• Thriller

Gladiátor (2000)

Ak by sa ma niekto niekedy opýtal na pomyselný rebríček mojich best history filmov,bol by Gladiator medzi Top 3.Geniálne namiešaný mix dobrodružstva,napätia,histórie a v neposlednom rade jedného ľudského príbehu,priateľstve,ponížení a sile lásky na pozadí mocenských intríg.Kostýmy,exteriéry,výber hercov - to všetko číní z tejto snímky skutočný VEĽKOFilm v pravom zmysle slova.Majster Ridlley Scott rozvinul svoje majstrovstvo v plnej šírke,ba povedal by som,že nazrel až za obzor.Aj keď R.Crowe zahviezdil od čias Gladiátora v ďalších projektoch,v mojej pamäti navždy zostane zapísaný ako generál Maximus,ktorý svojou slávou zatienil aj zákerného cisára Comoda.

Hranice nemožného (2008) (seriál)

No čo už povedať k tomuto novodobému kultu?ak máš pocit,že máš veľa voľného času,začni pozerať Fringe-a a zistíš,čo je to droga :-) Ako tu už bolo viackrát spomenuté každá generácia má svoje X-Files :-) a tento seriál teda v ničom nezaostáva,ba práve naopak.Pokročilá technológia,sympatickí hrdinovia,veci medzi nebom a zemou,moderný šat a v neposlednom rade elektrizujúca atmosféra z neho robia ťažko odolateľnú záležitosť.

Chirurgové (2005) (seriál)

Obľúbený seriálik mojej manželky,ale nehanbím sa priznať,že aj mňa zaujali osudy viacerých postáv.Nemocničné prostredie nie je moje obľúbené miesto na oddych,ale pri tomto dielku mi to akosi neprekážalo.Jednoznačne pohodová rodinná záležitosť.

Impérium - Mafie v Atlantic City (2010) (seriál)

M.Scorsese,S.Buscemi a originálna gangsterka z dôb prohibície - to je neodolateľná 3 kombinácia predurčená k úspechu.

Jak přicházejí sny (1998)

Nádherná ukážka toho,kam až je človek ochotný zájsť v mene lásky.Farebnosť filmu vyráža dych.Vykreslenie pekla ako miesta nekonečnej bolesti a beznádeje tlačí slzy do očí.Nikdy predtým a ani potom som nevidel tak dokonalý herecký výkon R.W. Aby som to skrátil,tento film je zhmotnením vyššieho princípu lásky zahalený úžasným závojom fantázie.Človek si až po jeho skončení uvedomí na čom v živote skutočne záleží a všetky tie malichernosti,ktoré musíme dennodenne riešiť vyznejú komicky.

Kiss Kiss Bang Bang (2005)

Šialená a nezabudnuteľná akčná jazda tria R.Downey Jr.+V.Kilmer+M.Monaghan,ktorá mi miestami vháňala do očí slzy smiechu (či skôr rehotu :-)Ako tu čítam,niektoré hlášky už medzičasom zľudoveli.Kto nevidel o veľa prichádza.

Kletba z temnot (2012)

Od tohto filmu som nečakal nič mimoriadne a možno práve preto som nebol sklamaný,ba práve naopak.Plne súhlasím s názorom,že výber Kyr-y Sedgwick nebol práve najšťastnejší.Vyslovene mi tam prekážala.Tie veeeeľké vyplašené oči už na začiatku filmu :-).Myslím,že keby sa tam zjavila napr.taká Sandra Bullock,bol by tento snímok pre mňa ľahšie stráviteľlný.Ale kedže som realista,viem,že Sandra by sa v takomto "nízkorozpočťáku" asi len sotva mohla zjaviť.Ale dosť o hereckom obsadení...K samotnému filmu asi toľko : Príjemná vymietačská jazda so slušne gradujúcou atmoškou.jednoducho povedané : Videl som už oveľa horšie horory,ktoré mali o poznanie lepšie hodnotenia..film určite stojí za pozretie....a na záver ešte jedna poznámočka : Záber z magnetickej rezonancie s rozkošným ksichtíkom bubáka bol dooosť dobrý :-) Filmu Zdar a Hororu zvlášť.

Kruh (2002)

Jeden z hororikov,pri ktorom Vam nebude všetko jedno.Pre istotu pri pozeraní stíšte,alebo ešte lepšie vypnite mobily a s dostatočným časovým predstihom odhláste pevnú linku.Inak riskujete vlastný život :-)Jedná sa jednoznačne o základný stavebný kameň a povinnú výbavu každého horor-maniaka:-)Kto nevidel Ring,nevie,čo je strach.Ani s odstupom času nestráca na vierohodnosti.Pôvodnú japonskú version som síce nevidel,ale vôbec mi to žily netrhá.Raz dávno som totiž sledoval podobný jap."horor" a tá ich príslovečná japonská úslužnosť a večné klaňanie sa mi pokazily dojem z celého filmu.Nič proti východnej kultúre,ale do hororu to "napasuje"Ak som to však bral ako komédiu,tak to celkom ušlo :-)

Lesní duch (1981)

Pre mňa je toto dielko spomienkou na časy dávno minulé,keď boli horory naozaj strašidelné.Vynára sa mi staré kamarátove video a simultánny dabing,keď nám stačil jeden jediný hlas a nie príliš kvalitný obraz :-)Napätie vybičované do krajnosti,ruka odfaklená motor.pílou a mnoho ďalších symbolov.Bruce Campbell ako neohrozený "duchobijec"Vtedy,ako pubertiak som nemal veľkú možnosť porovnávať túto záležitosť s inými podobného druhu,takže spolu s Cintorínom domácich zvierat zostane v mojej pamäti uchovaná ako moje hororové základy.Aj dnes,po rokoch si tento filmik rád pozriem,ale namiesto hrôzy sa na mojej tvári objaví skôr jemný úškrn spôsobený primitívnymi trikmi.Až sa niekedy sám seba pýtam : "Ako je možné,že mi v tej dobe tieto nedostatky vôbec nevadili ?"asi tu nebolo nič lepšie :-)

Looper: Nájemný zabiják (2012)

Svieži vánok zavial do poľa s cukrovou trstinou a kde sa vzal-tu sa vzal,pred nami všemohúci Bruce opäť v plnej zbroji stál :-) Svižná akčná jazda,ktorá síce neohúri prevratným vizuálom (aj keď sa o to snaží),neponúkne divákovi krkolomné scény,no aj napriek tomu poteší slušnou akceleráciou deja.J.G.Levitt ako podarená a mimoriadne vhodne zvolená mladšia verzia Bruce-a W.Myšlienka cestovania v čase,ktorá je v poslednej dobe filmármi tak často využívanou témou je tu celkom slušne zrealizovaná.Takže ak to skrátim : Film,ktorý vás ničím mimoriadnym neoslní,ale ani nesklame.Príjemná akčná oddychovka a jednoznačne nadštandard.