black8

Slovensko

2 body

<< předchozí 1 2 3 4 6 7
    • 28.6.2018  14:00

Ramóna Salazara vraj na základe predošlej tvorby porovnávali k Almodóvarovi. Nepoznám jeho predošlé filmy, avšak tento film je dôkazom toho, že sa silných ženských príbehov nebojí. Obdivuhodný je aj herecký koncert Susi Sánchez a Bárbary Lennie. Aj by som možno vedela niečo vytknúť, ale nechce sa mi, lebo tú hlavnú úlohu to splnilo. Dotklo sa ma to.

• 28.6.2018  13:56
    Hannah Gadsby: Nanette (TV film) (2018)

Trafila ma priamo do srdca. Jednoducho výborná stand up anti-comedy, do ktorej Hannah Gadsby vložila kus svojej duše, svojho životného príbehu a ja jej za to tlieskam a ďakujem.

• 2.4.2018  14:49
    Rita (TV seriál) (2012)

Do Rity ako seriálu, ale aj do hlavnej postavy, som sa zamilovala a stáva sa mi to málokedy, ale po dopozeraní poslednej série mi Rita vyslovene chýbala. Ide o vysokú dávku ľudskosti, ktorý tento seriál ponúka. A človek dôjde k poznaniu, že v Škandinávii sa netočia iba dobré kriminálky.

• 2.4.2018  14:44
    Eyewitness (TV seriál) (2016)

Čím ďalej, tým viac oceňujem škandinávske seriály, nielen kvôli príbehu (veď napokon aj tu by sa našli detaily, ktoré by sa dali vyčítať, napr. prekombinovaný dej), pútavej kamere, ale aj kvôli hereckým výkonom v podaní hercov a herečiek, z ktorých sála niečo úprimné a pozitívne ľudské... a návykové.

• 2.4.2018  14:38
    Panenka Jane (TV seriál) (2014)

Páči sa mi tá nadsádzka, kombinácia absurdna a príbehu, do ktorého sa zamotávate, aj keď presne viete, že si z vás celú dobu autori tohto sitcomu uťahujú. Pozitívne hodnotím aj zápletky s lesbickým pozadím a všeobecne ženy s komplikovaným viacrozmerným charakterom, ako napríklad Petra/Natalia v podaní Yael Grobglas.

• 11.12.2017  16:19

Super, sexi, cool. A skvelá hudba. Niet viac čo dodať.

• 11.12.2017  16:13
    Moonlight (2016)

Bože, tento film je nádherný. Pomalá kamera a plynutie deju vytvára priestor pre precítenie príbehu. Skvelé herecké obsadenie a nádherné zobrazenie intímnych momentov. Nebudem preháňať, keď poviem, že toto je najkrajší film s gejskou tematikou, aký som doteraz videla. A jednoznačne si zaslúži filmové ocenenia - aj Oscara.

• 11.11.2017  19:11
    Vis a vis (TV seriál) (2015)

Tento seriál ma mimoriadne potrápil. Príbeh sa dal vyrozprávať aj v rámci jednej série a frekventované scény sexuálneho a fyzického násilia boli použité na môj vkus až príliš (a zbytočne) často. Zápletka je absurdná, avšak napriek všetkým nedostatkom, je tento seriál miestami až nepríjemne návykový, herecké obsadenie výborne (za všetky herečky spomeniem aspoň Cristinu Palas ako riaditeľku väznice alebo Najwu Nimri ako arabskú väzenkyňu), španielčina krásna a aj napriek určitému diváckemu trápeniu, ktorým som si prešla, ma potešilo aj vyústenie príbehu.

• 29.10.2017  08:20

Keď sa budeme pozorne pozerať, zistíme, že staroba sa nemusí až tak veľmi odlišovať od iných fáz našich životov. Môžete byť sami, môžete byť v zajatí stereotypov, môžete sa zamilovať, môžete stratiť a môžete hľadať a nachádzať silu ísť ďalej, napríklad aj v človeku, ktorý vám čistí bazén - áno, toto nie je film o slovenských alebo českých dôchodkyniach, ale vôbec to nebráni v tom, aby ste tento príbeh precítili.

• 29.10.2017  07:53

Príbeh adolescentky, ktorá žije v prostredí, kde starostlivosť o ňu stojí viac-menej na jej v mnohých ohľadoch nevyspelej sestre. Film okrem zdanlivo beznádejnej situácie ponúka pohľad na osamelosť, povrchnosť vzťahov a boj v podobe rebélie, ktorá je východiskom z bezútešnej situácie pre mladú hrdinku. Žiaľ, aj počiatočná nádej, ktorú zdanlivo predstavuje nová kamarátka, psychicky nestabilná herecká hviezdička, sa ukáže ako márna. Napriek tomu vnímam ako leitmotív tohto film cestu za vnútorným vyslobodením, ktorá prichádza v podobe ukončenia zhubného vzťahu so staršou ženou, ktorá mladé dievča z pozície moci zneužíva. Tento krok síce nevyrieši všetko, ale je to možno práve ten dôležitý prvý krok k sebaurčeniu. Napriek ťaživej téme sa nájdu aj komické situácie a aj hudobne film poteší.

• 24.6.2017  05:45

O rasizme, aj o tom internalizovanom a o návrate k sebe, ktorý niekedy môže trvať aj 100 rokov. Skvelý debutantský počin švédskej režisérky Amandy Kernell a výborné herecké výkony Leny Cecilie Sparrok a Maj-Doris Rimpi.

• 24.6.2017  05:39

V rámci kinematografie veľmi zaujímavo spracovaná a opomínaná téma beztrestného vraždenia a týrania zvierat ľuďmi. A ak ste niekedy čítali niečo od Oľgy Tokarczuk a páčilo sa vám to, tak sa určite potešíte tomu rozprávkovému/mystickému nádychu. Film s mnohými presahmi, cez eko (až eko-terorizmus), feminizmus, kritiku cirkvi a ľudskej sebeckosti. A k tomu tá nádherná poľština. Agnieszka Holland, ďakujem.

• 10.4.2017  15:22
    Sedmilhářky (TV seriál) (2017)

Som príjemne prekvapená z hereckého umenia Nicole Kidman a Reese Witherspoon. A veľmi si vážim ten citlivý filmársky prístup v súvislosti so zobrazením domáceho násilia. Naozaj skvelá psychologická sonda.

• 10.4.2017  14:54

Film je príbehom dvoch žien, ktoré trpia psychickými chorobami a majú nariadenú ústavnú liečbu. Obidve ženy však majú niečo nedokončené, niečo, čo ich ťaží, vo svete tých „normálnych“ ľudí (povedzme, že funkčných bláznov). Skôr ako smiech, som pociťovala dojatie. Obidve ženy mali úplne iný príbeh a nakoniec aj diagnózu a napriek tomu a možno práve vďaka tomu, boli skvelou dvojicou, ktorá si nakoniec môže dať veľa podpory a lásky. Čo musím vyzdvihnúť a človek sa s tým vo filmoch nestretáva často, nebola tu tematizovaná krutosť psychiatrického personálu, ale naopak, ľudia, ktorí sa starali o psychicky chorých pacientov, preukazovali veľkú dávku podpory, empatie a nehy.

• 10.4.2017  14:32
    Aquarius (2016)

Sonia Braga predviedla nádherný herecký koncert. Bola v ňom jemnosť, vášeň, rebélia, gracióznosť a reflexia vnútorneho života ženy, ktorá toho zažila už veľa a stále, aj v staršom veku, má chuť prežívať veci naplno. Jej postava Clara prežila rakovinu a vedomie toho, ako aj fakt, že tento boj má zapísaný v každej bunke svojho tela, jej dáva silu bojovať ďalej – tentoraz za uchovanie domu, ktorého strata by pravdepodobne znamenala aj čiastočnú stratu vlastnej identity.

• 27.2.2017  12:00
    Kluci (2015)

Tento film hodnotím veľmi kladne, ako skoro každý film, ktorý má tu schopnosť vo mne doznievať ešte dlho po jeho pozretí. Veľmi zaujímavo je tu spracovaná neľahká téma transgender identity ako aj zobrazenie všeobecného zmätku duše, ktorým si človek počas dospievania prechádza. Od režisérky Alexandry-Therese Keining po Kyss mig je to už druhý film s queer tematikou, ktorý sa oplatí pozrieť. Takisto musím vyzdvihnúť výborné herecké výkony mladých herečiek a hercov, ktoré boli veľmi uveriteľné a prirodzené. Želala by som si však iný koniec - ktorý je však pochopiteľný, presne taký, aký je, keďže vystihuje bezvýchodiskovú situáciu mnohých mladých transrodových ľudí.

• 27.2.2017  11:50
    Io e lei (2015)

Film, ktorý som videla už niekoľkokrát a vždy s láskou v srdci. Na rozdiel od mnohých iných lesbických filmoch sa tu nestretávame so začínajúcou láskou, ale s dvojicou, ktorá už spolu funguje a ktorá žije v láskyplnom harmonickom vzťahu, až kým nedôjde k zápletke v podobe nevery, ktorá odhalí základný problém, ktorý má jedna zo žien v sebe nevyriešený. Výborné, príťažlivé herečky, ktorým verím úplne všetko a pokojne by som si pozrela aj pokračovanie ich príbehu, hoci by bol len o tom, že každý deň pozerajú telku, varia si večeru a škrabkajú kocúra Bengala, ktorý s nimi žije.

• 25.2.2017  23:34
    Ich will dich (TV film) (2014)

Taký milý televízny lesbo film. Ina Weisse alias nemecká Cate Blanchett vyvinula všetku snahu, aby tomuto filmu aj napriek evidentnej low budget produkcii dala čo najviac dôveryhodnosti. Nechcite veľa a dostanete dosť.

• 28.7.2016  15:39
    Julieta (2016)

Almodóvar nám v minulosti naservíroval už aj atraktívnejšie filmové kúsky, to však neznamená, že nestojí za to sa pri Juliete prizastaviť. Naopak, som vlastne aj vďačná, že od jeho obľuby skoro až bulvárne šokovať pri tomto príbehu upustil. Julieta je ako román magického realizmu, popretkaný rôznymi symbolmi, ktoré, keď si aj nevšimnete, nič sa nestane, kde začiatok cesty je koniec jednej cesty, asi tak ako aj v skutočnom živote, príbeh vyrozprávaný s ľahkosťou, s akou som sa už dlho nestretla. Jednoznačne príjemný kino-zážitok.

• 28.7.2016  15:19

Tlieskam hereckému výkonu Micheliny Olszańskej. Naozaj vyčnieval, čo je na jednej strane pekné, na druhej strane škoda. Akoby vyrozprávať príbeh Olgy Hepnarovej bez toho, aby sme sa nehrali na „art film“ a pritom sa predsa absolútne prvoplánovo bahnili v čo najviac lesbicko-sexuálnych scénach, nebolo možné. Tieto filmárske skratky možno interpretovať aj tak, že ak o niekom vieme málo a bojíme sa alebo to nevieme podrobiť hlbšej analýze, tak radšej tých pár známych faktov preženieme. Čo musím pochváliť a už to tu vyjadrili aj ostatní komentujúci, že ide o určitý posun v českej kinematografií a ja tomuto smeru veľmi držím palce.

• 16.7.2016  10:39
    Brooklyn (2015)

Úplne zjednodušene povedané, ide o lovestory, v ktorom sa hlavná hrdinka nerozhoduje ani tak medzi dvoma mužmi ako medzi dvoma miestami. Medzi zaprdeným dedinským domovom a rýchlo sa rozrastajúcim Brooklynom. Jej konečná voľba neprekvapuje. Páči sa mi poetika tejto voľby. Je ťažké opustiť domov a zvyknúť si na cudzie a neznáme, ale niekedy vám nezostáva nič iné a možno, keď už raz prekonáte počiatočné pocity odcudzenia, zistíte, že už sa nemôžete vrátiť, lebo by ste opustili samu seba.

• 16.7.2016  10:12
    Perníkový táta (TV seriál) (2008)

Príbeh o tom, že klamať sa neoplatí. Jedno klamstvo na seba nabaľuje ďalšie a ani sa nenazdáte a z priemerného človeka s morálnymi zásadami sa stane nevyspytateľné hovädo. Niet cesty späť. Výborný seriál, v ktorom sa neodráža len svet zhumplovaného podsvetia, ale aj náš všedný obyčajný život. Určite poznáte niekoho, kto sa z cesty klamania a manipulácie už nevrátil. A možno ho stále máte radi, ale zatvárať oči pred realitou je pre vás čím ďalej, tým ťažšie... Buď vás pohltí, alebo včas odídete. Timing je v tomto prípade veľmi dôležitý.

• 16.7.2016  10:00
    Prolhané krásky (TV seriál) (2010)

Keď hovorím ľuďom, že pozerám Pretty little liars, tak na vysvetlenie pridávam krátky popis: Je to taká hlúposť pre puberťákov. Aj napriek môjmu veku však viem pochopiť jeho popularitu. Sledujeme tu mladé dievčatá, ktoré okrem svojich problémov zodpovedajúcim ich veku, riešia záhadu okolo "A", anonyma, ktorý im strpčuje život. Je nezvyčajné, že v mainstreamovom médiu je prezentovaná ženská solidarita a priateľstvo takýmto výrazným spôsobom. To sa mi na tom páči najviac. Pretože toto mladé ženy potrebujú vidieť. A ešte taká drobnosť. Veľmi ma teší, že po rokoch rokúcich vidím na obrazovke opäť Lauru Leighton, ktorú si niektoré staršie ročníky zaiste pamätajú zo seriálu Melrose Place. V role matky Hanny je výborná, viacvrstvový charakter a sexi.

• 9.4.2016  10:27
    Kurt & Courtney (1998)

Škoda slov. Amatérska hovadina, ktorá dáva priestor vyjadriť sa všelijakým zamidrákovaným nímandom. Jediný, kto mal čo povedať, bola Kurtova teta a jeho bývalá priateľka. Ale dozvedeli sme sa vôbec niečo podstatné, okrem toho, že ľuďom jebe?

• 4.4.2016  20:22
    Broadchurch (TV seriál) (2013)

Pre mňa má Broadchurch také zaujímavé presahy. Napr. poukázanie na eventuálne pozitívnu úlohu cirkvi v časoch, kedy jej ľudia neveria, resp. jej neprikladajú dôležitosť, ale pritom potrebujú podporu zvonka a slová, ktoré im dajú nádej a morálnu podporu. Alebo láska muža k chlapcovi, ktorá môže ale nemusí prejsť do sexuálnej roviny. Alebo ako nás môže naše odsúdenie druhých (ako si nemohla vedieť, čo robí tvoj manžel?) veľmi rýchlo dobehnúť a aké to musí byť hrozné, keď sme odrazu my tými, ktorým tí druhí neveria. A k tomu tá malomeštiacka zmeska rôznych charakterov a príbehov. Vydarené.

• 28.3.2016  11:20
    Volejte Saulovi (TV seriál) (2015)

Seriál presiaknutý ľudskosťou, v ktorom medzi postavami vládne priateľstvo, dôvera a láska. Veľmi osviežujúca skúsenosť v aktuálnom svete amerických seriálov. A Rhea Seehorn je mimoriadnym potešením pre oko i ucho.

• 26.3.2016  19:46
    Vražedná práva (TV seriál) (2014)

Prvú sériu prežívam pripútaná k obrazovke. Zaujímavá zápletka a výborné obsadenie. Človek už nemusí pozerať Orange is the new black, keď chce vidieť kultúrno-etnicky pestrú Ameriku. A veľmi dobrá voľba obsadiť Violu Davis ako hlavnú protagonistku. Je skvelá.

• 25.3.2016  23:47

Audio-vizuálny zážitok. Coixet má rada kombináciu mladá žena starý muž a tento opakovaný motív je jediné, čo by som jej snáď mohla vyčítať, ale vlastne ani to mi až tak nevadí. Okrem tej estetiky obrazu ma zaujalo aj zobrazenie ženskej rozkoše, ktorá dominuje každej jednej sexuálnej scéne. Veľmi vydarený kúsok. Toto je umenie. Toto je poézia.

• 25.3.2016  20:07
    Chelsea Does (TV pořad) (2016)

Chelsea som spoznala cez jej talkshow Chelsea Lately a uchovala sa mi v pamäti ako ostro-vtipná, inteligentná a bláznivá žena. Preto som si nenechala ujsť ani túto dokumentárnu sériu. Najviac som bola zvedavá na časť o rasizme a drogách, pričom za viac obohacujúcu a komplexnejšie spracovanú považujem práve časť o rasizme. Chelsea tam reflektuje nielen problém politicky nekorektného vtipkovania, ktoré je jej súčasťou (a istotne ju práve preto má veľa ľudí v láske i v neláske), ale aj Ameriku a jej postoj k svojim dejinám ako aj jej rasistickú súčasnosť. Nakoniec však musím uznať, že oceňujem do určitej miery všetky časti, i keď je to hlavne o Chelsea a jej postojoch k jednotlivým témam (okrem tých vymenovaných je tam ešte časť o Silicon Valley a o manželstve). Kto sa o túto ženu zaujíma, určite sa tejto sérii poteší, tie a tí, ktoré/í očakávajú viac, môžu byť sklamané/í. Ja som rada, že som mala možnosť vidieť Chelsea o čosi viac zblízka a mať možnosť jej porozumieť. Stále je to pre mňa skvelá žena a crazy bitch.

• 25.3.2016  15:02

Tento film nepovažujem v rámci tvorby Almodóvara za jeden z jeho lepších počinov, ale z pohľadu jeho tvorivého vývoju nie je nezaujímavý. Trpko-komický rukopis, príbehy ľudí na sociálnom okraji, dominantné ženské charaktery a sexuálne odchýlky až úchylky patrili už od začiatku k jeho obľúbeným motívom.

<< předchozí 1 2 3 4 6 7