Timecop (1994)

Po kasovně velmi úspěšném Živém terči dostává dostává Jean-Claude chuť vkročit pro změnu do vědecko fantastického žánru se vším co k tomu patří. Hrátky s časem tedy pochopitelně nesmí chybět. Dostává k dispozici ještě větší finanční duchnu než minule, mnohem krásnější hereckou partnerku a může jít tedy na věc. Timecopa si pamatuju hlavně díky nějaké televizní upoutávce. Všichni to znáte. Během reklam na Nově se objeví nový trailer (v té době tomu nikdo takhle neříkal) na novou Van Dammovku. Tehdy byla prakticky každá neskutečně očekávaná. Z upoutávky mě uvízla v paměti hlavně scéna, která hovoří zcela za vše. Van Damme se vynoří odněkud z budoucnosti a hned za zády má plně rozjetý kamión. Klik na zem to jistí. Wau. To bude zase šlupka. Za sebe říkám. Timecop je lepší než Živý terč a můj vztah k němu je tedy o něco vřelejší. Není to sice taková pecka jako například Voják, Krvavý sport nebo Kickboxer, ale ještě stále si uchovává jisté kouzlo. Belgický tanečník seká ty své roznožky i v kuchyni, povinně se pomiluje s Miou a do toho zprovodí ze světa jednoho úlisného záporáka (v tomto případě politika). Po stránce logiky je to samozřejmě mírně chabé, ale příjemná stopáž 90 minut potěší. Timecopem pro mě končí vrcholné VanDammovské období a po něm už bude často jen hůře. Peter Hyams není kvalitní režisér, ale tady měl docela štěstí. Diváci VanDammovek v tomto filmu dostali svou solidní porci akce a tak by to mělo také být. 55%

Učitel tance (1994)

Výborný citlivý český film. Martin Dejdar exceluje ve své asi nejlepší filmové roli, možná trošku na zvážení jestli by tento herec neměl dostávát více příležitostí v podobných projektech. Při sledování filmu mi vytanuly na povrch myšlenky na Přelet nad kukaččím hnízdem (sbor pacientů ústavu) a také na film Pozor, Vizita. PS: Jana Hlaváčová jako česká odpověď na slečnu Ratchedovou není špatná.

Útěk z Absolomu (1994)

I přiznané béčko, musí mít hlavně kvalitní postavy. A největší klad je když se povede záporák se skvělýma hláškama. Tady to klaplo. Stuart Wilson, přestože je to pro mě neznámý herec se zhostil svého úkolu více než se ctí. A po letech si pamatuju hlavně jeho a ne zrovna přesvědčivého, nicméně postačujícího Liottu. Kdo čeká špičkový akčňák, tady ho nenajde. Mě to ale tentokráte stačí. 65%

Volejte řediteli (1994) (pořad)

Komediální vložka největšího televizního magnáta. Hypnotický Vladimír s odpovědí na každou otázku zkrátka měl vždy pravdu.

Vrána (1994)

Kult! Takovýhle film si přesně představím pod tímto slovem. Již samotné natáčení bylo opředeno velkou rouškou záhad. Včetně bohužel té nejsmutnější. Temnota prostupuje celým filmem a nebýt kontrastu v podání barevných flashbacků asi by divák upadl do poměrně solidní deprese. Tady se zkrátka na radost nehraje. 100%

Všude dobře, doma nejlíp (1994)

Na můj vkus moc dětské. Ne že by mě tohle překvapilo, když ostatně v hlavní roli vystupuje tehdy 13 letý Elijah Wood. Pár lepších nápadů při kterých se člověk pousměje zachrání snad jen osobnost Bruce Willise, kterého by chtěl mít za tátu v té době asi každý z nás. Bruce to prostě s publikem umí.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Můj názor je ten, že co se týče soupeření s Forrestem Gumpem, tak tenhle film o něco vyhrává. Přece jen nikdy nikdo už asi nenatočí podobný kousek. Vyjímečný film je zkátka pouze jeden. Navíc má nejlepší výpravu jaká může být, tím vypravěčem je Morgan Freeman. Ten překonat opravdu nejde. 100%

Wyatt Earp (1994)

Dlouhá životopisná sága o Earpovic rodině, kterou Costner s Kasdan jako poctu tomu největšímu šerifovi všech dob. Wyatt Earp je velkolepá rozmáchlá podívaná, která přechází do akce jen občas a v určitých momentech je určitě lepším filmem než o rok starší Tombstone, ale zase vinou své délky jí chybí svižnost. Tombstone byla přecijen jinačí akční jízda. Kilmer podává mnohem zajímavější herecký výkon. Costner pojal svého Wyatta Earpa až dokumentárně přesně. Zkrátka oba filmy jsou určitě povedené. Záleží zda chce divák životopisný film nebo akční. 65%

Zásah z pekla (1994)

Po dvou slušných filmech se Chuck dostal v kariéře tam, odkud se bude jen těžko zvedat. Je mu už přeci jen pár let přes 50 a ty efektní otočky nemohl šlehat věčně. Takže vzývá na pomoc Izrael aby mu přivedl pořádného protivníka, samotného Ďábla. Opět mám takový pocit, že Arnold dosti v kariéře opisoval. Protože opět to byl Chuck, kdo první nakopal Peklu zadek. 35%

Záskok (1994)

Hodně nápadití Coeni, kteří se mě bůhvíproč napoprvé vůbec nelíbili, přitom se jedná o hodně povedenou a promyšlenou taškařici, které pomáhal na svět i Sam Raimi. Tim Robbins představuje možná trošku netradiční volbu, ale své si rozhodně odvedl, stejně jako Paul Newman u kterého jsem se těšil na každou sekundu, kterou si kradl pro sebe. 70%