyšší očekávání od hereckého obsazení, něž od komplikovaného příběhu. Doufal jsem však, že tento film konečně prorazí neúspěch herních adaptací na stříbrném plátně, ale ze všech recenzí a hodnocení to vypadalo na propadák. Při sledování jsem byl však opravdu vtáhnut do děje a vychutnával si osudovou atmosféru. Pravda, chvílema to bylo trochu rozvleklé a zejména CGI nebylo na nejvyšší úrovni (zakrývané všudypřítomnou mlhou), ale akční scény mají skvělou choreografii a zejména Michael Fassbender exceluje a povyšuje film o úroveň výše. 8/10

xXx: Návrat Xandera Cage (2017)

Od Vina Diesela beru Rychle a zběsile. Je to akční série, která je tu s námi už 16 let a postupně si získala přízeň diváků, kteří si postavy oblíbili a jsou ochotni jim uvěřit i ty nejšílenější kousky, které scénáristu můžou napadnout, protože čas od času se každý rád podívá, co se dá s rozpočtem 200m $ ztřeštěného vytvořit. A u Rychle a zběsile to funguje. XXX je ovšem z jiné kategorie. Není to kultovní série, první snímek nebyl úplně špatný, ale stihl velmi rychle zestárnout a na druhý díl by většina lidí asi radši zapomněla. Takže moc důvodů k oživení téhle série objektivně není. A ačkoliv se Vin Diesel tváří hrozně cool a evidentně si to užívá, celé to působí nejen zbytečně, ale hlavně béčkově a až tak absurdně, že si to nejde plně užít a zájem je rychle vystřídán pocitem nudy. Ne, že by nebyly nápady, těch kaskadérských kousků je ve filmu opravdu hodně, ale zabíjí je jak špatný scénář, tak příliš rychlý střih. Což je škoda zejména u akčních scén s Donnie Yenem, který je jinak úplně boží. Tento film byl opravdu zbytečný a nezaslouží si ani seriózní hodnocení. 4/10

Kong: Ostrov lebek (2017)

Výprava je excelentní, kamera a efekty tím spíš a Kong nikdy nevypadal na plátně tak dobře. V čem je tedy chyba? Ve scénáři a v přístupu k postavám. Hiddleston hraje sice jako vždy výborně, ale jeho charakter mu tak nějak nevěříme. Stejně jako zarputilou motivaci Samuela L. Jacksona. A vývoj děje, ten ne, že by byl třeba až tak absurdní, ale je spíše nekonzistentní a tvůrci si často museli pomáhat oslími můstky. A snaha odkazovat se na syndromy z vietnamské války působí vcelku pateticky a jaksi zbytečně. Jínak se ale na film pěkně kouká, na Brie Larson také a pokud člověk očekává jen popcornovou zábavu, té se mu rozhodně dostane. 6/10

Pasažéři (2016)

Je to hloupé, je to plné klišé a chyb by se tam, že by nejeden fyzik zaplakal. Ale na druhou stranu je to dobře natočené a některé scény opravdu vyrazí dech. Škoda, že od komorního Sci-Fi dramatu to musí v závěru sklouznout k vyhrocenému blckbusteru. Nicméně Chris Pratt i Jennifer Lawrence hrají na jedničku a vývoj jejich vztahu je uvěřitelný, takže nakonec asi slabších 7/10.

Pod rouškou noci (2016)

Průměrný gangsterský film, který potěší výpravou a vizuálem, ale těžce zklame příběhem. Affleck si tentokrát ukrojil příliš velké sousto a přestože si jako herec i jako režisér počíná dobře, selhává v roli scénáristy. Film ničím nepřekvapí, a postavy nijak nezaujmou. Škoda. 6/10

Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa (2016)

I přes několik spoustu originálních nápadů (zejména celkový námět) a precizní animaci se Moaně nedaří upoutat a písněmi a moderním vyjadřováním postav spíše budí rozpaky. Disney sice dominuje z hlediska tržeb, ale jeho animáky stále cosi postrádají (Zootropolis je světlá vyjímka). 6/10