Pod vodou (2020)

Podarená napodobnenina Votrelca. Určite nedosahuje kvality svojho pôvodcu, no za to šikovne integruje niektoré jeho elementy do podvodného sveta. Underwater pútalo celú stopáž a to pri súčasných hororoch a sci-fi rozhodne nie je málo. Škoda, že som to nevidel v kine. Tento film si zaslúži veľké plátno.

X (2022)

Štúdio A24 opäť prináša zaujímavý horor, ktorý poskytuje viac ako sľúbenú atraktívnu premisu - vcelku podarenú úvahu o starobe, kráse, závisti a sexualite. Avšak nie je to tak dobré, ani originálne ako tvrdia niektoré recenzie. Hlavne hororové scény sú tak neskutočne vykonštruované, že pôsobia nielen neuveriteľne, ale až komicky. Aspoň som sa bavil väčšinu stopáže. Pri súčasnej tvorbe v tomto žánri sa aj priemerný kúsok môže javiť ako ambiciózny kvalitný horor.

Willow (2022) (seriál)

V jednej epizóde staršia postava rozpráva príbeh postave mladšej, v tínedžerskom veku, a tá ho ignoruje. Na to staršia postava zareaguje: "Vaša generácia nie je schopná počúvať epické príbehy." Presne pre túto generáciu bol Willow vyrobený a to je aj dôvod jeho nedostatkov. Chce byť všetkým od klasického dobrodružstva a romantiky, cez súčasnú drámu o búraní stereotypov ("díky" Kathleen Kennedy), až po tínedžerskú komédiu a nie je tým jediným, čím mal byť - epickým fantasy rozprávaním. Aké symbolické, že prvá séria končí piesňou Money for nothing. Body za sympatického Warwicka Davisa, trošku nostalgie a podarené príšery.

Letuška (2020) (seriál)

Divák by čakal zamotané neonoirové vyšetrovanie a ono je to vlastne kritika alkoholizmu. Nevadí, môže byť. Alkoholické eskapády, výbuchy hnevu a paranoje sú ozaj realisticky vykreslené. Problém je, že ústrednú dejovú linku prehlušuje množstvo hysterických, hlučných, chaoticky pobehujúcich otravných postáv a halucinácií. Scenár by sa takisto patrilo osekať o mnoho replík. Z postáv sa dá zniesť jedine duo agentov FBI. V podstate celá dramaturgia pôsobí rušivo, dokonca až spôsobuje nervozitu a nie kriminálne napätie. Navyše, Cassie sa síce hodí pre Kaley Cuoco, lenže ona ústrednú postavu svojimi schopnosťami neutiahne. Veľmi váham nad zhliadnutím druhej série.

Top Gun (1986)

Dlhé roky som sa tejto armádnej agitke vyhýbal, lebo ma nezaujíma námet, príbeh a s výnimkou Tonyho Scotta ani nikto z tvorivého teamu, či hereckého štábu. Po ošiale okolo Top Gun: Maverick som sa predsa donútil pozrieť si prvý diel. Všetky moje obavy sa potvrdili. S výnimkou ústredného ploužáku, dobrého strihu a silnej vizuálnej stránky typickej pre Scottove filmy tu nie je nič - žiaden dôvod prečo by si film zaslúžil kultový status. Akurát tu máme proarmádne vymývanie mozgov, toxický mačizmus (navyše mnohokrát pôsobí skôr gay ako mužne), príbehovú vatu, kde ťažko hladať zmysluplný dej a priblblé jednorozmerné postavy, ktoré sú tu len na efekt. Je aspoň zaujímavé sledovať moment v kariére Toma Cruisea, kedy si prvýkrát začal myslieť, že je nezraniteľný a neodolateľný dvojmetrový akčný hrdina. Mimochodom celé jeho dvorenie pôsobí skôr úchylne a romantická linka nedôveryhodne. Ďakujem, radšej si znovu zopakujem Horúce strely. Je možné, že Top Gun vďačí za dlhoročnú popularitu aj tejto podarenej paródii a bolo by skvelé vidieť jej pokračovanie. Hot Shots: Topper Harley!

Nabídka (2022) (seriál)

Očakával som skôr vážnu drámu o konflikte charakterov a záujmov pri tvorbe Krstného otca. Viac ako to The Offer predstavuje ľahkú dramédiu, ktorá vykresľuje celú filmovú produkciu štúdia Paramount počas jeho nie-úplne-zlatej éry na prelome 60. a 70. rokov. Tak či onak je to mimoriadne zábavné i pútavé sledovanie najmä pre cinefilov.

Black Adam (2022)

Brutálne predražená blbosť gigantických rozmerov. Gýčová CGI opulentnosť výraznejšie neprekáža približne dve tretiny stopáže, kým dej ako tak drží pohromade. Potom sa príbeh rozbije do totálnej absurdity (vodný Shazam & nostalgický vesmírny deduško vs. Satan & zombies) a pochovajú ho tony najokatejšieho digitálneho bordelu predošlej dekády. V závere to už ani nepripomína film, len akúsi mimoriadne drahú videohru. Myslím, že som ešte nevidel film, kde by boli dotáčky tak očividné a komiksové postavy tak nesympatické. V konkurencii Birds of Prey a prvého Suicide Squad vyhráva Black Adam v boji o najzbytočnejšiu adaptáciu DC komiksu. Som prekvapený, že na takúto kravinu sa nájde rozpočet viac ako 200 miliónov a na apokalyptické zakončenie Snyderovej Justice league nie.

Trojúhelník smutku (2022)

Je proste milujem tieto Östlundove kritiky moderného kapitalizmu a absurdnej súčasnosti.

To nic, drahá (2022)

Olivia Wilde sa aj pri svojom druhom režijnom počine javí ako talentovaná tvorkyňa a zrejme sa jej filmy oplatí sledovať aj v budúcnosti.

Cesta ven (2022) (seriál)

Príliš očividná vykrádačka LOST. Podobá sa ešte aj v maličkostiach ako hudobné motívy v tajomných scénach, objasňujúce flashbacky odohrávajúce sa paralelne s nadväznou súčasnosťou, dva rozdielne tábory obyvateľov, úderný názov pozostávajúci zo štyroch veľkých písmen a dokonca tu hrá ústrednú postavu jeden z hlavných predstaviteľov Nezvestných. FROM obsahuje hororový aspekt navyše. Ten na jednej strane udržiava dusnú atmosféru, na strane druhej podkopáva seriál, keď zbytočne otvára otázky o logickom konaní osadenstva. Zbytok tvoria časté a zdĺhavé dialógy postáv, ktoré filozofujú o podstate svojho bytia v danom extrémnom prostredí. U LOST to ešte fungovalo, lebo celý koncept bol v 2004 nový a atraktívny, v roku 2022 divák tieto nedostatky už neodpustí. Avšak nakoniec treba priznať, že tento nenápadný seriál je dostatočný atmosférický náklad, aby udržal diváka v pozore a zvedavosti. Minimálne do druhej série.