• Western

Na dotek (2004)

Šachy mezi vztahy v předem úspěšném podání. I když na druhou stranu, šikovná dějová výstavba opepřená časovými posuny, skvělá atmosféra dokreslená nádhernou muzikou a vyzrálý herecký výkon Natalie Portman, to vše posouvá tento film dost vysoko. Dva momenty byly přímo "par excellence". Jednak z té holky u tyče mě málem trefil šlak:-) a dále závěrečná scéna u "památníku AA", to byla totální citová destrukce.

Vyměřený čas (2011)

Neurazí, nenadchne. Škoda, že jsem na to nešel do kina, vizuálně se mi film líbil. Nápad s časem je výborný (i když není původní, jak jsem se tady dočetl), z tohoto filmu mohl být klidně nový Matrix. Nestalo se. Vyměřený čas je dějově hodně odfláknutý, od původní myšlenky mě nikam dál nezavedl. Zkrátka komerce, místy hodně přestylovaná a zaměřená na teenagery. Některé detaily mě ale zabavily, např. policejní vůz '70 Dodge Challenger s maskou připomínající Charger vypadal kupodivu hodně dobře;-)

Mother and Child (2009)

"Více neznamená vždy lépe!" Celková tíha deprese koncentrovaná do dvou hodin mi nedovolila soustředit se na jiné filmové stránky, který mě obvykle baví. Pro mě až moc přehuštěný film, který je sice dobrý, ale znovu bych jej vidět nechtěl.

Věčný svit neposkvrněné mysli (2004)

Parádně zrežírovaný chaos v makovici. Každopádně chce to vidět ještě jednou, nejde zrovna o jednoduchý film. Vzhledem k tomu, jak zahráli Jim Carrey a Kate Winslet, tak se na druhé pokoukání pokochání opravdu těším. Po filmu jsem si vybavil Titanic a Zvířecího detektiva:-), ještě že nehraji na škatulky!

Ztraceno v překladu (2003)

"Co já tady proboha dělám!", tak toto rozpoložení může jak vidno dva lidi i spojovat. A nešlo jen o Tokio a spoustu "plaštěných" Japonců. Krásně natočený film, jemné a upřímné. Bezesné noci z odcizení, vzájemné pochopení, jedna (vlastně dvě, ano!) nesmělé pusy ve výtahu. Nemůžu se zbavit pocitu, že je na tomto filmu vidět nádherný ženský rukopis. Rád se s tímto filmem zase jednou zasním znovu.

Collateral (2004)

Kdepak, nebylo to ono. Děj je postavený na naprosté náhodě (proč ne), daleko ovšem nedoklopýtal. Jestli zde šlo hlavně o to, jak vykvasí malér Maxe s Vincentem v taxi nočního L. A., pak to z pohledu scénáře i herců mohlo vypadat docela jinak. Závěr v tradičním megalomanském stylu s vrtulníky nad městem a s přijatelným, ale úplně nudným koncem.

Píseň lásky samotářky (2004)

Pyžamová párty provázející celou první polovinu filmu mě bavila, John Travolta tady zahrál výborně. Možná i díky skvělému soundtracku měl příběh hodně dobrý rozjezd. Postupně to ale bylo jen horší, převýchovné, uplácané podle osvědčeného srdcervoucího stereotypu. Na závěr přijde skutečně "překvapivá" pointa vycházející z jediné možné role, kterou mohla v kontextu děje postava Bobby Longa vyfasovat. Všudypřítomné literární kvízy a dobré dialogy podle mě nedokázaly zamaskovat schematičnost scénáře.

Barevný závoj (2006)

Romantické filmy až zase tolik nevyhledávám, ale Barevný závoj mě zaujal. Proměnu veskrze racionálního doktora Waltera a znuděné zlatokopky Kitty příběh předkládá opravdu vkusně. Vedle nepochybně skvělých herců film možná až zbytečně preferuje vizuální dojem dotvořený překrásným panoramatem Žlutých hor při povodí Jang c' tiangu. Pro dějový kontext podstatnější nacionalistický Kuomintang naopak vytrvale ignoruje. Pikantní musely být i scény mezi L. Schreiberem a N. Watts, kteří ve filmu sehráli klasický part "kurevníka a naivky", a přitom v reálu spolu začali chodit:-)

Dějiny násilí (2005)

Žádná filmová "díra do světa". Jednoduchý a celkem předvídatelný příběh (mysteriózní, tak to mě pobavilo), poměrně krátká stopáž. Nemyslím to ale zase tak negativně, protože Dějiny násilí Cronenberg natočil velmi solidně a bez zbytečných dochucovadel a serepetiček. To se mi líbí, bavilo mě to. Zvlášť oceňuji výběr herců, tj. Mortensen, Bello, Harris. A některé scény s Marií Bello, no jasně!

Mulholland Drive (2001)

Mulholland Drive. Divadlo, kde se prolínají scény, mění postavy, objevují tajemné předměty... Takové představení si může dovolit režisérská persona, jakou David Lynch nepochybně je. Základním předpokladem k tomu, aby lidi bavilo řešit tento filmový rébus, je skvělá atmosféra, se kterou mě příběh skutečně přimrazil. Přes to všechno by mě zajímalo, zda by takovou šanci u diváka dostal bezejmenný režisér, pokud by přišel s něčím podobným. Asi ne, ale toto je Lynch a ten si svoji pozici už vybudoval. A díky za to! Dalším, tentokrát hereckým, bonusem je výkon Naomi Watts, nádhera. I když přiznávám, že některé kousky mozaiky mi nezapadly a myslím, že se mi do rámce už ani nevlezou, rád si nad MD zapřemýšlím znovu.