Ju Dou (1990)

Čínská Studna v podání Zhang Yimoua. Dobře, že zůstal u lidských osudů a moc do toho nemotal historii, která mu moc nejde. Krásná kamera, obraz, velmi dobré herecké výkony a vůbec první z řady nominací čínských filmů na Oskara z počátku 90. let. 61 %

Pan Nikdo (2009)

Zajímavá úvaha o 10 rozměrech vesmíru a lidském životě jako takovém. Dovídáme se, že z bezvýchodnosti nevede cesta ani přes minulost. Je to pesimistické, ale jakékoliv naše snažení v podstatě vůbec nikam nevede. Každé naše rozhodnutí vede jen k dalšímu. A pak přijde smrt... teda jestli se vesmírné dimenze nepostaví na hlavu a čas nepůjde pozpátku... Absolutní pecka je především perfektní technické zpracování - hudba, kamera, obraz, střih, výprava, kostýmy: tyhle všechny dílčí aspekty by si zasloužily absolutní skóre. Za tohle tedy klobouk dolů, v tomhle ohledu těžko hledat konkurenci. Celkem ode mě Mr. Nobody dostává 81 %

Dongfang hong (1965)

Nesmrtelné a jedinečné. Vidět a zemřít, v tom je všechno. 阿门!

Díler (2010)

Schumacherova filmová freska o odvrácené straně newyorského pozlátka se mi zdá být propracovaným duchovním podobenstvím. Bílý Mike, který je středobodem děje a majákem pro okolní svět, je zosobněný archanděl Michael a jakožto anděl smrti s sebou přináší do zkaženého prostředí apokalyptický závěr. Jak je ale naznačeno vzápětí - společnost, která se sžírá a ničí zevnitř, přesto nezanikne. Film se mi trefil do vkusu, proto i vysoké hodnocení. 77 %

Láska hlohového stromu (2010)

I když Zhang Yimoua zrovna dvakrát nemusím a příliš jsem od něj neočekával, přesto je pro mě jeho poslední film velkým zklamáním. Pan režisér se svezl po naivitě a nostalgii čínského publika, ale mne touhle slátaninou tedy rozhodně neoslovil. Skóre sice zachraňují hudba a kamera, i tak to ale stačí jen na 45 %. Pár vět k filmu na stránkách CRI.

Varúj...! (1946)

Nevím. Nějak nesdílím nadšení ostatních z tohoto snímku. Přišlo mi to vypravěčsky dost slabé, místy navíc docela nelogické a naivní. Film hraje na nacionální a sociální strunu, možná o něco víc, než by bylo pro příběh samotný potřeba. Není ale nutné v tom něco extra hledat. Celkově, ač je mi to moc líto, pro mne tenhle film padá po všech stránkách do podprůměru. 31 %

Admirál (2008)

Jak to shrnout? 《Admirál》 je docela průměrný, nacionalistický a výpravný historický snímek, který se nijak nevymyká soudobé ruské produkci. Technické provedení je obstojné, ale děj a herecké obsazení táhnou hodnocení o kus níže. Někomu také může vadit drobná poplatnost době. 54 %

Wu ren jia shi (2010)

Docela pěkný a zajímavý snímek z prudce elegantního a prudce se rozvíjejícího Pekingu. Snaha režiséra vyhrát si s paralelními ději a časovou sousledností je chvályhodná, ale výsledek se úplně nezdařil. Gradace zcela nevychází, namísto vyvrcholení je nám spíše předložen jakýsi spletenec vysvětlujících scén. Závěr se zdá být spíše jakýmsi dokreslením myšlenky, než dějovým vrcholem. Celkově snímek přesto působí solidním dojmem. Zhang Yang ale už natočil lepší kousky, sáhněte spíše po nich. 58 %

Nanking! Nanking! (2009)

Film, který je mistrovským dílem po všech stránkách. Nejde jenom o to, jak bravurně režisér zvládl dějovou a audiovizuální stránku. Podařilo se například neuvěřitelně skvěle zachytit psychologii japonských vojáků a posuny v jejich myšlení. Navíc si musíme uvědomit, že nankingský masakr je dodnes ne úplně zahojenou ranou. To, že v Číně vznikl snímek, který velice reálně, nestranně, úplně a mistrovsky zachycuje celou událost, navíc z pohledu obou stran, negeneralizuje a nesnaží se dojít ke zjednodušeným závěrům (viz Kadokawa), přičemž hlavní roli nezastávají bezejmenné masy, ale "neznámí" hrdinové (s reálnými jmény), si zaslouží náš hluboký obdiv a smeknutí klobouku! V Japonsku by se nikdy nic takového nenatočilo. A že je to černobílé... buďte rádi, v barvě by to bylo daleko děsivější. 92 %