Rudí prezidenti (2018) (seriál)

Pokud o nich nic moc nevíte, je to dobrý první seznámení s problematikou. Slušně zpracovaný, formát mně osobně sympatickej. Moc se nehodnotí, spíš popisuje, z čehož si může každej udělat hodnocení sám. Zmíní se i dobrý věci, který se v tý době dělaly (zmíněno např. za Husáka bylo stavění dálnic, jaderný elektrárny, infrastruktury), je ale fakt, že těch plusů je jak šafránu. Co dobrýho byste taky chtěli hledat na zm*dech typu Gottwald či Zápotocký, kteří podepisovali jednu popravu za druhou? Nic moc pro kremrole /"Málo vyzdvihujou sociální úspěchy, nulovou nezaměstnanost, blablabla!"), ostatním doporučuju. :)

Rande naslepo (2017)

Paradni jizda, prijemni herci. Odsypa to a tak nejak hezky funguje. PS: nwvum jstli na to vidkm

Vaříme s Mírou (2016) (pořad)

"Je to levný, dobrý, nasytí to, a ještě vám zbyde na pivo!"

Jmenuji se Oliver Tate (2010)

Nikdy bych neřek, že se budu koukat na něco takovýho. A už nikdy bych neřekl, že se mi to ještě bude líbit.

The Phil Collins: Finally... First Farewell Tour (2004) (koncert)

Fantastická, absolutně dokonalá podívaná. Tenhle záznam vás doslova nabije energií. Písniček je hodně a jsou skvěle podané. Velmi dobrá práce je odvedena i po technické stránce: zvuk je kvalitní, správně vyvážený a záběry nejsou chaotické, ani strnule nudné. Tenhle koncert jsem viděl už mockrát, jeden čas jsem poslouchal i samotné vyextrahované nahrávky - a přesto mě neomrzel!

21st Century Jet: The Building of the 777 (1996)

Jak se pozná kvalitní dokument? Jednoduše - běžného diváka "nudí". Přesně to tento dokument splňuje a proto jej považuji za kvalitní. Hlouposti jako Megatovárny či Megaopravy se této pětidílné sérii nemohou rovnat. Zatímco v běžném dokumentu se obvykle nedozvíte nic, popř. velmi málo, protože přes nekonečné opakování stále stejných záběrů a otravného "průvodce" na víc čas nezbyde, zde se naskytuje příležitost skutečně nahlédnout do procesu vývoje, stavby a testování dopravního letadla. Žádné nesmysly, žádné rádoby husté řeči - pouze fakta, záběry, animace a rozhovory. Rozhodně to není série přístupná pro všechny, naopak, od diváka vyžaduje notnou dávku zájmu - ale právě tím si mě tento dokument jednoznačně získal. Kéž by takových bylo víc...

Absolvent (1967)

Dřív se mi tenhle film moc nelíbil. Ve stínu konce dlouholetého vztahu ale musím říct, že jde o hodně silný snímek. Kéž by podobné konce byly možné i v reálném světě.

Milada (2017)

Jsem asi jen řadovej divák. Na tenhle film jsem navíc šel s tím, že jsem o hlavní hrdince nevěděl snad nic kromě toho, že ji koumouši pověsili. Mně se to líbilo. Nekoukám na filmy každej den, většinou vidim maximálně tři do měsíce. Nejsem namlsanej, zmlsanej a přemlsanej. Přišlo mi to docela emotivní, a přecijen, pro mě je tu důležitější samotná pointa než to, jak je to natočený. A pointa jsou zkurvený komouši. Asi si nedělám iluze o tom, že postava Milady byla trochu zkrášlená. Teď ji nijak nehodnotim, to mi nepřísluší, ale nejspíš byla v reálu trochu "průměrnější", víc jako my, myslim v takovejch těch průměrnejch rodinnejch scénách. Tady ve filmu ji líčej jako nadčlověka, nebo někdy až divnočlověka, tak to ale trochu ve filmech bejvá. Takže tohle je třeba brát s rezervou. A pokud ji film líčí správně, pak tím spíš nemám jak vyjádřit úctu, s jakou tahle paní prolezla koncentrákem, až ji zlikvidovali třešničkáři. Samozřejmě taky vůči její dceři. Tohle bych fakt nechtěl zažít. Dovedu si představit, že tady bude hodně lidí remcat, že to je původně anglicky, tudíž je česká verze nadabovaná. Možná je to trochu naše ostuda, že film o Horákový musí vzniknout za podpory Netflixu. Mně to nevadí. To nedělá film filmem. Je mi fuk, jestli Milada mluví původně anglicky nebo thajsky, je mi fuk, kdo to daboval, s dabingem jsem problém neměl. Nebyl to dabing Vlastimila Bedrny, ale pořád to byl normálně dobrej dabing. Příběh taky neni nijak světobornej, pokud očekáváte nějakej kultovní film. Je to prostě příběh ženy. A hraje se na city (logicky). Příběh je podávanej klasicky, tady neni moc co vymyslet. Moc se mi nelíbil způsob, jakym se děj posouval v čase, kdy celá rodina Horákových projíždí mlčky autem kdesi po lesích. Jo, to jsem si říkal, že není úplně ono. Pak tu byly místama slabší dialogy. OK. Je to životopisnej film, kterej má přiblížit dobu a věci, proti kterejm se snažila M.H. bojovat. Vážně nevím, co jinýho může potencionální divák očekávat. Nevím. U tohohle filmu asi hodně záleží na atmosféře. V kině na velkym plátně a s dobrym zvukem a ideálně večer je to prostě něco jinýho než doma na 15,6" notebooku za 12 tisíc z Datartu. Myslim, že taky naladění člověka dělá hodně. A určitě je to film, na kterej člověk musí jít tak nějak v neutrální náladě a neunavenej. Myslim, že kdybych si ho pustil doma v neděli ve dvě odpoledne, asi by na mě zapůsobil míň. A je taky jasný, že ne každýmu to něco řekne. Někoho prostě tyhle věci nezajímaj a neni na tom nic špatnýho. Pokud tomu tak ale je, nelze se divit zklamání, že se ve filmu "vlastně nic neděje". To je totiž fakt překvápko, že se "nic" neděje. Mně to ale stačí jako výborná doložka doby, kterou jsme naštěstí většina tady nikdy nezažili. Líbilo se mi to. Nebylo to hvězdný, ale bylo to silný, hodně smutný, a hlavně postavený na něčem, neni to výmysl. Jsem asi jen průměrnej divák, ale pokud vás tenhle film zaujal, doporučuju ho zhlédnout. A pokud vám to téma prostě nic neřiká, tak si ho nepouštějte. Filmařsky to prostě žádná špička neni a je fakt blbost to jen podle toho posuzovat. Peace

Země pod vodou (2010)

Jo, je to jen dokument, a v mnoha ohledech jde proste do extremu (nutnost pro laickou verejnost, kterou fakta moc nebavi), vyvoj globalniho klimatu uz ale ukazal, ze extremni zmeny mu zas takovy problemy nedelaj. Na dokumentu mi vazne vadila jen jedna vec: stejne jako vsichni ostatni pouziva vyrazy "kdyby se to stalo" misto "az se to stane". Asi vsechny studie se shoduji, ze narust o nekolik metru je strednedobe realny. Kdyby se puzivaly fraze "az se to stane", mel by dokument uplne jinou vahu.