Pan Jangle a vánoční dobrodružství (2020)

Škoda preškoda toho muzikálového stvárnenia. Nebyť hudobných vsuviek, tak je to ďalšia novodobá rozprávka, ktorá sa mohla zapísať medzi klasiky. Príbeh je pútavý, animácie a setting sú neskutočne krásne, rozprávkové a kúzelné. Politická korektnosť, v tomto prípade "Black Lives Matters" je síce až príliš prerážajúca, no subjektívne mi to nevadilo, najmä ak má ísť o upozornenie na pretrvávajúce rasové problémy Ameriky dneška. No súdiac z mnohých komentárov vidieť černochov koncom 19ho storočia v týchto úlohách je viac než netradičné. No ani to mi subjektívne nevadilo, skôr si človek uvedomí, že Vianoce a filmy s nimi spojené vnímame takmer výhradne 'bielo'.

Sváteční rande (2020)

Z mizerných očakávaní sa napokon vyliahla príjemná romantická komédia s vtipnými scénami a dialógmi, minimom trápnych pasáží a akurátne gradujúcou romantikou. Dopomohla tomu najmä Emma Roberts v hlavnej úlohe, ako aj Luke Bracey, medzi ktorými chémia zafungovala skvele. Škoda len klasicky prehnane amerického konca.

Pěnička a Paraplíčko (1970)

Seriál bol holt seriál, mal väčšiu šťavu ako jednotlivé filmy. Príbeh je až príliš priamočiary, zápletka jednoduchá a vrah odhalený hneď zo začiatku. Je však zaujímavé sledovať, ako sa dynamiku a napätie podarilo udržať až do samotného konca. Záverečná scéna na pôjde je parádna, pekná pripomienka starej Prahy s celým komparzom domovníka, policajtov, či hasičov. Zároveň krásne priblíženie 'pražskej galérky', ktorá donúti diváka si čo-to o nej pogúgliť. Podarila sa aj hudba, tá znie v ušiach ešte stále.

Sherlock Holmes: Hra stínů (2011)

Toto spracovanie Sherlocka mi skrátka nesadlo. Akcia je skvelá, efekty výborné, Robert Downey Jr. hraje tiež parádne, nemotornosťou a sympatickosťou pripomínajúci Johnyho Deppa z Pirátov z Karibiku. Počas viac než dvoch hodín som však párkrát stratil pozornosť a súslednosť v príbehu bola fuč. No súdiac z ostatných komentárov som nebol jediný, ktorému zmysel deja unikol. Škoda, réžiu Gyua Ritchiheo mám veľmi rád, no vtip a irónia mi viac sedí na jeho írske gangsterky, než 'seriózny Scotland Yard' a gentlemanskosť Sherlocka Holmesa.

Letadla (2013)

Uspokojivo nadviazať na nezabudnuteľné Cars sa žiaľ nepodarilo. Príbeh je veľmi jednoduchý, nerozvinutý, tvorcom sa nepodarilo vytvoriť silnejšie puto s jednotlivými postavami, menšia je aj charizma a životný príbeh seniora - garanta Skippera voči Doc Hudsonovi z Cars či opraváka Matera. Poteší však parádna animácia a zopár vtípkov, no tiež ich mohlo byť viacero.

Mělas to vědět (2020) (seriál)

Vidieť na Hollywoodskom filmovom plátne to, čo človek zažil na vlastnej koži, lebo sa v čase natáčania ocitol na tom istom mieste, úplne zmení pohľad na celý seriál. Vidieť tie isté ulice New Yorku, s rovnako opadanými stromami, zaparkovanými autami, rovnakými rozkopávkami ulíc či počasím vyvolá špeciálnu emóciu. No a dostať sa náhodou priamo na natáčací pľac, kde z nenápadného stanu meter od Vás vyjde Nicol Kidman, s filmovým oblečením, nalíčením a účesom, skrátka pripravená na natáčaciu scénu, to už je doživotný zážitok. Až vtedy si človek uvedomí, aká charizma ide už len z jej postoja či chôdze. A samozrejme obrovská profesionalita a chladná tvár pri X-tom pretáčaní 30 sekundovej scény počas chladného počasia. Seriál je inak priemer, akých produkcie HBO, Amazon či Netflix teraz vrhajú nekonečné množstvá. V prvej časti divák zistí, že sa jedná o krimi-drámu, v druhej zas príde skvelá zápletka. Všetko sa odohráva priamo v New Yorku, celých 6 dielov sa natáčalo doslova na pár metroch štvorcových v Central Parku a priľahlých uliciach. Seriál je inak extrémne stereo typizovaný, točiaci sa okolo bohatých bielych New Yorkčanov žijúcich v luxuse najlukratívnejšej lokality jedného z najbohatších miest sveta. Zatiaľ čo na Nicol Kidman sa doslova pri každej scéne dobre pozerá, Hugh Grant je výrazný menej. V prvej časti je ešte celkom 'svoj', tak ako sme na neho zvyknutí, t.j. romanticko-komediálny. V druhej, tretej a štvrtej časti je však až podpriemerný a najmä neautentický, keďže stvárňuje veľmi vážny charakter. No je to zrejme len ďalší stereotypný dojem, ktorý sa však v piatom a šiestom diele opäť napraví. Písať o poslednej časti by bolo spoilerom, takže len subjektívny dojem - koniec sa mi nepáčil :) V sumáre bodov za všetky časti to vychádza na 4/5.

Zloba: Královna všeho zlého (2019)

Druhé pokračovanie rozprávky, ktoré nesklamalo. Krásne animácie, prostredie, kostýmy, milá rozprávková krajina, ktorú sa podarilo vykresliť magickým spôsobom. Príbeh romantický, rozprávkový, s charizmatickou Angelinou. Rozprávka však ničím neprekvapuje, nevyčnieva, takže napokon len 3 hviezdy.

Nepříjemná pravda (2006)

Presvedčivý dokument vo forme filmovej prednášky so skvelým rozprávačom a takmer americkým prezidentom Al Gorom. Aj po 15tich rokoch od vydania výborného dokumentu však v rámci ochrany prírody vidíme, že stojíme na tom istom mieste a to kvôli jedinej veci - politike. O to viac sa spätne ukazuje, akú ranu utrpela planéta zvolením Busha a Trumpa. Minimálne 15 rokov...

W. (2008)

Výborne spracovaný životný príbeh Busha juniora, od vysokoškolských čias až po (ne)úspešnú inváziu do Iraku. Príbeh je spracovaný vierohodne a človek má silný pocit veriť, že tento príbeh, plný odhodlania, veľkého sebavedomia, prirodzenej inteligencie, no zároveň Texaskej 'sedláčiny', sa skutočne odohral takto. Josh Brolin ho zahral výborne, vystihol Bushovu mimiku či pohyby a Oliver Stone zas skvele vykreslil exprezidentovo rozmýšľanie, povrchnosť a simplicitu, avšak výrazne kombinovanú so spomínanou vrodenou inteligenciou veľkej podnikateľsko-politickej rodiny. A línia s kresťanstvom, ktorým ospravedlňuje a zdôvodňuje svoju kandidatúru, prezidenstvo, ale aj zabíjanie, je čerešničkou na torte. A to vrátane pastora, ktorý mu to posvätí. Obraz s gloriolou v zasadačke Bieleho domu je top. Ach tá Amerika....no a Trump to dotiahol do dokonalosti...