Ready Player One: Hra začíná (2018)

Parádní dobrodružná jízda. Knihu jsem četl před několika měsíci a okamžitě si ji oblíbil, no a Spielbergova filmová verze mě dostala úplně stejně. Něco takhle hravého mi u filmu v posledních letech strašně chybělo. Steven to má pořád v malíčku, však je to režisér, co si každý záběr dokáže pohlídat tak, aby mu vypadal skvěle. A že to skvěle vypadá! Vizuální lahoda, přesně takhle jsem si tu OASIS představoval při čtení. Film se sice od knížky celkem liší, hlavně co se úkolů o klíče týče (uff), ale chápu, že sledovat půl hodiny někoho hrát starou arkádu není taková zábava, jako závod s T-Rexem a Kongem. Navíc strašně potěšil level z Osvícení, jenž jsem viděl nedávno poprvé a okamžitě si to zamiloval. Jo, ten režisér Spielberg má celkem dobrý vkus. Mimochodem, už chápu proč soundtrack u Infinity War nezněl tak skvěle, Silvestri se totiž pořádně vyřádil tady. Já si říkal, proč mám chuť si pustit theme k prvnímu Kapitánovi, že to zní nějak podobně!

Osvícení (1980)

Docela jsem s tím bojoval, což asi bude tím, že jsem viděl o půl hodiny delší režisérskou verzi, takže než se všechno pořádně nakoplo, chvíli to trvalo. Jenže jakmile začne Jackovi hrabat, spustí se hororový synth od Wendy Carlos a Kubrick roztočí to svoje režisérský porno, všechno začne šlapat jak po másle. Jenom je škoda, že jsem viděl tu geniální parodii od Simpsonových, jenž mi všechno tak drze vyspoilerovala.

Tiché místo (2018)

Asi byla chyba si to pouštět den po tom, co jsem viděl legendární Osvícení, ale tak nudné, nesympatické a pitomoučké postavy v hororu jsem už hodně dlouho neviděl. Nudný film, který má jenom pár světlých pasáží, jinak se ale doslova jedná o úplné "ticho". To jsem se zase k něčemu vyhypoval. Ani vzhled těch monster mi nepřišel originální (Stranger Things), nakonec teda akorát zbyl nevyužitý potenciál tohoto snímku. Škoda.

Atlanta (2016) (seriál)

Donald Glover je borec a tenhle jeho seriál mi strašně sedl. Pět hvězd a není co dodat, originálnější komediální seriál jsem už dlouho neviděl. A to mají i hororovou epizodu!

2001: Vesmírná odysea (1968)

Film, jenž je bezpochyby mistrovské dílo své doby a jehož kulturní odkaz se těmi čtyřmi hvězdami rozhodně nesnažím pošpinit. Můj první film od Kubricka a už teď vidím, proč je tento režisér považován za génia a mistra režie. Celkem drzé střídání stylu režírování a kamery, podle toho jak se mu to hodí, by asi většině režisérům neprošlo, ale Stanley to dávkoval tak dobře a přirozeně, že si toho obyčejný divák nevšimne. Legendárním efektům také nelze moc vytknout. Bohužel to má několik pasáží, kdy sem se buď nudil (což asi neměl být záměr), hlavně dvacet minut klasické hudby při létání lodí, což v té době musel být mazec, ale dneska už to tolik neohromí. Chápu, filmu z té doby bych to asi neměl vyčítat, ale osobně se přes to přenést nemůžu. No a potom příběh celkově, který se toho snaží říct fakt hodně, ale nedrží moc u sebe a ten konec je jedno velké WTF. Což asi měli v plánu, podle toho jak se k tomu vyjádřil Clarke, ale i tak si myslím, že nakonec už celkem přestřelili a možná v tom nějaký větší smysl, jak se snaží dokázat internet, ani není. Každopádně to nejlepší je z vesmírné odysei paradoxně její začátek z pravěku, kde mě opice bavily více, než HAL na kterého jsem se těšil nejvíc. Jo a Requiem mě bude strašit a hladit po duši až do konce života. Uff.

Creed (2015)

Tohle jsem dlouho vynechával z jednoho prostého důvodu, do teď jsem neviděl Rockyho filmy. Ano, znám tu postavu a znám Apollovu smrt, ale i tak jsem se bál, že mi něco bude chybět. Naštěstí ten film dokáže stát na vlastních nohách jako prolnutí staré a mladé generace. Úplně to na mě zapůsobilo, jakmile při posledním zápase zahrály Rockyho fanfáry, chtělo se mi brečet radostí, vyskočit do vzduchu, udělat milion kliků a dřepů a oběhnout planetu! A to jsem toho Rockyho vlastně ani neviděl! Což ale musím změnit. Stejně jako svoji fyzičku!

Godzilla (2014)

Dechberoucí film, u kterého se při každém shlédnutí snažím soustředit na všechny ty výtky, které se kolem toho točí, ale i tak s většinou z nich prostě nesouhlasím a těch 59% je podle mě strašně málo. Gareth Edwards dodal Godzille velikost, jakou potřebovala. Většina záběrů je chytře položená u země, či z první osoby, takže Gojira dostane v každé scéně úplně nový rozměr. Finální souboj je taky parádní a pro fanoušky japonských filmů (za kterého se já osobně považuji, i když jsem jich viděl jenom pár) je tam víc než dost odkazů. Ono to celkově dost připomíná ty staré filmy, kdy se řeší životní prostředí, bezmocnost lidstva vůči přírodě nebo třeba atomové bomby. Prostě ten film funguje jak pocta japonskému originálu, tak i jako moderní blockbuster se vším všudy a ano, i ta lidská linie mě bavila.

Prokletý ostrov (2010)

Prokletý ostrov je po filmařské stránce dost jiný, než to co jsem měl možnost zatím od Scorsese vidět, ale i tak pořád výborný. DiCaprio nemůže zklamat, všichni ostatní hrají taky dobře a režisérky je to zvládnuté na jedničku. Jo a hudba je taky povedená a skvěle dotváří atmosféru záhadného ostrova.

Casino (1995)

Výborná podívaná s klasickým vyprávěním od Scorsese, to jest spousta voice overu, střihu a skákáním časem dopředu jak na koni. Ty tři hodiny utekly jako voda.

Mafiáni (1990)

Kdybych věděl, že už skoro třicet let existuje mix Vlka z Wall Street a Kmotra, viděl bych ten film mnohem dřív.