• Krátkometrážní

Jen pro tvé oči (1981)

Naštěstí už ne tak megalomanský jako předchozí díl. Z dalekého vesmíru se nám Bond vrátil oběma nohama pěkně na zem (občas i do vody) a scénářem celkově se vrací ke svým kořenům, k bondovkám z 60. let. Akční scény vtáhnou do děje. Dokonce mnohdy i pobaví nějaký ten vtípek a pár zvratů v ději dělají z filmu nadstandardní bondovku.

Jurský park (1993)

Knižní předloze scénář nesahá ani po kotníky, ale Spielberg opět ukázal, jak z ničeho udělat klasiku. Atmosféra by se dala krájet a ty ještěrky vypadají skutečně jako živé.

Kamarád taky rád (2011)

Po dlouhé době romantická komedie, při které jsem nemusel obracet oči v sloup. Ano očekávaný konec se samozřejmě dostaví, ale před tím si projdete příběhem plným skvěle napsaných (a také zahraných) postav, vyšperkovaných dialogů a perfektně načasovaných vtipů ze života nezadaných. To jak si hlavní postavy pořád utahují z klasických klišé romantických komedií a snaží se dělat pravý opak posouvá film do škatulky "chci vidět ještě jednou".

Kapitán Phillips (2013)

Tom Hanks a film podle skutečné události? Hned člověka napadne několik věcí, které s téměř 100% jistotou budou film provázet od počátku do konce. Tom Hanks je dle předpokladu opět bezkonkurenční a víceméně táhne celý film. Druhý předpoklad se stává také jediným vážným problémem. To, že je film natočen podle skutečné události, předem prozrazuje, jak celý příběh skončí (v hollywoodu se neumirá), což mu neuvěřitelně ubírá na dramatičnosti a pečlivě dávkované napětí sráží na nulu. Ve výsledku si tak můžete užít hezkou férovku mezi několika naivními křováky, kteří neumějí do pěti napočítat, a výkvětem amerického námořnictva. O poměru časového prostoru, který je v příběhu věnován pohnutkám naivních Somálců a oslavě amerických speciálních jednotek raději taktně pomlčím. Rozhodně však doporučuji shlédnout, i přes zmíněné nedostatky dokáže film na dvě hodiny vtáhnout diváka do centra dění a udržet jeho pozornost.

Karcoolka (2005)

Učebnicový příklad toho, jak z ničeho udělat film. Připadá mi to jako spíchnuté horkou jehlou. Postavy nijak nezaujmou (až na králíka) a pokud čekáte zábavu, tak budete zklamáni. Za celý film jsem se zasmál jen jednou. Prostě 80 minut trapné nudy.

Kick-Ass (2010)

Drama? Komedie? Akčňák? Dámy a pánové od všeho trochu. A nejen to, od všeho trochu v tom správném poměru. V jedné scéně drama, o minutu později u další slzíte smíchy. Sinusoida, po které se tyto scény pohybují, provází celý děj od počátku až do konce a je to rozhodně jen ku prospěchu. Nikdy film nesklouzne k patosu, či trapnému vynucenému humoru. Hláška střídá hlášku, rána pěstí ránu loktem a děj ubíhá rychlostí světla vpřed až ke geniálně vygradovanému finále hodného každého komiksového hrdiny. Akční scény nepostrádají výborné nápady, choreografii a hlavně dokonalou dynamiku synchronizovanou s nabušeným soundtrackem. Nářez se vším všudy.

Kick-Ass 2 (2013)

Více superhrdinů, více záporáků, více akce, více fekálního humoru… Všeho je víc a ve výsledku je film slabší, než jeho starší bratr. Komiksových komedií je ale oproti těm seriózně se tvářícím jako šafránu a srovnávat lze právě jen s prvním Kick-Ass. A jelikož jsem se mnohokrát od srdce zasmál, tak nad poměrně tupou zápletkou a několika naprosto zbytečnými scénami přimhouřím oko.

Konečná (2013)

V rámci žánru celkem solidní film, co mě ale nejvíce rvalo žíly byl ten nepoměr mezi naoko vtipnými scénami v Arnoldově vidlákově a těžce kamennými tvářemi ve velícím stanu FBI. Jako jednohubka pro relaxaci mozkových buněk dobré, ale jinak tady máme co dočinění s tuctovou akčňárnou bez jakékoli výrazněji zapamatovatelné scény s nejtrapnějším záporákem sezóny.

Konzultant (2013)

Jasně, mohlo to být další tuctové drama o tom, jak naivka k neštěstí s drogovým kartelem přišel, ale naštěstí Ridley Scott řekl rázně ne. Postavil tak před nás film, kde se k zápletce musí divák nejprve propracovat z několika indicií v nespočtu dlouhých dialogů. Pramení z toho jisté riziko, že ne každý bude ochoten hned ze začátku tento hádakový styl akceptovat. Mě si tím však od počátku získal a jsem proto ochoten přivřít bulvu nad několika logickými dějovými přešlapy. A pokud nechcete se Scottem hrát jeho hru, tak si užijete alespoň přehlídku zajímavé architektury a designu. Bar v kufru Ferrari se jen tak nevidí.

Kořeny mafie (2006)

Mám slabost pro gangsterky, ale v tomto případě je mi líto ztraceného času, který jsem u filmu strávil. Atmosféra nulová, scénář vyloženě odfláknutý a herecké výkony na hranici únosnosti. Celou dobu jsem měl pocit, že si film hraje na něco, co není a nikdy nebude...