Bábovky (2020)

Nie veľmi podarený pokus o českú Magnóliu.

Maléry pana Šikuly (1999)

Tento film úplne pochopí a docení iba človek, čo pracuje v korporáte.

Její tělo (2023)

Na tuzemské pomery zdriedkavá, no našťastie kvalitne natočená štúdia tela a telesnosti na pomedzí individuálnej sloboty a vplyvu vonkajších tlakov a faktorov. Prekvapuje, že takejto intímnej témy sa zhostila debutujúca režisérka, navyše v tak detailnom prevedení. Je tu výraznejšie zaostrenie na psychologické vplyvy úzkeho okruhu ľudí ústrednej postavy, takmer by sa dalo povedať, že miestami sledujeme rodinnú drámu. Škoda, že filmárka sa venuje reflexii doby prelomu deväťdesiatych a nultých rokov iba minimálne, takmer výlučne po formálnej stránke dizajnu kulís, kostýmov, či masiek a účesov. Viac zamrzí, že niektoré dramatické scény sa mohli dotiahnuť a vyhrotiť, zároveň čo iné mali byť zostrihané dynamickejším spôsobom. To isté platí o priestore pre jednotlivé vedľajšie postavy. Spomenuté nedostatky sú ale vcelku marginálne. Jej telo je ozaj ambiciózny film a intenzívny intímny príspevok na tému vnímania ľudského tela v rozličných odtieňoch zásadných životných momentov.

Zabijáci rozkvetlého měsíce (2023)

Martin Scorsese je pán režisér zo starej školy (i keď naštartoval americkú novú vlnu :)) a tak aj natáča - s úctou k príbehu, predlohe, histórii (i keď kriticky) a hlavne k postavám. Jeho filmy sú zárukou cinefilného zadosťučinenia, hlavne v súčasnej dobe paradoxu obsahu na VOD službách: maximálna kvantita bez zmysluplnej kvality. Takisto zriedkavo v kinách nás nové filmy úplne pohltia. Napriek tomu, že Vrahovia nie sú ľahký materiál na sledovanie, ubiehajú napriek monumentálnej dĺžke plynule.

Ahsoka (2023) (seriál)

Je možné, aby kultová, no pre hlavnú dejovú linku filmovej ságy nijak významná postava Ahsoky, niekoľko ďalších postavičiek z animákov, nostalgia za Lucasovou prequelovou tvorbou a zopár veľkých momentov (naozaj len pár, teda 2) prelepili oči fanúšikom, aj kritikom skrz slabučký príbeh, mizerné herectvo, bezduché posolstvá a bezvýznamne zdĺhave dialógy a vizuály? Je! Ahsoka (podobne ako Obi-Wan) má príbeh tak akurát na dvojhodinový film a je zbytočne rozťahaná do ôsmich epizód. Navyše všetky odkazy pochopia len tí, čo odsledovali Rebels, aj Clone wars. Ahsoka je bohužiaľ kvalitatívne, citovým vydieraním (a emocionálnou vyprázdnenosťou zároveň) i bezduchým príbehom na úrovni Obi-Wana. Ach, keby to naozaj chcel Lucas celé prevziať naspäť.

Shazam! Hněv bohů (2023)

Pri porovnávaní prvého a druhého Shazama, obzvlášť pri vzlykaní nad nehoráznym úpadkom kvality, je badať podobnú masovú hystériu ako u Wonder Woman. A to rovnako pri divákoch ako aj pri kritickej obci. Pričom všetky štyri filmy sú na tom kvalitatívne takmer rovnako a reálne žiadny veľký pokles úrovne nenastal. Jedine tak pokles mediálneho "hype-u".

Princezna D. (2021)

Aj by som si vychutnal komornú hereckú drámu, keby ju neprevalilo tsunami psychotických výbuchov, paranoje, depresie a v závere dokonca aj halucinácií. Mimochodom, ťažko povedať, či je Spencer komorná vzhľadom na výpravu, herecké obsadenie a kostýmy. O to ale nejde. Herecky a celkovo dramaticky nezvládnuté a nezaujímavé. Taký James Ivory by to natočil omnoho lepšie, možno aj v súčasnom veku (95). Navyše s gráciou.

Flash (2023)

Flash je neskutočne rýchly a zároveň chaotický, tak to dám v jeho štýle: výborný námet, scenár akoby sa trieštil na "potrebách" tínedžerov, zopár adolescentných vtipov pobavilo, réžia napriek šialenému materiálu zvládnutá, top je Ezra Miller, herecky zvláda viacero rôznych rolí, v podstate nezlieza z plátna a poteší, zaujímavá otázka, či to zvládol vďaka resp. napriek svojej genderovej pluralite alebo mu táto životná rola priamo ovplyvnila sebavnímanie, srdce zaplesá z rôznych cameo roličiek, Michael Keaton klasicky nadštandard, ale nemá čo hrať, v podstate je tam len väčšie cameo, Sasha Cale absolútne nevýrazná akoby ju vygenerovala AI, hudbu som si všimol, čo je v súčasnom komiksovom filme skôr výnimka, čiže fajn, oči najviac rezalo otrasné, až amatérske CGI, pred 20 rokmi sa robili kvalitnejšie efekty, evidentne nadčasy a časový tlak (mrk mrk cestovanie v čase) nie sú problematické iba v Marvele, z Flasha mám celkovo dobrý dojem napriek tomu (alebo vďaka), že to vlastne nie je film, ale obrí fan service, navyše škoda nízkej návštevnosti v kinách, nezaslúžil si.

Cesta ven - Série 2 (2023) (série)

Čím ďalej, tým viac sa to podobá na LOST. Obzvlášť v bezvýznamných, zdĺhavých a príbeh nikam neposúvajúcich dialógoch, kde pointu prehlušujú melodramatické výlevy. A pre príbeh/záhadu samotnú nie je prínosná ani polovica stopáže. Čím ďalej FROM sledujem, tým viac som si istý, že to nebude mať vysvetlenie. Určite nie všetky mystériá. Opäť - ako pri LOST. Zachrániť ho môže jedine zmysluplné rozvinutie cliffhangera zo záveru série - a že vôbec nebol zlý!

Top Gun: Maverick (2022)

To bola riadna nálož nostalgie. Zrejme väčšia ako by si predošlý diel zaslúžil. Je to nostalgia nielen za prvým Top Gunom, čo bol mimochodom mimoriadne tupý film, ale i za kariérou hlavných predstaviteľov, vrátane dojemného príbehu Vala Kilmera, a hlavne za spoľahlivými blockbustermi rokov minulých. Maverick prekvapivo funguje rovnako dobre ako akčný film o pilotoch a zároveň ako dráma o starnutí a zodpovednosti (mrk mrk Tom Cruise zachraňujúci svetové kiná). Našťastie všetok sentiment a technická brilancia prekryli ústredný dej, ktorý je porovnateľne blbý ako v prvom filme. Paradoxne totiž potvrdzuje to, čo chcel vyvrátiť - naozaj nastal čas upustiť od bojových strojov s pilotmi vovnútri a prejsť k bezpečnejším dronom. Ak to ale celé chápeme ako filmovú metaforu, je to v poriadku - ešte nenadišiel čas opustiť poctivé filmové remeslo budované praktickými trikmi a všetko investovať do CGI a ešte nie je čas, aby mladá generácia prevzala žezlo, hlavne keď starí borci utiahnu takéto veľkofilmy. Možno raz. Ale zatiaľ nie :)