Baaria (2009)

Baarìa je zřetelně cílena především na italské publikum. Film rozhodně není špatný, příjemně se na osudy Peppina Torrenuovy v kontextu moderních dějin Itálie kouká, ale oproti očekávání je film velice plochý, vždycky sklouzne po vršku a do hloubky se nikdy neponoří. Jednu zásadní ideu však předává, a sice tu, že život jde dál. Společnost, ať se děje co chce, jede stále vpřed. A tomu dokonale odpovídá i celkový rámec snímku. Navíc z průměru film mocně vytahují technické prvky. Na nich byl odveden veliký kus poctivé práce. Nejlepší je hudba, krásná je i kamera a výprava. 75 %

Zimní polibek (2005)

Chápu záměr, postup a ideu. Co ale nepřekousnu, je režisérčina celková koncepce a zastydlé severské emoce. Silnou stránkou filmu je dobré řemeslné provedení. 43 %

Bojuj, Tommy! (2005)

Další z tisíce a jedné variací na provařené téma? Ano, ale přesto se díky své originalitě a znovu odlišnému pohledu na věc vyplatí na tento snímek podívat. Film 《Fighting Tommy Riley》v mnohém připomíná film 《Million Dollar Baby》, který vyšel jen krátce před ním. Zatímco Eastwoodův film se dočkal obrovského úspěchu, Fighting Tommy Riley šel rovnou na DVD a do televize. Přitom film je to překvapivě kvalitní, pozoruhodný a úplně zapadnout si v žádném případě nezaslouží. Nechci tady psát o ději ani o obsahu filmu, nebudu nic prozrazovat. Nejvíc mě u tohoto, na první pohled průměrného sportovního filmu, překvapil přesah mimo běžný rámec. Nečekal jsem takovou citlivost, hloubku, ucelenost a originalitu. Scénář je rozhodně nesilnější stránkou snímku. Ještě překvapivější bylo zjištění, že autor původního scénáře je J. P. Davis, jenž ztvárnil ve snímku i hlavní roli. Navíc u něj šlo v nějakých 25 letech o scénáristický debut. Vyšlo i spojení s neznámým režisérem Eddiem O'Flahertym. Na rozpočet 150 000 dolarů, což je v amerických poměrech skutečně nic, se podařilo natočit i technicky zvládnutý (hlavně hudba) a profesionálně vypadající film. ——— Je dobře, že se film nakonec podařilo natočit, a to i přes rezervy, které má. Celkové skóre 66 %, scénář za lepší 4* a subjektivní dobrý pocit. Překvapení a kvalita, kde jsem ji nečekal.

Confucius (2010)

Film 《Konfucius》film je zdařilý minimálně po té stránce, že nějak takto na Konfucia pohlížely početné generace Číňanů a především čínských vzdělanců. A Konfucius, to jsou především jeho "kultovní" hlášky a osudy. Pojetí jsem si nějak takto představoval. Zasmál jsem se a celkově spokojenost. Je trochu škoda, že adaptace není úplně plynulá, ale dá se vcelku skousnout. Technické prvky nadprůměrné, vadila mi jen neinvenční a stále se cyklící hudba. ——— Docela jsem špatná hodnocení a komentáře na ČSFD očekával a rozumím jim. Film 《Konfucius》především podle všeho nebyl zamýšlen pro západní publikum, a tak mu nepředhodil obyčejné výpravné bitvy, na které je zvyklé, ale materiál, do nějž západní divák nemá ani základní vhled (vůbec nezná kontext), a tak nemá šanci jej nijak ocenit. 76 % ——— Ke komentáři _-0-_: Nechápu, co přesně jste očekával. Pokud jde o Hovory (論語), pak o nich ve filmu nepadne ani zmínka, protože je Konfucius samozřejmě nenapsal. A kdyby měly být zfilmovány, byl by to patrně velice komorní snímek.

Git (2004)

Korejská filmová povídka. Klasický pokus o umělecký film založený na psychologii, vztazích a výrazových prostředcích. Nijak zvláštní, nijak geniální, nijak neurazí. Slušný počin zdatné režie, technicky slabší. 56 %

Dou Niu (2009)

Bůh chrání děti, blázny a opilce. Zajímavý pohled na protijaponskou válku z pohledu osudu horské vísky, která byla zcela vyvražděna Japonci, a především z pohledu neuvěřitelných příhod negramotného a slabomyslného Niou Era a jemu svěřené holandské krávy. Film symbolizuje především houževnatost, štěstí a vlastnost takových lidí upnout se k jediném cíli v takovýchto apokalyptických situacích. Z filmu je dobře cítit i klasická "čínská duše," povaha Číňanů jako takových. 63 %

Agora (2009)

Film pojednávající o náboženském boji v Alexandrii na přelomu 4. a 5. století je spíše podobenstvím o lidstvu jako takovém. Vlastní děj je pak nedocenitelný pro konkrétní dokreslení, důraz a celkovou komplexnost. Film v podstatě řeší všechny otázky dnešního světa - toleranci, rovnoprávnost, humanitu. Demonstruje manipulaci masami a zneužívání jich ve svůj mocenský prospěch. Likvidace všeho pokroku a výdobytků předznamenává, kam směřovala Evropa ve druhé polovině 1. tisíciletí. Praktiky, které využívali křesťané, se velmi podobají například islámským hnutím dneška (přesně podle stejného konceptu jako tehdy: staré náboženství je nahrazováno novým), ale i nástupu nacistů či komunistů k moci. Krásně aktuální! Dojmů a námětů k zamyšlení je spousta, nebudu je vzhledem k rozsahu všechny uvádět. Překvapení a jeden z nejlepších filmů roku. 91 %

Všude dobře, proč být doma (2009)

Krásný a výborně napsaný road-movie, ve kterém hlavní hrdinové na své cestě za hledáním ideálního způsobu života potkávají řadu všemožných šílených a výstředních lidiček, aby nakonec zjistili, že nemá cenu snažit se někomu za každou cenu přizpůsobit, žít ideál někoho jiného, a tak se nakonec uchýlí k tomu, co jim samotným vyhovuje nejvíce, byť onen způsob není nijak výjimečný ani extravagantní, ale přesto ideální. Výborný a vtipný scénář skvěle na plátno převádí úžasná ústřední dvojice a velice schopná režie s jasnou, ucelenou a fungující vizí. 78 %

District 9 (2009)

Příběh není zcela inovativní, ani dobře vystavěný, vygradovaný a vypointovaný. Nepodařilo se mu udržet úroveň a tempo až do konce, nenabídl dostatečné rozuzlení. Film nabízí výborné obrazové efekty při užití mimozemských zbraní. Výkony herců jsou nejvýše průměrné; celkové pojetí režie je pozoruhodné a patří k lepším aspektům filmu. 68 %.

Je to i můj život (2009)

Námět je úžasný, fantastcký, geniální. Nerozsuditelná morální otázka, týkající se samotné lidské podstaty, přírodních zákonů a otázky lidské přirozenosti. Film se nakonec této otázky však posléze dobrovolně vzdává, aby vybudoval daleko lidštější vyvrcholení a závěrečné poslání lidskosti. To zní, že nezáleží na tom, co všechno jsme v životě dokázali, co po nás zůstane. Všechny lidské bytosti jsou unikátní a stejně důležití jsou vědci, kteří lidstvu pomohou svými objevy, i tací, kteří se všeho vzdají a obětují se pro rodinu nebo jsou jen čistými dušemi, které svou existencí prozáří život ostatních. 80 %