• Fantasy

Zabiják (2019)

Taková béčková gangsterská bromance s výborným finále.

Tajemná záře nad Pacifikem (1980)

Film, který jsem poprvé viděl jako desetiletý - a to ještě od půlky. Takže jsem tehdy nechápal, proč se Amíci rozhodli nepomoct Amíkům. Později jsem pochopil souvislosti. Naprosto originální zápletka volně čerpající z městské legendy Filadelfský experiment. Řemeslně precizní snímek plný zajímavých reálií o současné letadlové lodi.

Neviditelný (2020)

Dodnes jsem měl zato, že z tak béčkového tématu nejvíc vytřískal vizuálně a technicky propracovaný Muž beze stínu. Ale ne ne, přátelé. Tento minimalistický horor to zvládl o level výše. Nevím, co chválit dřív. Elisabeth Moss jako konečně neprvoplánová "kráska", která navíc fantasticky, ale jako opravdu fantasticky, hraje posranou strachy. A už dlouho mě tak neděsil pohled do prázdného křesla či do prázdných otevřených dveří. Ty jo...až teď jsem si uvědomil, že já se po dlouhé době skutečně bál. Pecka. A závěr. Dvojitá pecka. Bylo to nekompromisní, citlivé a strhující.

Společenství vlků (1984)

Tak to byl vážně artový úlet. Kdyby se to neutápělo v množství příběhů v příběhu, aj by se mi to dost líbilo. Jak bych to jen charakterizoval? Přišlo mi to, jako když říznete Scottovu surreálnou snovou Legendu s Noční Můrou z Elm Street. Málokdo si to možná uvědomí, ale tady tvůrci zcela věrně podali původní poselství pohádky o Červené Karkulce, která měla varovat nevinné dívky, že někteří vlci můžou být "chlupatí jen vevnitř." A určitě z tohoto snímku čerpala pozdější vlkodlačí romance Červená Karkulka z roku 2011.

Terminátor: Temný osud (2019)

Je mi jasné, že si chtěla ikonická Linda zavzpomínat na staré dobré časy, ale v Terminátorovi přece nemůžou být hlavní hrdinové tři neohrožené ženské, z nichž jedna vypadá jako nehezká klučičí verze Penny z Teorie Velkého třesku, a druhá si k ní vypěstuje vlezle hollywoodský platonický vztah. Smsky napříč časovou osou taky moc dobře nevysvětlili, a když už se rozhodli ignorovat Vzpouru (Sára umřela na leukémii), Salvation (Živý ženatý John) i Genisys (Restart jedničky), měli to aspoň nějak víc obkecat. Jakože každý zásah do minulosti vyvolal novou paralelní časovou osu (tímto zdravím Emilku Clarke). Ale jinak - čekal jsem teda daleko větší průser. Akce byla uspokující.

Ten dvanáctý (2017)

Představte si naprosto bezvýchodnou situaci a maximální tělesné vyčerpání, jaké kdy člověk před smrtí může snést. A znásobte to padesáti. A přesně takový dojem budete z filmu mít. Netvrdím, že všemu tak úplně věřím. Ale sobí grand finále bralo dech.

Vražedná přání (2017)

Nápad (a hlavně konec) se mi líbil moc. Jako fakt moc. Za každé přání se musí platit. A to nejlíp krvavou daní. Smrti dost připomínaly Nezvratné osudy. A taky jsem si uvědomil, že když už teenage herci mého mládí hrají rodiče hlavních hrdinů, jsem už hold stará páka. Ale film dojíždí právě na mé dětství v devadesátkách. Viděl jsem mraky, jako fakt mraky středoškolských horůrků, až mi začaly splývat v jednu dlouhatánskou šedou čmouhu (nehezká loser hlavní hrdinka, kapitán fotbalového mužstva, loser škaredé kamarádky, krásné povrchní mrchy, touha zapadnout mezi tyto krásné povrchní mrchy, užívání si takového pozlátka, prozření s poučením...). A protože "jinde" tato témata zvládli lépe a výrazněji, sklouzává tento snímek do lehkého podprůměru.

Rambo: Poslední krev (2019)

Napřed jsem se lekl nečekané "rodinné" dějové linky...a už při cestě zpátky domů jsem se obával hollywoodského prosluněného hepáče...ale pak jsem se podíval na hodinky a oddechl si, že jsem vlastně teprve v polovině. A najednou jsem p ř e s n ě věděl, v jakém stavu Gábinku doveze strýček Rambo domů. A co musí nevyhnutelně následovat. A že to bude nekompromisní jako dycky. Takže maximální nostalgická spokojenost. Důstojné rozloučení s Johnem. Anebo...?

Zloba: Královna všeho zlého (2019)

"A jejej, toho jsem se bála...," jak kdysi pravila Cikánka Jolanda. Já jsem nebyl cílovka ani před 5 lety...přesto se mi inovativní temná Růža docela líbila. Ale tady jsem čekal přeluhovanou vodu na čaj - a překvapivě jsem dostal přeluhovanou vodu na čaj. V roce 2014 bavila Angie, že nebyla takový černobílý padouch. A král Stephan vlastně taky moc ne. Ale moje milovaná Michelle (kterou tady mám v TOP 10) už ovšem prvoplánově nudná svině byla. Nádherný pohádkový digi svět nezachránil snímek od hollywoodského balastu.

Legenda jménem T-34 (2018)

Jeden z mála filmů, u kterých prostě víte, že dáte 5* ještě před zmáčknutím PLAY. Tři nejlepší scény: 1) Labutí jezero 2) Zastávka busu, u které vám normálně staví T34 3) "Plnou nádrž, Fricku!" + 59 dalších nejlepších scén