Duna: Část druhá (2024)

Druhá duna byla letošní první návštěvou kina. Herbertův svět Duny je nepochybně zajímavý a podruhé bylo dobrodružství na Arrakisu o něco málo lepší než v prvním díle. Děj knihy, který Lynch nacpal do jednoho filmu, Villeneuve rozdělil do dvou nsímků, kdy ten první nabaitil diváky na epickou podívanou, kterou naservírovala zejména dvojka a o nouzi ji nebude ani v chystaném třetím dílu. 5*

Fallout - Cíl (2024) (epizoda)

Maximus, Lucy a Howard se poprvé setkávají a i Power Armor ukazuje své slabiny. 4*

Fallout - Ghúlové (2024) (epizoda)

Ve čtvrtém díle se Lucy víc dozví o Ghoulech, a to velmi intenzivní formou. Mezitím její bratr pátrá po informacích o podivné smrti lidí z Vaultu 32. Jsme tedy v polovině seriálu a já jsem zatím mile překvapen.

Fallout - Hlava (2024) (epizoda)

Kromě Ghoulů tvůrci představili i první monstrum, a to Gulpera. Doufám, že se dočkáme i Raiderů, RadScorpiona a většího důrazu na podstatu a fungování Wastelandu. Nicméně i tak jsem zatím spoko.

Fallout - Konec (2024) (epizoda)

Krásný výlet do vaultu s brutálním násilím, tolik známým všem hráčům této videoherní série.

Air: Zrození legendy (2023)

Feel good životopisný film s 80’s vibes. Příjemné obsazení i Affleckova režie. U filmu je vybalancována dramatičnost scén a stopáž, kdy se divák ani chcíli nenudí, a to je Air v podstatě jen konverzačkou. Koho zajímá příběh značky Jordan nebo sportovní tématika obecně, je pro ně film povinností. Jelikož sbírám tenisky a několik AJ 1’s mám, film byl must see. 4*

Ant-Man a Wasp: Quantumania (2023)

Tohle je ten moment, kdy se z Marvel Cinematic Universe stává overkill, multiversy, OP villain, kterému v podstatě nejde nic udělat, protože se stejně vždycky vrátí z jiné dimenze, příliš mnoho CGI a ten Quantum Realm opravdu vypadá jako ze světa Star Wars. Peyton Reed trojku Ant-Mana nezvládl. Na filmu není nic zajímavého, snad kromě Kanga, který se ale do Ant-Mana pro celou rodinu prostě nehodí. Backstory Michelle Pfeiffer je hrozná hloupost a M.O.D.O.K. patří k tomu nejhoršímu v historii MCU vůbec. Jestli bude MCU pokračovat v podobných filmech, tak přijde crash tohohle univerza ještě před příchodem dalšího eventu v podobě Avengers. V kinech film silně underperformnul a možná je to začátek ústupu komiksového žánru na stříbrném plátně. Další otázkou je, jaká je budoucnost Jonathana Majorse v roli Kanga, protože má problémy se zákonem. 2*

Barbie (2023)

Oslava matriarchátu pod taktovkou Mattela nejvýdělečnějším filmem roku 2023? Kdyby film byl pod těma femdom kecama aspoň vtipný, ale není.

Creed III (2023)

Creed se ve trojce postavil na vlastní nohy, protože Stallone se jako Rocky nevrátil, kvůli sporům s Winklerem, vlastníkem značky Rocky, kterému práva kdysi Stallone odprodal. První půlka se mi hodně líbila, ta nepříjemná historie mezi Adonisem Creedem a Damem a jejich komplikovaný vztah, který poté klasicky sklouzne k šablonovité rivalitě, která přejde do záporáctví v případě Damea. A to je škoda, že je film průhledný, protože jinak mohla trojka být takový Rocky V s pořádným scénářem, takhle to zůstalo tak na půl cesty. Michael B. Jordan nicméně ukázal, že umí nejen před kamerou ale i za ní a komerčně to vyšlo i potřetí a s doposud nejvyššími tržbami v rámci Creeda. 3*

Den díkůvzdání (2023)

Eli Roth nikdy nebyl můj favorite režisér, protože kromě gore u hororů nemá žádný osobitý rukopis a když jsem se dozvěděl, že točí nový horor Thanksgiving, nechávalo mi to chladným. Po úvodní meme nákupní horečce začne klasické zabíjení z pomsty známé např z I Know What You Did Last Summer. Většinu stopáže je to za poslední roky celkem slušný slasher, kde asi nejvíc překvapí totožnost killera. Člověk pozoruje celý film chování postav a až ke konci se identita vraha vykrystalizuje. Suma sumárum jde za poslední roky o jeden z lepších slasherů, který jede na trendu hry na vraha, jehož identita je odhalena až v úplném finále. Konec je trochu přepálený, ale v rámci žánru asi ok. Celkem slabší 3*.