Most špiónů (2015)

Možno sa to zdá len mne ale nepríde mi že Spielberg týmto filmom chcel zaútočiť na Oscarové ocenenia. Skôr si myslím že chcel podať zaujímavý príbeh s myšlienkou a to sa mu aj podarilo. Tom Hanks je super a jeho morálne hodnoty sú na jeho postave vidieť. Jediné čo by som vytkol je asi pomalé tempo. Film má skoro 2 a pol hodiny tak by som očakával trochu razantnejší dej alebo kratšiu minutáž. Ten film má zopár naozaj silných momentov ale striedajú sa hlavne s tými slabšími kde sa necháme unášať pomaly servírovaným príbehom. Možno sa Spielberg nechcel púšťať do niečoho navyše ale dalo sa tam z Berlínskeho múru vyšťaviť viac. To mi prišlo trochu ako nevyužitý potenciál. No v závere to hodnotím ale kladne a tých 80% je zaslúžených.

Dánská dívka (2015)

Áno je to typická Oscarovka, ktorá sa snaží hrať na city ale vychádza jej to? Zásadný problém vidím v danej premise. Nieje to niečo, na čo by bežný človek mal chuť ísť do kina pokiaľ si to vyslovene nevyhľadáva a asi tak by som to videl aj ja. Videl som to, ale že by som film s podobnou tematikou potreboval vidieť to nie. Ale to neznamená, že tá premisa je jednoduchá na prevedenie ba naopak by som povedal, že podať niečo takéto aby to bolo znesiteľné to dalo určite prácu. Eddie Redmayne určite drží film a hrá perfektne lenže často ho Alicia Vikander tromfne na plnej čiare. Viac jej verím tú bolesť a to čo musela prežívať niečo podobné ako v Teórii všetkého zažívala Felicity Jones. Redmayne si mal dať po Teórii všetkého dva tri roky pauzu od všetkých tých vážnych drám, pretože aj keď svoju úlohu zvláda výborne nemyslím si, že má šancu vyhrať Oscara. Aj preto, že má silnú konkurenciu ale skrátka ľudia nechcú vidieť rok čo rok silné drámy, ktoré to hrajú na city. V zásade film ponúka veľmi citlivú tému ba dokonca citlivú aj pre dnešného diváka a preto nemá moc čo ponúknuť. Za mňa 70%

Macbeth (2015)

Hail Macbeth! Aneb ako sa točí živelné dielo! Opät ma Fassbender nesklamal a nenecháva ma dýchať z jeho výkonu ktorý predvádza v každom jednom filme ale toto?! Neviem či to je aj výbornou drámou ktorú napísal Shakespear ale vtiahlo ma to do deju behom pár minút. Neskutočne spracované súboje kamerové zábery ktoré sú masterpiece a posledný súboj bol ako čerešňa na torte. Hudba? Tá bola ako šitá na mieru tejto anglickej dráme a zaujímalo by ma ako to vidí človek ktorý videl Macbetha v divadle. Fassbendrovi výborne sekundovala aj temná Marion Cotillard ktorá to s ním ťahala až do posledného dychu a je vidno že im to na plátne spolu sedí. Výborný príbeh až by som povedal že mi to miestami pripomínalo Slovanské korene hlavne keď sa tam zjavili tie ježibaby tak to bol silný zážitok. Jednoznačne výborný film a za mňa 90%!

Hitman: Agent 47 (2015)

Znova sa mi potvrdilo že v ukážke môže vyzerať film našlapano a výsledok stojí za nič. A presne tak dopadol aj nový Hitman. "Príbeh" len klasická výplň ničím zaujímavý žiadny origin oproti predošlému Hitmanovi sme tam mali aspoň perfektný opening credits ale tu sa nekoná ani to. Herec čo stvárni hlavného agenta celkom fajn ale tento film má iný problém a to že sa volá Hitman. Kto hral hry tak vie že sa jedná o chladokrvného zabijáka ale hlavne tichého. Je nemožné aby spravili film podľa tejto hry pretože by ľudí nebavilo pozerať sa ako sa niekto plíži počas celého filmu. Tak isto dcéra človeka čo vymyslel program Agentov vôbec nestrhne na seba pozornosť aspoň výzorom. Len slabé B-éčko 50%

Terminator Genisys (2015)

Nakoniec je to lepšie než som čakal. Aj napriek negatívnemu hodnoteniu je tento terminátor dobrý. Síce som sa musel trochu snažiť aby som sa zorientoval v časovom príbehu keďže sa tam behá z jedného deja do druhého. Herecké obsadenie celkom vyšlo len škoda že Arnold tam nemal toľko priestoru ako by si možno zaslúžil. Možno keby ten dej nebol podaný tak zložito by som si to viac užil ale inak to bola celkom dobrá priemerná akčná jazda kde už nemôžeme čakať kvalít aké mali prvý a druhý diel. Za mňa slušných 70%.

Spectre (2015)

Sam Mandes asi musel dokopať príbeh Bonda do konca a aj keď som si to užil, nie všetko bolo tak dobré. Napríklad hlavný záporák v podaní Christophera Waltza bol neskutočne nudný a ničím zaujímavý. Oproti Skyfallu, kde všetci hovorili, že Bond už ide do dôchodku, je tu Daniel Craig v značne lepšej forme a je jedinou vecou, ktorá drží tento film pokope. 150 minút? Načo?! Mandes nieje Tarantino, že si tu môže robiť svoje slovné prestrelky a uspokojiť tým svojich fanúšikov. Tam, kde bola svieža a strhujúca akcia, bola 10-15 minútová vata plná ticha alebo hlúpych dialógov. Rovnako hlavná premisa toho ako Bond prichádza na kĺb celej vládnej organizácii bola až príliš do očí bijúca a nestrhne to vôbec tak ako by si žiadalo. Zlaté Casino Royale. Takže kvôli čomu sa vlastne oplatí vidieť tento film? No minimálne kvôli ukončeniu príbehu, pretože to bolo zakončenie vrámci možností celkom dobre a neurazilo úplne. Teraz nastal čas aby sa Bond posunul niekam inam spolu s novým režisérom. 60%

Spící agent (2015)

Taká celkom pohodová jazda. Aj keď musím priznať čakal som trochu viac humoru, pretože z ukážky to tak vyplývalo ale asi bola chyba sa riadiť podľa ukážky. Každopádne Jesse Eisenberg tomu v istých chvíľach naozaj kraľuje a dá sa povedať že na ňom stojí celý ten film. Čo sa týka samotného príbehu tak to bolo fresh aj keď mňa osobne najviac zaujala posledná pol hodinka filmu tam sa to rozbehlo na plné obrátky. Takže za mňa 70%.

Osm hrozných (2015)

Môže ten Tarantino točiť takéto delikátne záležitosti? Naprosto dokonalá Westernovka. Oproti jeho predošlému Djangovi má jednu veľkú výhodu, a to takú že zabaví po celý čas. Čo sa pri troj hodinovom filme zdá takmer nereálne. Ak sme prvú polovicu museli spoznávať charaktery aby sme v druhej polovici poznali celé pozadie, tak to bola najlepšia investícia času akú som zatiaľ vo filme zažil. Nie že by sa prvú polovicu filmu nič nedialo to nie. Tarantino nám ponúkol veľmi zaujímavé postavy ešte s kvalitnejším hereckým obsadením. Okrem vynikajúceho Samuela L. Jacksona a Kurta Russella tu ale nemáme až tak známych hercov ale to je dobre. L. Jackson to výborne ťahá počas celého filmu a Russell ho pekne doplňuje ale za zmienku stojí aj Walton Goggins ktorý si zahral budúceho šerifa, ten so svojim perfektným hlasom chrlil jednu perlu za druhou. Určite musím pochváliť aj krásnu, naozaj krásnu, hudbu od Ennio Morriconeho a vôbec by som sa nečudoval keby dostal nomináciu na Oscara, bol to fakt nášup. Už hneď na začiatku spolu s krásnym vizuálom a vynikajúcou hudbou som si povedal, toto je ten starý dobrý Tarantino akého mám rád. Naprostá dokonalosť a musím povedať že tento rok bol mimoriadne plodný na Western. 100%

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Musím povedať, že som sa na to veľmi tešil a výsledok bol prevažne kladný. To čo sa píše vo väčšine recenzii, že je to v podstate vykradnutá epizóda 4, respektíve pôvodná trilógia, tak na tom trochu pravdy bude ale beriem to tak že je to po dlhej dobe pokračovanie, takže nejaké tie spätné momenty tam nesmeli chýbať. Jedna z vecí čo ma prekvapila bol ten prísun humoru, ktorý bol naozaj na správnych miestach a v správnych dávkach. Niekoľko krát som počas filmu mal zimomriavky a to aj rovno na začiatku s legendárnym introm to asi zažíva každý fanúšik Star Wars ale skôr to boli zimomriavky z nostalgie ako z niečoho nového. Jediná scéna kde som bol naozaj prekvapený bola v poslednej pol hodinke kde Rey bojovala s Kylo Renom ale aj tento súboj bol skôr slabší oproti pôvodnej trilógii. To však nemení nič na fakte že Rey je neskutočne sympatická postava pre ktorú dúfam Disney vymyslí poriadny príbeh pretože jej postava si strháva celý film pre seba. Dá sa povedať že je to taký druhý Luke Skywalker v ženskej podobe a to je len dobré. Trochu zvláštny pocit som mal z nástupcu Dart Vadera, ktorým bol práve spomínaný Kylo Ren, ten totižto do momentu kým si nedal dole masku vzbudzoval aspoň čiastočný strach podobne ako Vader ale keď maska šla dole aj strach opadol. No to bude asi tým že herec ktorý ho stvárňuje je príliš mäkký na takúto postavu ale vrámci deja a všetkého beriem že nakoniec to bol dobrý výber. Mimo veľmi príjemných stretnutí ako napríklad s Han Solom alebo Leiou som sa potešil aj novému BB-8 malý robot ktorý je skutočne geniálny a preto hneď padne do očí všetkým fanúšikom Star Wars. Je s ním spojených aj veľa vtipných momentov takže o zábavu sa naozaj postará. Čo sa týka grafického kabátu tak tuto som bol možno trošičku sklamaný aj keď sa Abramsovi podarilo skĺbiť pôvodnú trilógiu čo sa týka vzhľadu a dať jej nový kabát niekedy mi to prišlo ako keby málo. Možno je to práve tým že sa snažil aby to vyzeralo čo najvernejšie pôvodnej trilógii. Ale čakal som predsa len trochu viac od režiséra geniálneho Star Trek rebootu kde som či už z grafických orgii alebo výborných dialogov skrátka všetkého čo v nových Star Trekoch bolo padol na riť. Tuto na mne stále zapracovávala len tá nostalgia a pár dobrých scén. Každopádne ako začiatok novej trilógie sa to podarilo asi najlepšie ako sa dalo a ja len dúfam že Disney v pokračovaniach už nebude hrať na tú strunu nostalgie a ponúkne nám niečo skutočne nové a nevídané, lebo to že Disney kúpil Star Wars značku je tam naozaj cítiť je to znesiteľnejšie pre mladšie publikum ako pôvodná trilógia. A dúfam že sa dočkám aj poriadneho príbehu s Rey tá mi z celého filmu sadla asi najviac. /videl v kine - 80%/

Bestie bez vlasti (2015)

Naozaj silný zážitok a odporúčam každému kto chce mať aspoň malú predstavu o tom aké zverstvá môže zažiť mladý chlapec vo svojej krajine. Práve pomocou očí tohto chlapca máme možnosť precítiť celý jeho príbeh a veci ktoré zažil a ktoré musel robiť. Páčilo sa mi že sa film hrá aj s pojmom ,,Stratená Generácia" aj keď to určite nebol úmysel ale skôr to z neho tak vyplýva vzhľadom na to akú tematiku rieši. Idris Elba v úlohe hlavného veliteľa odboju skutočne hodný svojho postavenia a dodal filmu ešte väčší rešpekt a silu. Jednoznačne ďalší výborný film do zbierky Netflixu. Viac takýchto filmov. 80%