Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Komedie
  • Drama
  • Akční
  • Krimi
  • Animovaný

Recenze (6)

plakát

Schmitke (2014) 

Na základě videospotů s autorem, ukázek a zvěstí o vynikajících ohlasech premiér...jsem si přivodil zklamání. Užil jsem si to (v maloměstském biografu s dalšími čtyřmi diváky), ale vlastně celou dobu jsem doufal, že teď už to začne... Rozjezd dokáže i nudit, v průběhu jsem trochu tápal, o co že tedy jde, v závěru se nosná myšlenka nabídla a potěšila, ale hledal jsem víc. Tedy, buď jsem nepochopil dost, nerozumím filmařům, nebo to prostě taková bomba není. Zpracování a herecké výkony jsou pěkné (hlavně Peter Kurth), ale místy mi pitoreskní figurky zavání spíš českými béčky typu Účastníci zájezdu, než Twin Peaks či "veristickým" počinem servítky si neberoucím. Pousmání nad oběma národy se koná, ale doufal jsem možná v hloubavější úroveň. Scénář a dialogy mají kam se vyvíjet, problematika česky-německé mluvy taky není dle mých představ na jedničku. Zvuk, kamera...príma. Neshodnu se tedy s některými soukomentátory, já v tom tu studenskost vidím. Nicméně, doporučuju.

plakát

Hobit: Bitva pěti armád (2014) 

Po završení celé ságy se nacházím na rozhraní oddaných fanoušků a nesmiřitelných kritiků. Ano, jako starého tolkienofila a milovníka realističnosti mě Jacksonova práce v mnohém šíleně štve, přehnané soustředění na efekt, nesmyslně skonstruovaná a ad absurdum přehnaná estetika, vykreslení jednotlivých ras, heroické scény, které pubertálně korunují všechnu tu béčkovitost, na kterou jsme už desítky let z Holywoodu zvyklí, z prstu vycucané románky apod. Nicméně, v rovině pocitů si mě Hobit i Pán prstenů získal a hýčkají ono vnitřní dítě, které na tolkienovo legendách vyrostlo. S velkými výhradami, které ale nepřevládnou.

plakát

Stále spolu (2014) 

Rozhodně stojí za shlédnutí coby psycho/sociologická studie. Názory na výchovu v pojetí tohoto pána nechť si každý udělá sám. To podstatné poselství shledávám v tom, abychom se sami dokázali podobnou optikou podívat na sebe a byli ochotni zpochybnit svoje pravdy, přestože jsou podloženy nejlepšími úmysly. Z filmařského hlediska mě mrzí, že není snímek delší a nezachytil více zajímavých situací (přestože zachycuje dlouhé období), neposkytl více rozhovorů s aktéry a podobně. Myslím, že za stejné peníze by se dalo získat víc.

plakát

Smrt krásných srnců (1986) 

V kontrastu s mnohými je tento film tak ryzí výpovědí, že to chytá za srdce i beze snahy. Válečné období věrně přiblíží i bez kulometu. Poklona Pavlovi i Kachyňovi. Na tento film se můžu dívat znovu a znovu.

plakát

Tmavomodrý svět (2001) 

Pro moje oči až příliš zjevná snaha o filmařský úspěch, pro kterou si autorské duo do hrnce přimíchalo fůry osvědčených chutí z dramatické a srdcervoucí kuchařky. Ocenil bych větší střízlivost a věrohodnost. Pokud tyto nároky nemáte, užijete si to velice. Dobře odvedený film, obsazení garantuje kvalitní herecké výkony, příběh, který vás chytí, dojme, ale snad až moc.

plakát

Lovec jelenů (1978) 

Film o válce, jehož záměrem ovšem není vzrušovat akcechtivé mladíky a lámat rekordy v hladinách vyplaveného adrenalinu, přestože si v obém počíná slušně. Oceňuju snahu o vykreslení reality, o vykreslení fenoménu války skrz její účinky na psychiku zúčastněných. Autoři zřejmě nemají potřebu omšele přiživovat americký patriotismus a hodnoty jako rodina nebo partnerská láska (byť by snadno mohli), za což jsem věru rád. Místo toho se soustředí se na vztahy mezi přáteli-spolubojovníky a provádí tedy dojemnou psychologickou sondu, o které by mě něpřekvapilo, že se zakládá na realitě. Připravte se jen na poněkud delší stopáž, dnes již nezvykle dlouhé (ale účelné) atmosferické scény, naproti tomu dějové zkratky kladoucí nároky na divákův důvtip. Základní znalosti o vietnamské válce taky napomůžou pochopení.