Dobrý ročník (2006)

Upracovaný obchodník z Londýna objavuje čaro francúzskeho vidieka, a má čo objavovať, keď tam okrem viníc a škorpiónov stretne dve krásky. Tak trochu obohraný motív, kde čaro (na môj vkus príliš vyschnutej) prírody prekonáva lákadlá veľkomesta. Ale Russel to dal s prehľadom spolu so svojim skvostným ženským doprovodom. Na také lepšie tri hviezdy. –––– Odpusť mojim perám, že našli potešenie na tom najneobvyklejšom mieste.

Černý zabiják (2013)

Názov filmu je divný, ale až tak celkom neklame. Je to o zabijákovi medzi kosatkami, ale nie že by zabijákom chcel byť, ale vyrobili ho ľudia. Inteligentné tvory žijúce celý život v malom bazéne musia byť deprimované, v stiesnenom priestore s ďalšími jedincami prebiehajú procesy, ktoré nemôžeme ľudských rozumom chápať, a tak sa raz za dlhý čas stane tragédia. Predstavenia cvičiteľov plávajúcich s kosatkami sú úchvatné, ale pri nasledujúcich záberoch, čo robí kosatka, ak sa stane režisérom predstavenia, sa zastavuje dych. Aj divákovi, nielen cvičiteľovi, ktorý musí nechtiac vydržať viac ako minútu na dne a čakať, ako sa kosatka rozhodne. Film predstaví celú genézu pripadov, brutálneho lovu, dlhého procesu výcviku až po kritické chvíle. Hovoriaci ľudia sú striedaní originálnymi zábermi, často až neprijemnými, aj to prináša cvičenie so šelmami. –––– Vedoucí cvičitelka: "TIlikum nikdy neprojevoval útočné chování." –––– Ryby došly. Ona ale po něm chtěla další cviky, za které nedostal žádnou odměnu, i když je provedl správně. Ke konci tak byl nejspíš naštvaný.

Columbo - Smrt v aréně (1976) (epizoda)

Prostredie pre Columba exotické, inak taká klasika ako časový nesúlad vo výpovedi.

Vanuatu, le symbole de l’urgence climatique (2015) (TV film)

Globálne otepľovanie im požiera ostrov pred očami. Nie sú to len víchrice, čo ich ničia, stúpajúca voda im uberá pôdy a keďže nemajú technické možnosti ako Holanďania, ostáva im len sťahovať sa vyššie. Až kým im celé ostrovy nezožerie voda alebo sopky. Dokument má formu reportáže, čo mi trochu prekážalo.

Zázračná planeta - Džungle (2016) (epizoda)

Svetielkujúce huby sú skutočné a nie je to iba fantázia z Avatara. Akurát nie sú veľké ako človek, ale slúžia v tme ako maják pre orientáciu nočných chrobáčikov. Džungľa je rajom živočíšnych druhov a tak mal filmársky tím z čoho vyberať. Vybral aj priesvitného otca-žabiaka, ktorý si chráni potomstvo vlastným telom pred pažravými osami alebo lietajúceho gekona. Jaguár je potom celkom bežnou šelmou, menej bežná je jeho korisť. –––– Ak dokáže tento les ukryť nový druh delfína, čo všetko v ňom ešte môže čakať na objavenie?

13 hodin: Tajní vojáci z Benghází (2016)

Partia agentov CIA si nechá narásť brady, aby zapadli medzi miestnych mudžahedínov, a ja tie ich brady neviem rozoznať a všetci sa mi potom zdajú ako jeden muž. To je len malá výčitka k filmu, ale to nič, veď všetci majú rovnaké schopnosti strielať a vyhýbať sa guľkám. Od polovice filmu je akcia gulervoucí, nedá vydýchnuť, a ani na chvíľu som nezapochyboval, že Bay presne vie, čo má robiť na ohúrenie diváka. Bohužiaľ, niekedy sa najlepšie akčné filmy točili s vymyslenými hrdinami a dnes sú so skutočnými postavami a na základe skutočných udalostí. –––– Našou úlohou ako Američanov je pomôcť v Bengázi vytvoriť slobodnú, demokratickú a prosperujúcu Líbyu. –––– Mám pocit, že keď robím správnu vec, Boh ma ochráni.

9. rota (2005)

Sovietski vojaci idú súdružsky pomôcť bratskému afgánskemu národu odraziť imperialistickú agresiu. A je z toho ruský hollywoodský vojnový film podľa všetkých klasických pravidiel pre tento žáner. Teda cvičenie, vtipné momenty, skutočné nasadenie a bláznivý boj. Nie že by to bolo celkom zle, ale opozerané určite. –––– Islam nie je len iné náboženstvo, je to aj iný svet so svojimi zákonmi. Je to iný postoj k životu a smrti. ... V celých dejinách nikto a nikdy nedokázal dobyť Afganistan.

Nezralé maliny (1980) (TV film)

Je to zaujímavá náhoda, že tento film o pomaturitnom stretnutí išiel presne v čase nášho stretnutia zo strednej. Akurát v našom pripade je to o 26 rokov menej. Snáď z nás o toľko rokov nebudú takíto nevrlí rozhádaní dedkovia, ktorí sa okrem hudby zmôžu len na melancholické spomínanie. Odpustenie starých hriechov je jedným z mála zaujímavých momentov filmu, inak to boli len kvalltne zahrané nezáživné dialógy.

Sekretářka (2002)

Tento pekný S&M pracovný vzťah s pánom Greyom je určite o triedu lepší ako jeho päťdesiat odtieňov. Do zvláštneho prežívania túžob svojej postavy dala Maggie skutočne všetko. Jej detaily na tvár ma ani raz nenechali na pochybách o jej svojskej psychike. Tá je natoľko divná, až je sympatická. Nebyť uťahanosti filmu v mnohých pasážach, boli by to čisté štyri hviezdy. –––– Jsem tvá sekretářka. Jen jednu lžýci kaše, jednu porci masa a čtyři hrášky.

Willy Fog - Cesta do středu Země (1995) (TV film)

Nie je to celkom Verne, keď postavami sú kreslené zvieratká, ale je to dobrý spôsob, ako cestovať do stredu zeme bez trápneho pocitu pri hranom filme.