Twin Peaks: ohni se mnou pojď (1992)

Co se to tam děje? Proč se tam dějou ty věci? Proč ty lidi dělají ty věci, co dělají? Proč se chovají, tak se jak se chovají? A spousty dalších podobných otázek, co divákovi proběhnou v hlavě. Na Lynche hold nejde jít s rozumem nebo logikou. To je potom jako boj s větrnými mlýny. A nejhorší je, že když na chvíli začneme chápat, pak tam přijde scéna, která to zcela vyvrátí a my opět tápeme. A opět se nabízí ta klasická otázka: Co se to tam děje? A opět to lynchovské: svět je divný, realita není taková jaká se zdá být. Tady ty podivnosti byly často za hranou.

Lost Highway (1997)

Lynchovi se nedá upřít určitá originalita a neotřelé postupy v tvorbě. Vskutku mysteriózní podívaná, kde se dějou věci, co jsou divné, nedávají moc smysl a člověk se musí sám sebe ptát: Co se to tam vlastně děje...? Kdoví? Žijeme v divném světě, jenž nedává moc smysl a realita nemusí být taková jaká se zdá být na první pohled.

Mulholland Drive (2001)

Občas přemýšlím jestli samotný Lynch ví, co se v jeho filmech vlastně děje? Ze začátku jsem se snažil to nějak pochopit, pak se to ale podivně "přepne" a je z toho jiný film. I když jsem asi pochopil, co tím chtěl Lynch říct. Hodnocení: 7/10.

Měsíc 44 (1990)

Fajn miniatury a hezký hračičky, to je jediné pozitivní. Zbytek je bída.

Strážci - Watchmen (2009)

Je to někde mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami - v tomhle případě se jedná o mínusové čtyřhvězdičkové hodnocení. Místy to bylo vizuálně a příběhově přepálené, že jsem musel přimhouřit oči, vypnout realistické cítění a uvědomit si, že se jedná o komiksový film. Samotné postavy "superhrdinů" byly zajímavé a jako celek působily dost zvláštně - kromě Rorschachova outfitu (a taky Malin Akermany) byly kostýmy součástí celkové přepálenosti. 7/10

Dogville (2003)

Je těžké si zvyknout na minimum kulis, jevištní prostředí a celkovou "divadelnost" včetně kaměrových záběrů. Ale jako náhled a ukázka toho, co jsou lidé ve skutečnosti zač je to výborné. Trier postupně odhaluje jednotlivé charaktery a ukazuje, že ti na první pohled milí a přátelští lidé z Dogville jsou ve skutečnosti monstra, a Nicole upadající postupně do jejich otroctví. Nekompromisní, ze začátku nenápadně, v závěru příběhu velmi nekompromisní.

Volný pád (1993)

Na každého je toho občas někdy moc a člověk prostě vybuchne, hodí všechno za hlavu a jde válčit a celým světem, nebo alepsoň s částí L.A. tak jako Michael Douglase. Působivé a k zamyšlení.

Bratrstvo neohrožených (2001) (seriál)

Válečná pecka v nejlepším možném provedení a zpracování. Realistický a krvavý, výborné zachycení tohoto šíleného konfliktu z pohledu jedné roty.

Akta X (1993) (seriál)

Kultovní záležitost. Možná v posledních sériích byla znát určitá unáva materiálu a občasné spadnutí řetězu. Jediný problém je, že si tvůrci ujížděli na kospiračních teoriích: mimozemšťani, spiknutí šedých eminencí atd. - i když to kolikrát nebylo špatné, nemuselo toho být tolik (a třeba to příště dokážu ocenit). Zábavnější byla ta linie s paranormálními jevy, bez zelených mužíčků nebo kuřáka a jeho bandy. Poslední dvě série se starým Muldrem a starou Scullyovou radši komentovat nebudu a příště je vynechám. Každopádně by to měl každý vidět, protože se jedná o opravdový kult. A ponaučení: za vším hledej muže s cigaretou.

Grindhouse: Auto zabiják (2007)

Další přepálený Tarantino vyžívající se v dialogových hrátkách tentokrát o ničem - prostě jen takové řečičky nevedoucí nikam. Russell jako záporák působí komicky a nijak děsivě, spíš se jedná o zoufalého kašpara, co pro zábavu naráží do cizích aut. Poslední část s naháněním a automobilovým soubojem je alespoň stylová, zbytek je ovšem taková vata.