Dokonalý trik (2006)

Možná nejlepší Nolanův film (teda hned těsně v závěsu za ním Interstellar a Temný rytíř) fascinující nejenom tím jak je odvyprávěn - kde se prolínají různá časová a vypravěčská pásma, která se na konec postupně spojí - ale především příběhem dvou rivalujících kouzelníků. Celý film navíc stojí na dvojici a charismatu Jackmana a Bala.

Plechový bubínek (1979)

Četl jsem knihu a přišla mi velmi dobrá. Na film jsem se podíval, abych to mohl porovnat a musím říct, že se docela povedl. Nicméně velkou část vynechali (taky že kniha má přes 600 stránek) a všechny scény se střídaly v neuvěřitelně rychlém běhu, a řada věcí nebyla moc vysvětlena. Sexuální aspekty filmu řešit nebudu (ano, je to v mnoha ohledech kontroverzní a za hranou) a to je v knize naznačováno a je na čtenářově představivosti, to je zde explicitně znázorněný. Zatím to je na 4 s dost odřenýma ušima, ale třeba až to uvidím příště a nebudu mít tak čestvé dojmy z knihy, tak to bude lepší.

Apokalypsa (1979)

On to je vlastně jednoduchý příběh: kapitán Willard má za úkol odstranit plukovníka Kurtze, který zešílel a dezertoval. A přesto má tenhle film v sobě cosi skrytého a tajemného neřkuli temného, co neustále vyplouvá na povrch s tím jak se Willard blíží ke svému cíli a válečné běsnění je tomu celou dobu jako kulisa.

Braindead - Živí mrtví (1992)

Bizár na druhou. V některých momentech až za hranice snesitelnosti a zvrhlosti. Vesmírní kanibalové mě přišli o level lepší, ale ani Braindead není ve finále tak špatný. A člověk kolikrát fakt žasne

2001: Vesmírná odysea (1968)

Původně jsem se obával, že se mi Odysea jako jediný z Kubrickových filmů nebude líbit a budu se u ní nudit. Ale naopak mě to mile překvapilo. Rozhodně na tu dobu to byl neuvěřitelný počin, který znamel pro celý žánr sci-fi revoluci. Každopádně si zaslouží svoje místo vedle Barry Lyndona nebo Olověné vesty.

Blade Runner (1982)

Jeden z nejlepších filmů žánru sci-fi, a troufám si říct, že i jeden z nejlepších filmů všech dob. Dobře budovaná temná atmosféra dystopické budoucnosti v L.A. jednoho deštivé listopadové noci, kde by asi nikdo nechtěl žít, navíc posílená brilatní Vangelisovou hudbou, která člověka několikrát ponoukne, aby zauvažoval nad lidskou existencí. Film dokáže vtáhnout od úvodních titulků a prvních záběrů na město až do závěrečných Tears in the rain.