Sedm (1995)

Doposud nepřekonaná kriminálka, která ve svém žánru jednoznačně vede. Fincherovo skvělé režijní vedení, skvělé herecké výkony Pitta a Freemana, a záporáka - z něho jde skutečně strach -, výborný scénář. A taky neuvěřitelně budovaná temná a depresivní a bezútěšná atmosféra.

Blok 99 (2017)

Jestli byli Kosti a skalp brutální a nekompromisní, tady to Zahler posouvá o třídu dál. A je to typicky zahlerovské: pomalý rozjezd, propracované dialogy a pomalejší tempo, přesto se to v určitém bodu rozjede a nezadržitělně to žene Vince Vaughna ke svému cíli.

Kosti a skalp (2015)

Brutální zálěžitost. Kosti a skalp mají pomalý rozjezd založený především na dialozích a charismatickém Kurtu Russellovi a spol. Co se to ale rozjede, je to opravdu nekompromisní jízda, která si i přesto udržuje svoje tempo a nikam nespěchá a nenechá nikomu vydechnout. Určitá se jedná o solidní Zahlerův debut.

Hodný, zlý a ošklivý (1966)

Nejlepší western všech dob. Film stojí především na triu Eastwood - Wallach - Van Cleech. A nesmím také zapomenout na Morriconeho hudbu. O level výš než Tenkrát na Západě (i když i ten jen také parádní) a zhruba na podobné úrovni jako další Leoneho opus Tenkrát v Americe.

Leon (1994)

Chladný a odtažitý Jean Reno jako profesionální nájemný zabiják, malá Natalie Portmen, a démonický a skvěle zahraný Gary Oldman coby záporák. Opravdu výborně zrežírovaná gangsterka.

Taxikář (1976)

Špinavé ulice, hnus a bída a rozklad. A do toho Robert De Niro jako Travis Bickle, samotář frustrovaný životem křižující ulice nočního New Yorku ve svém taxíku. Tady se musí něco stát.

Tenet (2020)

Na rovinu říkám, že jsem řadu věcí nepochytil a nepochopil. Všechno bylo na víc zrychlené, a člověk si nemohl užívat jednotlivé scény. Vím, že to budu muset vidět ještě víckrát, abych si udělal nějaký ucelenější názor a pochopil například mechaniky toho světa. Ze všech Nolanových filmů to má nejblíže k Počátku a tak trochu i Mementu. Bohužel postavy nebyly tak propracované, aby si k nim divák mohl vybudovat sympatie a motivace záporáka mi v mnoha ohledech přišli trošku nesmyslné, na druhou stranu po řemeslné a vizuální stránce to je dost povedené. Počátek je o level lepší.

12 opic (1995)

Netradičně pojatá sci-fi, s temnou vizí budoucnosti podobné jako v předchozím Gilliamově Brazilu s určitými prvky ironie a grotesky a do značné míry i osudovosti. Bruce Willis zde podává jeden z nejlepších výkonů, který je značně vzdálený od všech McClanů a Hallenbecků a je blíže Davidu Dunnovi z Vyvoleného. A nesmím zapomenout ani na geniálně a doslova šíleně zahraného Brada Pitta. A Madeleine Stowe jako femmale fatale funguje k Willisovi taky bravurně.

Blade Runner 2049 (2017)

Na původního Blade Runnera to sice nedosahuje, ale i tak bych řekl, že se jedná o poměrně důstojné pokračování, které nedělá svému předchůdci ostudu a rozvijí příběh dál. Jediné co tomu můžu vytknout je délka snímku, film místy moc neodsípá a navíc tady chyběl někdo jako Roy Batty, jenž by stál proti hlavnímu hrdinovi. Gosling jako nový Blade Runner zvládl roli velmi dobře.

Kmotr (1972)

Klenot nejen gangsterského žánru ale také světové kinematografie v mistrné Coppolově režii. Legendární Marlon Brando v roli starého dona Corleone, mladý Al Pacino coby dědic Corleoneho impéria... Celkově je to klasika, co víc k tomu ještě dodávat.