Na život a na smrt (2013)

Úvodná tréningová pasáž je krátka, takže ma ten tvrdý neznesiteľný výcvik nestihol odradiť a prišla skutočná akcia. Medzitým len malá odbočka k súkromiu zúčastnených a vojenská chvíľka poézie, ktorá sa trochu líši od tej nedeľnej. Potom je tu už vojenská útočná akcia, obranná akcia a nakoniec už len zúfalá akcia, kde sa holý život zachraňuje kamikadze skokmi zo skál do roklín. Vo filme sa našlo zopár zaujímavých momentov, ale nakoniec je to skôr opis udalostí, často málo pravdepodobných, a skončí to bez nejakého dojmu, ktorý by vo mne pretrval. –––– Americké jednotky sa budú riadiť zákonom o vojenskom konflikte. Použitie smrtiacej sily je povolené.

Maigret - Maigret a případ mrtvého muže (2016) (epizoda)

Na lepší zážitok treba asi viac s filmov s Atkinsonom, aby sa človek zbavil toho pocitu nesprávnej postavy. Úplne to isté ako perdchádzajúci diel, iba nudná krimi.

Evanjelium o Márii (1992) (divadelní záznam)

Je to prvý slovenský muzikál a tak ho treba aj brať. Je o najznámejšom príbehu, čomu zodpovedá jednoduchá scéna aj choreografia. Mne trochu prekážala zmes rôznych hudobných žánrov, keď si každý spieva svoje. Mária Eliášová operetu, Peter Lipa džezík, niektorí rock, ostatní pop, a to sa občas strieda aj v jednej skladbe. Nevznikla tak žiadna dobre pamätateľná melódia, ktorá by pretrvala dodnes.

Ran (1985)

Buď sa Kurosawa inšpiroval u starých Slovanov alebo majú aj Japonci svojho Svätopluka s troma prútmi. Oni to ale ešte vylepšili a musel som vybuchnúť smiechom, keď najmladší syn napol svaly a s prehľadom prelomil aj tri zviazané šípy. Takže padnúť môže akokoľvek zabezpečené kráľovstvo, stačí len jeden silnejší a cieľavedomejší element, napríklad žena. To sa aj nevyhnutne musí stať so značným prispením polodementného správania starého kráľa, čo tiež dobre poznáme z klasických rozprávok. Plus vždy pravdovravný šašo ako najrozumnejšia postava. V druhej časti film prerastá do bláznivého zabíjania, film je našťastie farebný, takže bojovníci mohli byť rozlíšení farbami, ale päť bojujúcich strán bolo nejako priveľa. Toľko boja sa mi zdalo celkom zbytočné a naťahovalo film do neúnosnej miery.

Kráska a zvíře (1991)

Rozprávková klasika z toho pre mňa nebude, ale uznávam, že ide o poctivú rozprávku, žiadne dvojzmysly, iba pár vtipných a milých poľudštených predmetov z výbavy domácnosti. Možno trochu viac pesničiek ako treba, ale mužskú samoľúbosť takto môžu pochopiť aj deti a sú z toho poctivé tri hviezdy. –––– Cítime nenávisť k všetkému, čo nechápeme.

11. září 2001: Pravda, lži a konspirace (2016) (TV film)

Zo skúseností nemám žiadny dôvod veriť akémukoľvek politikovi, takže nie je dôvod veriť ani tým americkým. Oficiálne vysvetlenia udalostí septembra 2001 pokrivkávajú na obe nohy podobne ako tie konšpiračné. Nemusíme hneď hľadať výbušniny a malé vodíkové bomby, na vykonanie útoku stačila aj nespolupráca spravodajských zložiek. Skutočnosť bude oveľa zložitejšia ako najzložitejšie konšpirácie, čo naznačuje práve tento dokument. Ukazuje jednu vetvu vyšetrovania, akých existujú asi tisíce. V Amerike každý, kto niečo znamená, sa snaží niečo zistiť a občas aj niečo zistí. Buď vyhrá nejaký súd a FBI poskytne (aspoň cenzúrovaný) dokument, aby sa nepovedalo, alebo si ako Columbo dá do súvislostí zvláštne zhody okolností, napríklad centrum výcviku pilotov na Floride. Tieto veci pripúšťajú nielen konšpirační fanatici, ale aj bývalé špičky agentúr, ktoré sa objavili v dokumente. –––– Stát naprosto zlyhal. Nedokázal ochránit své občany.

Převrat (2015)

Keď sa v exotickej krajine niečo brutálne zvrtne, nie je zlé mať poruke Bonda. Jamesa Bonda. Navoňaný obchodník síce na chvíľu v sebe objaví Ramba, ale to nestačí a záchrana vzornej americkej rodiny vyžaduje iný kaliber hrdinu, napríklad brutálnu manželku. Niektoré akčné momenty, ako hod deckom do diaľky a hĺbky, boli fajn, ale celkovo to malo chabý zmysel. Náznak sa objavil v podobe jedného prehlásenia Bonda o korporátnom vykorisťovaní rozvojových krajín, ale tým to haslo. Skoda, že už na začiatku je jasné, ako to musí skončiť, a ten vjazd do zasľúbenej krajiny Vietnam bol ako návšteva lunaparku. Po celý čas som mal z filmu pocit Hry, že odrazu niekto zažne svetlo, do scény vstúpi režisér a so smiechom rodinke zahlási: prvý apríl.

Columbo - Případ diplomatické imunity (1975) (epizoda)

Columbo sa objaví dokonca v elegantnom čiernom obleku. Ale zakrátko už sedí na zemi ako pravý bezdomovec. Pribeh je klasika, páchateľ urobí chybu a už to s ním ide dole vodou. Finta musí byť kvôli diplomatickej imunite tentoraz mimoriadna. –––– Tahle vražda bude jedním z vaších neúspěchů. Ale život jde dál.

Produits allégés (2015) (TV film)

Light výrobky spôsobujú priberanie. To nie je vtip ani irónia, ale normálna reakcia organizmu. Mozog a telo sa umelými sladidlami nedajú oklamať a dodatočne prinútia doplniť dvojnásobné množstvo kalórií. Také niečo ale môžu overiť iba nezávislí vedci, nie organizácie, ktoré sleduje investigatívny novinár. Z vedeckého združenia sa vykľuje schránková firma založená lobistami presadzujúcimi zákony a smernice na podporu sladidiel. To je možno jedno z najhorších zistení. Ďalej sa novinár vydáva na cestu za stéviou, najnovším prírodným hitom v sladení. Tá už tiež prestala byť zeleným práškom s drevitou horkastou príchuťou a stala sa bielym rafinovaným práškom s izolovanou molekulou zodpovednou za sladkú chuť a postupne sa bude vyrábať genetickou modifikáciou droždia. Kam to speje? –––– Výrobky neobsahujúce cukor ani tuk, čo vlastne obsahujú? –––– Ak človek zje denne dva jogurty, cieľom je, aby zjedol tri. Cieľom výrobcov nie je chudnutie alebo zdravie.

Zázračná planeta - Ostrovy (2016) (epizoda)

Leguána morského bežiaceho o život pred hadmi vynárajúcimi sa z každého rohu tu spomína každý. A nie nadarmo, je to thrillerová scéna ako vyšitá. Podobne aj masové scény jeden a pol milióna tučniakov na malom sopečnom ostrove s ich krkolomnou cestou ma držali v napätí, či to skončí dobre. Pri sledovaní som mal často pocit, že to nie je dokument, ale že tie divé zvieratá niekto motivoval, aby tú scénu zahrali. Pritom je dokonale nasnímaná z viacerých strán, a ozvučenie originálnou hudbou vytvára dokonalý zážitok.