Skrytá čísla (2016)

Film co ukazuje atmosféru šedesátých let v Americe takovou trochu zábavnou a trochu vážnou formou. Nakolik se to zakládá na realitě a nakolik jsou některé věci přehnané (oddělené záchody, místa v autobuse apod.), to nedovedu posoudit. Líbila se mi tam i linka s nasazováním prvního počítače do NASA, z dnešního pohledu docela úsměvná historie.

Stranger Things (2016) (seriál)

Skvělá myšlenka, námět, prostředí a zasazení do 80. let, kde bylo dobrodružství jen dovolat se kamarádovi, to všechno považuji za směsici par excelence. Počátek 1. Série byl úžasně mysteriózní, divák na konci víc neví než ví. Až jsem se bál, že v tomhle duchu z toho bude nekonečný seriál. Jenže pak se to začalo vysvětlovat nějak moc rychle, tempo bylo doalovnější a přímočařejší. A 2. série změnila i ten koncept, vmíchala víc vztahů, příšer a potvor. Celé se to ubralo úplně jinam a i když jsem nemohl vydržet bez dalšího dílu, ta hořkosladkost ve mně zůstala. 4* si to však zaslouží, je hodně důvodů proč se na ten seriál podívat.

Stranger Things - Season 1 (2016) (série)

Seriálu nelze upřít chytlavost, dějové linky to rozjedou slušně a vy to prostě musíte dokoukat. Ta kombinace ospalého zapadlého městečka 80. let a mysteriózna z jiných dimenzí rozhodně funguje. Nemohu se však zbavit dojmu, že tak od 5. dílu jako by autoři zjistili, že na dokončení série musí dva díly škrtnout. Jak všechno v první půlce bylo racionální a perfektně propracované ať už jde o dějové zvraty, tak o chování a rozhodování jednotlivých postav, tak od pátého dílu najednou všechno zrychluje, postavy se pouští do heroicky až naivních činů, jindy se některé dějové linky urychlí a k vyřeší dojde "za oponou". Je to škoda, ta původní pomalost děje a poodhalování tajemství krůček po krůčku mělo své úžasné kouzlo. Takhle mám z druhé série určité obavy, že mi kvalitativně zničí zážitek z předchozích dílů. Každopádně to i tak je výborná záležitost co za shlédnutí stojí.

Trabantem do posledního dechu (2016)

Jak mám Trabantisty rád, přispěl jsem jim na cestu a hltal každý příspěvek na FB a články v různých periodikách nebo rozhovory či přednášky, tak tenhle film ve mě zanechal pocit prázdnoty. Hodně dělá stopáž, ale hodně dělá fakt, že střihači byli zároveň členové výpravy. Oni v každém tom snímku asi vidí víc než divák a tím je jejich pohled na celý film extrémně zkreslený. Film nemá začátek, konec má značně urychlený, celou dobu nevím jestli to je o členech výpravy nebo o cestě samotné. Drahoceným časem se občas plýtvá na celkem zbytečné scény. Nikdy pořádně nevíme, kde jsou, o co tam jde. Je to jak sestřih dovolenkového videa. Občas se dokonce objevili na zajímavém místě, ale nikdo o tom nic neřekl. Nechápu jak tam třeba mohli nedat závody vodních bůvolů ! A ten konec, který podle slov Dana byl to nejlepší na celé cestě byl nakonec naprosto utnutý :O Neznat ty postavy, asi bych si k nim nevytvořil vůbec žádný vztah, jejich představení ani účinkování nebylo určitě tak parádní jako v Jižní Americe. Nejlépe to tam samozřejmě zachraňoval Marek Slobodník, jehož nesmrtelné hlášky a tělo vydrží jakoukoli pohromu. Abych jen nehanil, divák tam samozřejmě uvidí spoustu zajímavých pasáží i vtipných momentů, jen jsem prostě čekal víc, takže jako motivace do budoucna za 3*

Vyšehrad (2016) (seriál)

Většina děje je dost plytká, někdy až trapná. Překvapením je, že se člověk občas i zasměje a poslední dva díly docela převyšují zbytek série námětem i humorem. Určitě z toho šlo získat víc.

Zúčtování (2016)

Vydařená akce s mnoha dějovými skrývačkami a určitým filozofickým podtextem. Konec je však rozuzlený trochu narychlo a zjednodušeně

Autobazar Monte Karlo (2015) (seriál)

Nebudu hodnotit herecké výkony, je to prostě krátká sranda, tak se dá leccos odpustit. Jenže ten děj tak hrozné kolísá mezi absolutní peckou, že se válím smíchy a trapnou nudou, kdy to chci vypnout až to možné není. Je to škoda, děj autobazaru zaručuje spoustu neotřelých příběhů a pár se povedlo použít na výbornou, ale vaření z vody je díl od dílů znát víc a víc. O trhlinách v ději nemluvě.

Mimoni (2015)

Když spojíte padesát zábavných youtube minifilmů s mimoni, tak vám vznikne něco podobného. Nemůžu říct, že jsem se nesmál, ale dohromady to prostě nefunguje. A varování, hodina a půl poslouchání mimoního jazyka může u některých dětí způsobit nutnost návštěvy logopeda. EDIT: Věřím, že pokud by se jednotlivé scénky se žluťásky (včetně kresleného úvodu s titulkama) rozřezaly do samostatných minivideí na youtube, tak každá bude mít milionové sledovanosti a trhat rekordy ve sdílení

Muž na laně (2015)

Máte rádi výpravné filmy a francouzskou angličtinu? Trochu té francouzské romantiky a "emoční detailnosti" a hlavně atmosféry Francie 70. let, kterou dokázali protagonisté přenést i do USA? Tak tohle je film pro vás. Film je opravdu dlouhý, hlavní hrdina a zároveň vypravěč popíše každý detail, každou osobu i každý moment, který ho přivedl až k finálnímu kousku. Od barevného podkreslení po soundtrack se budete cítit jako byste tam byli až vás zachvátí ta melancholie (Paříž tehdy a dnes? New York tehdy a dnes?). Pokud jste romantickými procítěnými tipy, co rádi prožívají celý "filmový svět", tak si to užijete do posledního snímku. Kdo hledá akce, zvraty, zápletky, ať to zkusí jinde, nebo ať se dívá na film s nějakou romantickou duší nejlépe opačného pohlaví. A myslíte si, že netrpíte závratěmi? Tak to si JEN MYSLÍTE

Perfektní den (2015)

Nápad zajímavý, syrovost války celkem popsána, ale natáčet to ve Španělsku to celkem kazí