Koruna (2016) (seriál)

První série: Jeden z nejvíce pohlcujících zážitků. Tak by se dalo The Crown shrnout jedinou větou. Všechno, co se při tvorbě první série sešlo, funguje na sto procent. Do posledního puntíku, do posledního detailu vyšperkovaná "koruna" všech seriálů. Skvělá režie, velkolepé scény jako z nějakého obřího, historického filmu. Drama od prvního dílu až po ten úplně poslední. Emoce vytřískané až na střechu Buckinghamského paláce. A ty perfektní herecké výkony. Úplně všechny! Claire Foy, Matt Smith a hlavně John Lithgow excelentně hrajícího Winstona Churchilla. Bylo by samozřejmě hříchem zapomenout zmínit velmi povedený soundtrack, který mi od teď bude hrát ve sluchátkách nejspíše už napořád. Druhá série: Jestliže jsem pro první sérii The Crown až moc často používal slovo "perfektní", co mám sakra použít pro tu druhou? Ta je totiž snad ještě lepší. Sice skončila doba Winstona Churchilla, ale všechny ostatní politické události, mi přišly zajímavější než v předchozí sérii. A to je co říct! Druhá sezóna je našlapanější a větší ve všech směrech. Fakt jsem si užíval všechny linky, ať už je to vztah Alžběty a jejího manžela, divoký život její sestry Margaret, atentát na Kennedyho nebo Suezská krize. Tohle by samo o sobě bylo dost zajímavé, ale když se přimíchá parádní výprava a herecké výkony, nic jiného než ten "majstrštyk" z toho vzniknout nemůže. Jo a soundtrack je opět boží. Fakt se nemůžu dočkat dalších sezón, ve které se sice bude přeobsazovat (bude to těžký, Claire je fakt parádní a to samé Matt Smith), ale ty politické události a osobnosti jsou snad ještě mnohem zajímavější.

Koruna - Série 2 (2017) (série)

Koruna - Série 1 (2016) (série)

Pásky z Nagana (2018)

Perfektní zážitek pro někoho jako já, kdo byl při Naganu ještě v plenkách a tak je to pro mě spíš taková česká legenda, než realita, kterou bych si sám prožil. Husina po celou dobu dokumentu, tohle si stoprocentně pustím několikrát do roka. I ta slza málem kápla.

Black Panther (2018)

Black Panther bohužel padá na dvou věcech. Zaprvé jde o ten typ originu, který jsem v jiných formách viděli už tisíckrát a ono je bohužel opravdu těžké udělat něco nového a kulervoucího. A zadruhé, Marvel se rozhodl vyspoilerovat konec Black Panthera v traileru na Infinity War, takže veškeré napětí tím rázem rychle upadá a film bohužel nedokáže sám od sebe udržet nějáké rychlejší tempo, aby to napětí alespoň předstíral (když je hrdina nezvěstný a "neví" se, co dál). Naštěstí film zachraňují perfektní herecké výkony všech zúčastněných, tady si to Feige a spol opět pohlídali na sto procent, skvělá režie, poté akce, která je prostě vydařená a přehledná (hlavně ta skvělá honička v Korei) a nakonec zajímavá message ze života a z pocitů afro-amerického obyvatelstva, jenž filmu dává alespoň nějaký zajímavější přesah ze škatulky "další Marvel komiks".

The Cloverfield Paradox (2018)

Rozhodně nejsem fanoušek téhle série. První Cloverfield se mi vyloženě hnusí, což ale můžu říct o kterémkoliv found footage filmu. Dvojka byla fajn, ale zbytečná nataženost a překombinované finále mi to ve výsledku zkazilo. Proto jsem o trojce neměl radši už žádná očekávání, hlavně po prvních reakcích, které si s filmem vyloženě vytírají zadnici. A to je škoda, protože jde o nejlepší díl série a já fakt nechápu, jak je možný, že hodnocení je horší (momentálně 51%) než u té vylízanosti Monster. Konečně se v tom vesmíru něco děje. Každopádně plus si zaslouží herecká partička, která odvedla výbornou práci. Efekty taky neuškodí, sice tu není nic jako přelet Merkuru ze Sunshine, ale to snad ani nikdo neočekával. Pořád tomu ale něco chybí a i když to ten Cloverfield vesmír, který svou tajemnost a záhadnost doteď ukrýval akorát tak za malým rozpočtem, celkem zajímavě doplňuje, furt nechápu oblibu tohoto universa. Snad to u čtyrky konečně pochopím.

Dunkerk (2017)

Dokáže Nolan někdy úplně zklamat? Jo, předchozí Interstellar mělo svoje problémy a dokážu pochopit kritiku The Dark Knight Rises. Jenže i tak šlo o perfektně zrežírované filmy. Až s Dunkerkem se mu ale povedlo skloubit režii s příběhem, kdy jedno bez druhého opravdu nemůže fungovat. Neskutečná práce. Soundtrack je už jenom třešničkou na dortu.

Uteč (2017)

Tak jsem si v přípravě na Oscary opět pustil Get Out a můžu říct, že film je podruhé mnohem lepší. Už jsem si užíval ten zvrat, který přijde ke konci. A hlavně to perfektní budování atmosféry vytahané na maximum. Parádní psychologický thriller. Omlouvám se, že jsem mu před rokem tolik křivdil.

Batman: Gotham by Gaslight (2018)

Už se to stalo celkem tradicí, ale tyhle animáky DC prostě jdou. Sice by to mohlo být trochu lépe animované, ale to nevadí, protože příběh je tentokrát top. Hlavně pro lidi, kteří nečetly předlohu, jako jsem já. Viktoriánské prostředí se k Batmanovi hodí a pro fanoušky postavy se zde najde několik parádních easter eggů a odkazů na jiné DC komiksy. Naštěstí je to relativně krátké, takže nuda nehrozí. Zasloužená devítka.

Carlitova cesta (1993)

Takové filmy už se dneska prostě netočí a Pacino je král.

Časové pásmo bylo změněno