• Western

Nesmiřitelní (1992)

Ťažko povedať, ktorý western zo silnej trojky Vtedy na západe, Dobrý, zlý a škaredý a Nezmieriteľní je najlepší. Kým prvé dva sú sú predovšetkým skvele natočené snímky (hudba, kamera, dej), Nezmieriteľní je od nich predsa len v niečom iný. Hudbu som postrehol asi iba na začiatku a na konci pri prológu a epilógu a dej má oproti dvom vyššie uvedeným snímkom až celkom banálnu zápletku, napriek tomu sa pekne pozvoľna rozvíja a graduje na konci. Jedinečnosť celého snímku však tkvie zobrazení divokého západu: bez pištoľníkov s koltami zavesenými prekliato nízko, bez duelov a bez hrdinov bojujúcich za spravodlivosť a mier. Trojica Eastwood, Hackman a Freeman je skvelá a ich postavy a myšlienkové pochody sú výborne zobrazené. Clint Eastwood je jednoducho fenomén, u ktorého sa nemôžem rozhodnúť (a asi ani nikdy nerozhodnem) či je lepší režisér alebo herec. :D Ako už dávno napísal golfista, tak Nezmieriteľní "ukazuje americký západ bez příkras" a práve v tom je iný a jedinečný *****

Na západní frontě klid (1979) (TV film)

Remarqovo posolstvo prevedené z knižnej predlohy do filmu si zaslúži pozornosť, navyše filmov s tematikou 1. svetovej vojny nie je veľa, takže film určite odporúčam vzhliadnuť. ****

Bankrotáři (2003) (TV film)

Na TV film celkom dobré, herecké obsadenie fantastické, len ku koncu film upadal a začínal nudiť ***

Kutyil s.r.o. (2008) (seriál) odpad!

Neviem ako Vám, ale mne to humorné moc neprišlo, skôr trápne.

Kmotr III (1990)

Dôstojné zakončenie trilógie. Najslabší diel série, napriek tomu ide stále o skvelý film, pri ktorého sledovaní behá často mráz po chrbte. Al Pacino je ako Michael Corleone stále skvelý, jeho spoveď a záverečný výkrik sa zaradili medzi to najlepšie, čo sme mali možnosť v celej trilógii vidieť. A aj vďaka úchvatnej záverečnej časti filmu v opere, dávam aj tretiemu kmotrovi *****

Velká sázka o malé pivo (1981) (TV film)

Veľmi podarená komédia so skvelou hudbou a dobrou povojnovou atmosférou. Trojica Kaiser, Lábus, Císler ma jednoducho baví ****

Dívka a kouzelník (2009) (TV film)

Dlho som premýšľal medzi troma a štyrma *. Lenže v poslednom čase je českých filmov, ktoré by za niečo stáli stále menej a menej. Preto si treba vážiť všetko čo je mierne nad šedým priemerom. A Dívka a kouzelník mierne nad tým priemerom je. Ku konci film naberie šťávu a hlavne vďaka skvelému Ivanovi Trojanovi si film zaslúži ****.

Most u Remagenu (1969)

Moje konečné hodnotenie veľmi ovplyvnil vznik tohoto snímku. Niektoré bojové scény pôsobia dnes už jednoducho a naivne (to sa týka hlavne bojov pechoty), čo je vojnovom filme trochu problém. Pri takmer 45 rokov starom filme som ale ochotný privrieť oči. Dej je síce jednoduchý, ale o to napínavejší (do poslednej chvíle nebolo jasné ako to nakoniec s mostom skončí), takže som sa takmer dve hodiny obstojne bavil. Z hercov vyčnieva výraznejšie duo Gazzara a Vaughn. Tesne, ale za ****

Roming (2007)

Jedna vec mi na tomto filme strašne prekážala, a to prelínanie hlavného deja s tým príbehom rómskeho eposu (či čo to bolo), ktorý mi prišiel úplne zbytočný a kazil celkový dojem z filmu. Nebyť tejto (žiaľ dosť obsiahlej) časti filmu, prihodil by som o jednu * viac, pretože Bolek je fakt dobrý. Takto je to žiaľ iba za **

Účastníci zájezdu (2006)

Síce je to komédia, ale že by som sa pri nej nejak extra bavil povedať nemôžem... Napriek tomu niektoré herecké výkony potešili a pobavili (najmä vodiči Karel a Karel), a keď porovnám so súdobými českými komédiami, hodnotím Účastníkov zájezdu ako lepší priemer, takže za ***