Akce v Istanbulu (1975)

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 16.2.1977 (6.2.2009)

A Kommunizmus múmiái (1990)

Dokument o tom ako sa aj totalitné režimy snažili o nesmrteľnosť svojich vodcov a ako im to bohužiaľ nevychádzalo. S výnimkou "báťu" Lenina. Ten bude "večne živý" naveky. (29.4.2014)

Akta X (1993) (seriál)

ČESKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: NOVA = ?.?.1995+SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: MARKÍZA = ?.?.1997+SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA (s novým dabingom): JOJ Plus = 9.3.2012 - Ak sa bude niekedy hľadať séria ktorá najviac ovplyvnila televíznu a v podstate aj filmovú produkciu v rokoch 90-tych, budú to jednoznačne AKTY X. Tvorca CHRIS CARTER komerčne zúročil boom okolo TWIN PEAKS a postavy MULDERa a SCULLYovej vraj inšpirovala agentka STERLINGová z MLČANIA JAHNIAT. Po prvýkrát sa AKTY X objavili v roku 1995 v piatkovom večernom (okolo cca 21.45h) vysielaní televízie NOVA, na Slovensko doputovali až v roku 1997 kedy ich MARKÍZA reprízovala v popoludňajšom vysielaní (a spôsobila tým silné protesty "rady" ohľadne šírenia násilia a brutality). Postupom času sa AKTY X stali obeťami peoplemetrov a záverečné série pre SR a ČR ostali nedostupné (ja sám som sériu dopozeral na PRO 7). --- CARTER pôvodne plánoval iba jednu sériu, ktorá skončila bez happyendu, dokonca vraždou jednej z najkultovejších postáv (DEEP THROAT alias JERRY HARDIN). Závratná sledovanosť ale otvorila dvierka konceptu z ktorého CARTER vyťažil maximum a udal tak tón pre všetky nasledujúce seriály a série. V jednotlivých epizódach kombinoval "uzavreté" zápletky s akousi generálnou líniou (konšpirácia ohľadne mimozemskej invázie) ktorá sa tiahla celou sériou ako Ariadnina niť. Kult ktorý séria vytvorila umožnil vzniknúť množstvu viac-menej úspešných mystery nasledovníkov (PSI FACTOR, DARK SKIES, STRANGE LUCK, ...) a dovolil tvorcom nevídané experimenty so žánrami, formou či manipuláciou s jednotlivými postavami. Navyše sa podarilo posunúť hranice toho čo je schopný akceptovať tzv. primetimeový divák (explicitné zobrazovanie krvavých detailov, mŕtvol, pitvy a ďalších hororových "chuťoviek"). Aj preto sa dnes - aspoň na Slovensku - už žiadna "rada" nepozastavuje nad brutalitou CSI pred 22.00h. AKTOM X patrí aj jedno nevídané prvenstvo. Ako prvá séria na svete sa v prestávke medzi 5. a 6. sezónou dožila priameho pokračovania v podobe celovečerného filmu pre kiná. Po tomto filme začala popularita klesať a dnes už AKTY X poznajú v podstate len "pamätníci". Tvorcovia však ohlasujú pokračovanie celovečerného filmu, a ja si tajne želám obnovenie tohto kultu. Nuž ... uvidíme. (17.5.2007)

Akta X: Chci uvěřit (2008)

SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: JOJ = 26.5.2012, réžia slovenského znenia (JOJ) = MARTA MRLIANOVÁ - Absolútny súhlas s Visáčom. BOHUŽIAĽ. Jedna hviezdička za Skinnera a za zopár odkazov, ktoré postrehnú len ozajstní fanatici a ktoré nemajú na samotný dej žiaden vplyv. A na trojku môžeme zabudnúť (iba ak by u FOXov niekto osvietený zveril scenár a réžiu nejakému oveľa lepšiemu rejžovi. SORRY CHRIS) (22.7.2008)

Akta X - Série 10 (2016) (série)

SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: JOJ Plus = 27.1.2016, réžia slovenského znenia (JOJ) = (26.1.2016)

Aladinova lampa (1966)

Réžia slovenského znenia (ŠpÚZF 1968) = SVÄTOPLUK ŠABLATÚRA+réžia českého znenia (SpÚZF 1968) = ANTONÍN KLIMEŠ (10.6.2014)

Albino Farm (2009)

Debilní tínedžeri - výlet - zapadákov - "incesťáci" - vraždenie a mučenie - akožepointa. Pokiaľ vám táto schéma nič nevraví, potom hviezdičkami šetriť nebudete. Inak strata drahocenného času. Pre vylepšenie dojmu odporúčam rozhodne radšej WRONG TURN. (29.6.2009)

Alesso, Katy Perry: When I'm Gone (2022) (hudební videoklip)

Katy Perry a obria laserová vodováha od LG. Nesmierne pôsobivá symbióza. 😉 (14.7.2022)

Alexandr Něvský (1938)

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 11.2.1968, réžia českého znenia = (ČST Praha) (18.2.2011)

Alias (2001) (seriál)

„Tak mi teda řekněté, co to jé ?“ pýtal sa kedysi legendárny Felix Holzmann. Pri pohľade na tento seriál sú jasné dve veci: multižánrový „hypermix“ a perfekcionistické prevedenie martial arts zbavené wire – fu a fyzikálnych abnormalít. Duchovný otec Alias J. J. Abrams plytké dialógy, telenovelovské načrtnutie vzťahov medzi hlavnými postavami a dementnú sci – fi líniu (Milo Rambaldi) obalil údernou a explozívnou akciou vytvárajúcou z tejto záležitosti kult (O tom, že nie každý mu „sadol na lep“, ale svedčia katastrofálne výsledky sledovanosti v nemecky hovoriacich krajinách.). Vo vrcholnej fyzickej forme sa predstavili aj herci známi skôr z iných úloh (Garber, Snehuliak, Francie) a dokonca aj veľký guru. A prestíž tejto produkcie ? Posúďte sami: Faye Dunaway, Rutger Hauer, Roger Moore, David Carradine, Ethan Hawke, Christian Slater, ... Moje odporúčané dávkovanie = 1xtýždenne. Apropo, Alias ako jeden z mála dokázal v pamätnom roku 2001 eliminovať dvadsaťštyrihodinový maratón Kiefera Sutherlanda. (26.1.2005)