Columbo - Její příležitost (1971) (epizoda)

Columbo má tentokrát za protivníka psychopatickú ženskú, ktorá si ale ide tvrdo za svojím. Jeden z tých dielov, ktorý pomohla vyriešiť nikdy nevidená pani Columbová.

Simpsonovi (1989) (seriál)

Dosť dlho som nemal ČT, anténu sme mali mizernú, takže pri spolužiakoch, ktorí sa rozprávali o Simpsonovcoch, som trochu nechápal, o čom to hovoria. Potom som sa k tomu dostal a už som sa od toho neodtrhol. Až na tie posledné série. To už tak nežeriem. Simpsonovci sú skvelí seriál, jeden z tých, ktorí humorným spôsobom ukazujú aj to, čo nechceme vidieť.

Futurama (1999) (seriál)

Neskutočne trhlý seriál. Nie je taký dobrý ako Simpsonovci, ale vydaril sa. Ja si nemôžem pomôcť, ale musím dať 5 hviezdičiek. Aj keď posledné série boli slabšie.

Akta X (1993) (seriál)

Toto dielo patrí k mojim najobľúbenejším seriálom, jednoznačne. V deväťdesiatych rokoch som ho považoval za najlepší seriál. Prvé série fantastické, šiesta a siedma šla dole vodou, oživenie v ôsmej a deviatej. Akcia, horor, paranormálne javy. Všetko naservírované ako kvalitný guláš, ktorý proste chutí v každej dobe. Jednoznačne kult.

Faktor Psí: Kronika paranormálních jevů (1996) (seriál)

Podľa mňa veľmi slušný seriál, ktorému v neskorších sériách dochádzal dych. Podľa mňa to mali nechať na štýl prvej série, aj keď by im takto rýchlo došli nápady. Ale ten dokumentárny spôsob natáčania bol fantastický. Mali ste pocit, že ste súčasťou vyšetrovania. A nechať zomrieť Connora Doyla, tak to ma naštvali rovnako ako keď nechal Chris Carter odprásknuť prvého Mulderovho informátora na konci prvej série Aktov X. Matt Praeger už nebol taký dobrý. A Lindsay Donner bola fantastická kočka.

Columbo (1971) (seriál)

Columbo je čisto televízny fenomén. Žiadna predloha nebola a všetko to vyšlo na obrazovkách fantasticky. Svojrázny detektív, ktorého krásne definoval Columbov prvý protivník Dr. Fleming v prvom pilotnom snímku. Niekedy až moc otravný, ale práve týmto dostane často zločincov na kolená, nielen nejakým tým dôkazovým materiálom. Žiadne násilie, sex, proste Columbo bol ako psychológ, prídem sa s Vami zopárkrát porozprávať, zopárkrát Vás naseriem a potom Vás zatknem. Takto krásne jednoduché to u neho je.

Schindlerův seznam (1993)

Tento film som videl raz a stačilo. Spielberg je klasa. Ale toto je fakt ťažká téma. Neviem, či si tento film ešte pozriem, lebo pozerať na taký príklad ľudskej tuposti, to nie je len tak. A že to s určitými Stevenovými historickými detailmi nevyšlo? O to ani tak nešlo. Skôr tu chcel vykresliť tú hrôzu, nezmyselnosť, brutalitu a schopnosť, že aj magor, čo robí pre nacistov bomby, môže predsa len urobiť aj niečo dobrého. Steven na prelome osemdesiatych a deväťdesiatych rokov naozaj bodoval. Skvelý film.

Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980)

Parádne pokračovanie, akýsi most medzi jednotkou a trojkou, šokujúce odhalenie, kto je Lukov otec, skvelý boj na začiatku, Han Solo, čo s princeznou Leiou zdrhá na rozpadávajúcej sa lodi, Luke, z ktorého sa stáva rytier Jedi. Paráda. Skvelé pokračovanie. Škoda, že Lucasovi sa nepodarilo to isté s ďalšou trilógiou.

Amistad (1997)

Spielberg točí dobré filmy a skvelé filmy. Toto je ten dobrý film. Veľmi dobre natočené, pekne ukázané, že kam Európania prišli, šírili iba bordel a skazu. Afrika nebola výnimkou. No a ukázané aj to, o čom bola od začiatku politika USA. Ide o dosť náročnú tému, vlastne podstatu príbehu tvorí súdny proces a poukazovanie na neľudské správanie k černochom a ešte pár ľudí, ktorí "sú na správnej strane", ale dostávajú jeden úder za druhým, pokiaľ sa snažia niečo zmeniť. Že je vždy vrstva obyvateľov z ktorej práce žijú iní? Stále aktuálna téma a asi aj dlho bude. Nie je to zrovna ľudový film, od diváka dosť žiada, aby sa nad sebou zamyslel, čo sa mnohým rozhodne nechce. Nie je tu akcia, vtip, je to o pochmúrnej realite. Asi preto viacerým nesadol. Mne sa páčil, aj keď som pozretie toho filmu odkladal 16 rokov. Vedel som, o čom to bude a túto časť histórie dosť dobre poznám.