Kedi (2016)

Netradičný dokument pre milovníkov mačiek ... a Istanbulu, zložený z rôznych príbehov rôznych majiteľov, chovateľov, prípadne kŕmičov. Istanbul je znázornený riadne hipstersky, neturisticky a pokiaľ si ho dobre pamätám, až príliš romanticko-freevolne. Pozorný divák si všimne dokonca aj narážky na politické zriadenie (vtipný street art slovných hračiek ala Erdogone!). Kamera je nespočetne množstvo krát použitá neskutočne úchvatne, kladúc si otázku, ako sa im to podarilo natočiť. Dynamické scény sú točené z pohľadu mačky a na tie pasívne, pomalo-nerozhodno-mačkové, to chcelo to nesmierne silnú dávku trpezlivosti.

Slayer: The Repentless Killogy (2019) (koncert)

Dôstojná rozlúčka kapely, ktorá sa od undergoundu dostala až do vážneho showbiznisu, od bootlegov k full HD záznamu s ukážkovo uprataným pódiom. Úvodná vsuvka s pokusom o filmovú dramaturgiu je riadne explicitná, príznačná pre Slayer rokov 80 či 90tych, no v kontexte s pánmi v rokoch s dokonalým backstagom a spomínaným čistým pódiom pôsobí mierne nevieryhodne. Po 40 úvodných minútach však nastane 90 minútová koncertná paľba. Tak či tak, úvodný filmový prológ je príjemné osvieženie klasického koncertného DVD.

Kapela (2018)

Príbeh v podobe dokumentu dnes už známej kapely Lomnicke Čhave, od jej vzniku po vystúpenie na Pohode, natočený predovšetkým statickou kamerou, a bez rozprávača. Divák má možnosť sledovať autentické zábery z rómskej osady, rozhovory chlapov osadníkov a zároveň muzikantov, či telefonické rozhovory ich 'menežéra'. Všetko však vyzerá až príliš uhladene, čisto, až strojene s minimom emócií, pričom dôvodom je jednoznačne prítomnosť kamery.

Vojačky (2014)

Atypický izraelský film s riadnou dávkou nadsádzky a čierneho humoru, na tému absurdnosti vojny, administratívy a iných pseudoproblémov, v kontexte bežných životných problémov izraelských dospievajúcich dievčat. Jedná sa o 4 poviedky, ktoré však časovo aj tematicky na nadväzujú.

Koleje osudu (2013)

Desivý, reálny príbeh o japonskom zajatí. Tvorcom sa však u mňa emóciu vyvolať nepodarilo, zrejme kvôli až príliš kontemplatívnemu, či poetickému poňatiu. Byť to viac Hollywood, tak je to trhák. Veľmi nesúrodo na mňa pôsobilo prepájanie tém železnice - vojna - mučenie - návrat - žena - kolega.

Hannah Arendt (2012)

Netradičný pohľad na nacistické zločiny Adolfa Eichmanna, realizátora konečného riešenia židovskej otázky, prostredníctvom filozofky Hannah Arendt, ktorý vyvolal búrku kontroverzie. Silné konverzačné dialógy bez hereckých hviezd, dobrá dramaturgia, inšpiratívne interiéry a exteriéry. TOP scéna - monologické vystúpenie na univerzite.

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Ďalšia, no úplne zbytočná Star Wars, so slabým, nezáživným príbehom, zlými dialógmi, nulovým vtipom. Jeden bod za efekty a kulisy.

Orwell Rolls in His Grave (2003)

Veru nezaujalo, mal som problém ledva to dopozerať. Ako bolo spomenuté v inom komentári, chýba tomu šťava. Zjavne sa na dokumente odrazil aj rok výroby, predsa len od 2003-ho nejaký ten rok ušiel. Téma v danej dobe kontroverzná a nevídaná - vlastníctvo a politický vplyv súčasných médii - je dnes už všeobecne známou skutočnosťou.

Raoul Taburin (2018)

Milá, miestami až poetická komédia poprepletaná s motívom bicyklovania. Príjemné na zhliadnutie v lete, človeka ihneď namotivuje na bicykel vysadnúť. Miestami však nedopovedané, s občasnými, no nie veľmi úspešnými pokusmi o humor. V celom filme sa však neobjaví ani jedno jediné auto, čo dodáva filmu extra dávku pohody.

Zkrocená hora (2005)

Filmový masterpiece s úžasnými hereckými výkonmi v podaní Gyllenhaala a nebohého Ledgera, s elektrizujúcou emóciou a napätím, častokrát vytváraným tichom a samotou v lone neuveriteľne krásnej prírody.