Moonlight (2016)

Bohužiaľ len priemer. Film, ktorý sa tak strašne úzko zacielil na homosexualitu, že bežnému človeku to moc nemá čo povedať. Aj keď sa tu nájdu situácie, kde je nejaká vyhrotená scéna, stále to nemá dostatočnú gradáciu. Zo všetkých troch častí ma najviac bavila kapitola 1, a to hlavne vďaka Mahershalovi Ali. Ten si toho Oscara za supporting role zaslúži. 60%

Místo u moře (2016)

Manchester by the Sea je priamočiari film, ktorý neponúka nič prevratné ani nové. Vyniká naopak v tom, že je ako vystrihnutý z reálneho sveta. Hlavný herec môže byť pre väčšinu ľudí nesympatický. Verím, že niekto si v tom filme dokáže nájsť situácie, v ktorých sa nájde. Rozhodne to ale nieje film pre každého a možno by som povedal, že ho viac spracuje mužské publikum. 80%

Příchozí (2016)

Fantasticky zvládnutá, perfektne natočená a miestami až neuveriteľne silná Sci-Fi dráma. Bez chyby. Absolútne niet čo vytknúť. Každá postava má zmysel, nevyčnieva, každý dialóg, každý nádych hlavnej herečky a všetky jej obavy precítite takmer okamžite. Denis Villeneuve mi už neraz dokázal, že jeho réžia je na vysokej úrovni, hlavne čo sa týka práce s postavami. Toto je ale jeho absolútna špička. 100%

Doktor Strange (2016)

Rozmýšľal som nad hodnotením medzi 3/5 alebo 4/5 a nakoniec dávam 4/5 ale len 70%. Je mi to trochu ľúto ale bohužiaľ je to znovu to isté čo už sme videli od Marvelu mnoho krát. Vizuálne zvládnuté, herecky výborne obsadené a Cumberbatch celý film drží stále nad priemerom. Bohužiaľ tieto filmy sú robené podľa šablóny aby sa páčili jak fanúšikom, tak aj mainstream publiku. A keďže im to finančne vynáša veľké peniaze, nemajú dôvod tento štýl meniť. Z čoho ale vyplýva, že sa nikdy nedočkáme filmu s presahom. Každopádne ako origin rozhodne výborná práca (opäť však hlavne kvôli Cumberbatchovi).

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (2016)

Mel Gibson sa vrátil späť ku réžii po desiatich rokoch a už bolo načase! Možno to nieje rovnako dokonalé ako Statočné srdce, na druhej strane to ani nikto neočakával a o to viac prekvapujúci je výsledok. Celý film je rozdelený do troch dejstiev a ani jedno nenudí ani na sekundu. Prvá časť je romantická idylka naivného chlapca, ktorý v sebe nájde vieru a hľadá sám seba. Druhá čas sa zameriava na psychologicko-dramatickú stránku. No a tretia časť je skrátka živé peklo, ktoré je tak uveriteľné a silné, že máte pocit, akoby ste boli priamo na bojisku. Ako celok to funguje bezchybne. Andrew Garfielda mám rád a priznávam, že som sa trochu bál, či túto úlohu zvládne. O to viac sa ale teším na film od Martina Scorseseho, kde Garfield tiež hrá hlavnú úlohu, pretože jeho výkon bol naprosto fantastický a dá sa povedať, že je to jeho životná úloha. Zvyšok kastingu je presne ušitý na mieru daným postavám. Hugo Weaving,Vince Vaughn, dokonca aj zabudnutý Sam Worthington si tu našiel svoj priestor. Aj keď film je z vojenského prostredia a tretie dejstvo je skutočne krvavé a kruté, rozhodne nieje samoúčelné. Gibson skrátka ukázal skutočnú realitu vojny a to čo dokáže, nebol tam však jediný náznak samoúčelnej scény, z ktorej by vyslovene bilo do očí "áno vojna je krutá,, Naopak oceňujem, že aj túto samotnú časť už priamo na bojisku dokázal viac a viac vystupovať a prvý výstup vojakov je niečo, na čo asi nikdy nezabudnem. Gibsonovi sa návrat podaril a je dobré, že o ocenili aj akademici. Za mňa film roka 2016.

Taboo - Episode 1 (2017) (epizoda)

Prvý diel nového seriálu Taboo od Toma Hardyho ponúka veľmi zaujímavý rozbeh. Hlavnou devízou bude určite samotný Tom Hardy, ktorý tu hrá postavu pomerne šialenú, no na druhej strane nie hlúpu. Ďalším plusom temný, špinavý a tmavý Londýn, to je presne to čo mi imponuje.Veľmi dobre rozbehnutý seriál, ktorý má obrovský potenciál a snáď to dotiahne do zaujímavého konca. 1. diel - 90%

Zúčtování (2016)

Dokonalé po všetkých stránkach. Emocionálne vypäté momenty, perfektné príbehové nasadenie, herecky na vysokej úrovni, Affleck kraľuje.

Je s námi konec? (2016)

Silný dokument. Obdivujem Lea, že sa do niečoho podobného pustil. Bohužiaľ dokým budú žiť generácie ropných magnátov, tabakových barónov a textilných prezliekačov, moc sa toho nezmení. Každopádne dokument prínosný a zaviedol by som ako povinnú prezentáciu každý rok, na každej škole, každému študentovi.

X-Men: Apokalypsa (2016)

Je to fajn, ale rozhodne to nesiaha na Prvú triedu alebo Budúcu minulosť. Postavy sa len hrnú a ja som zvedavý, kam to až zájde. Určite by som rád videl pokračovanie tejto partie, ktorá už nepotrebuje moc predstavovať, no neviem ako budú chcieť tvorcovia nadviazať na pôvodnú trilógiu aby sa kruh uzavrel. A hlavne koľko toho ešte Magneto bude musieť pretrpieť, aby sa stal tým kým je,respektíve bol. Z tej lepšej stránky, má to výbornú opening scene, Quicksilver si opäť ukradol scénu pre seba a Flash to teda bude mať sakra ťažké, pretože táto scéna bola naozaj zábavná, zatiaľ čo scéna z Justice League traileru tak nevyzerala. Netuším ale prečo všetci hejtovali hlavného záporáka a to, že nemá dôvod robiť to čo robí. Mne príde dôvod zrejmý a napríklad scény, kde si verbuje svojich jazdcov sú priam delikatesa. Čo sa týka starej trojice Magneto, Mystik a Charles, stále to dobre ťahajú. Nové postavy na strane "dobra" sú fajn, vôbec mi nevadila Jean Grey, ktorú hrala Sophie Turner. To ale nemôžem povedať o trojici jazdcov, tam bol výber hercov fakt zlý. Suma sumárum, je to dobrá zábava, ktorú asi dlho nebudem musieť vidieť a radšej si dám výbornú pôvodnú trilógiu alebo Prvú triedu. 60%

Star Trek: Do neznáma (2016)

Keď J. J. Abrams v roku 2009 vypustil reboot Star Treku, bola to neuveriteľná jazda. Štyri roky na to Star Trek: Do neznáma, ktorý u niektorých ľudí kvalitatívne klesol, no v mojich očiach to bol stále výborný druhý diel. Čo do záporáka asi najlepší z celej trilógie. Píšem to preto, lebo je dobré, že Abrams natočil tieto dva diely, kde sme mohli spoznávať postavy a v treťom sa už spolieha len na čistú akciu. Abrams má totižto talent na prácu z postavami nielen za pomoci skvelých dialógov, ale aj samotnou prácou s hercami. To bohužiaľ Justin Lin nevie tak precízne a preto sa prvá pol hodina zdá byť až trochu nudná. Na to ako je režisér známy výbornou akciou som čakal na začiatku poriadne výbušnú otváraciu sekvenciu a dočkal som sa unavenej posádky.Miestami som cítil som z toho až televíznu tvorbu. Našťastie to je len prvá pol hodina a potom sa to rozbehne na plné obrátky. Bolo tam zopár naozaj výborných záberov na planéty a je vidno, že si na tom dali záležať. Akciu, ktorá trvá asi 20 minút vystrieda ďalšia ešte šialenejšia. Sú tam dve vyložene božské akčné scény s výbornou hudbou, ale stačí to? Pre človeka, ktorý predošlé diely videl to bude určite dostatočné, pre náhodných okoloidúcich asi trochu metúce. Čo sa mi páčilo bol fakt, že postavy neboli prvo plánovo spárované a vďaka tomu tu dostali priestor aj menej výrazný členovia posádky ako bol Čechov. Čo sa týka hlavného záporáka, nemôžem si pomôcť ale nebavil ma. Spomedzi všetkých troch z celej trilógie mal najmenší motív ku svojim činom a ničím nezaujal. Nabudúce radšej nech nechajú záporáka človeka, aby mal aspoň nejakú tú mimiku a uveriteľnosť. Aj napriek tomu, že som predošlé diely videl a nepotreboval som vedieť kto je kto, chýba mi tu ten presah. Niečo navyše, čo bolo v predošlých dieloch. Chýba mi tu skrátka tá Abramsova precíznosť a práca s postavami. Tam kde má byť akčná sekvencia je Lin ako doma a je dobré, že tu tej akcie je požehnane, pretože bez nej by to nemalo taký náboj. Tretí diel novej trilógie rozhodne stojí za to a pre fanúšikov to je povinná jazda. 80%