Sejmi je všechny (2007)

Podivná kombinace Sin City, Hanebných Panchartů a Kill Billa, která z počátku fascinuje, potom baví a nakonec nudí. Výbuchy smíchu budou pravděpodobně často doprovázeny větou "ježíšmarjá, to je blbost". Blbost ano, ale docela zábavná - jen u toho nesmíte moc přemýšlet.

Nebezpečná krása (1998)

Úžasný film o hledání místa ženy ve světě mužů. Film neuchvacuje ani tak svým zdařilým řemeslným provedením, ale hlavně scénářem a řadou myšlenek přesahujících společnost i dobu. Z mého pohledu je nejsilnějším momentem situace, kdy manželka senátora žádá kurtizánu, aby z její dcery vychovala prostitutku a umožnila jí tak "důstojné a nezávislé postavení" ženy.

Valkýra (2008)

Vlastně nevím, proč tomu nedat pět hvězdiček? Možná, že si za to může režisér sám tím, že nás nechtěl ohromit tradiční dávkou akce a patosu doplněnou hvězdným obsazením. On vlastně natočil vynikající hraný dokument, který nezapadá do standardního klišé válečných velkofilmů. Von Stauffenberg je jen figurkou na šachovnici v předem prohrané partii a jeho odhodlání až do hořkého konce je ve filmu natolik věrné, že by si za něj Cruise toho Oskara asi zasloužil.

Opus pana Hollanda (1995)

Další variace na "Panu učiteli s láskou". Ačkoliv se jedná o otřepané téma, podobným filmů není nikdy dost, protože narozdíl od násilí a sexu, propaguje vzdělání a respekt. Pan Holland se postupně stává z apatického skladatele empatickým učitelem, pro kterého se stalo to, co rád nemá, tím nejdůležitějším v jeho životě. Machael Kamen neskončil pouze tím, že složil hudbu k filmu, ale založil také "Nadaci pana Hollanda", která poskytuje dotace na hudební výchovu na školách. Podrobnosti na www.mhopus.org.

Příliš vzdálený most (1977)

Jako milovník válečných filmů dávám 90% a to hlavně za odvahu, se kterou někdo konečně ztvárnil neúspěšnou spojeneckou akci. Na fIlmy, ve kterých byli Spojenci poraženi, by nám stačily prsty jedné ruky a těch, ve kterých na konci vlaje americká vlajka a americký "serža" žvýká doutník (a nedej bůh! u toho ještě tleská), je přehršel. Ačkoliv se režisér neubránil typickému americkému podsouvání despektu z britských kolegů ve zbrani, patří tento film mezi to nejlepší, co se na dané téma natočilo.

Generál Patton (1970)

Asi nejlepší válečný film všech dob. Těžko by se na tom tématu něco dalo udělat líp. Scott je uchvacující, naprosto věrný a dokonale reinkarnovaný. :-) Pokud se na to dívám jako na válečný film, pak je jeho glorifikace impozantní, ale pokud ho dám do kontextu např. muzikálu VLASY, je Patton neuvěřitelně stupidní zelený mozek, který se ukájí pohledem na vlastní umírající vojáky a při tom si leští mosazné knoflíky na své uniformě. Ano, možná byl prvním stratégem a taktickým géniem své doby, ale také to byl totální narcis, pro kterého nebyli vojáci ničím víc než figurami na šachovnici.

Master & Commander: Odvrácená strana světa (2003)

Tento film nedokážu hodnotit zcela objektivně, protože kombinuje všechno, co od malička miluju, takže se předem omlouvám! Ačkoliv je Odvrácená strana světa jakýmsi puzzle jednotlivých dílů série "Master & Commander", jedná se o puzzle naprosto dokonalé. V rámci žánru nenajdete téměř nic jiného, co by věrněji kopírovalo předlohu Patricka O'Briana. Zpracování je tak akorát naturalistické, aby fajnšmekry nenutilo k nervóznímu poposedávání a dostatečně epické, aby neodradilo ty, kterým pojmy "vratiplachta", "kosatka" či "karonáda" nic neříkají.