• Krátkometrážní

Liebe ist kälter als der Tod (1969)

Úvod. Nepomenovaný a nenásytný syndikát zločinu láka nevyberavým a násilným spôsobom vytypovaných zločincov do svojich radov. Franz napriek mučeniu odmieta. Neskôr pasáka Franza vyhľadá Bruno. Zoznámili sa na úvodnom "konkurze do korporácie". Bruno sa ukáže ako brutálny násilník a nájomný vrah. Napriek tomu spolu, v trojici s Franzovou milenkou a zároveň prostitútkou Johanou, zosnovajú lúpežné prepadnutie banky. Syndikát však nedá pokoj. Chladne a ultravážne sa tváriace tváre predstaviteľov, rovnako emočne studeno odriekané strohé vety, divadelná strnulosť nehybnosť postáv, z času na čas prechádzajúca do nečakanej akcie. Minimálne kulisy, dej ohlodaný na kosť. To všetko dohromady a vznikol netradičný, no skvostnou cynickou atmosférou nabitý, celovečerný režijný debut jednej z najväčších postáv nemeckej kinematografie. Poznámka: Bezprostredne po skončení filmu som chcel dať štyri hviezdičky, no niektoré zážitky je potrebné nechať odležať, podobne ako divinu. Až po čase sa zistí, o akú výnimočnú filmovú chuť v skutočnosti ide. Vysoko odporúčam všetkým priaznivcom filmovej alternatívy a netradičných zážitkov, nesústreďujúcich sa primárne na dej.

Monstrum z jeskyně stínů (1959)

Zďaleka nie také hrozné, ako sa tu píše. Problémom je, že toto nie je vôbec čistokrvný horor. A už vôbec nie sci-fi. Skôr film o vzťahoch v bande lupičov. Rozpory sú medzi jej členmi i s okolitým svetom. Toho by sa najradšej zbavili. Partnerka bossa gangu má už po krk života stráveného prípravou a realizáciou lúpeží. Životnú depku zapíja alkoholom. Chce sa nadýchnuť sviežejšieho vzduchu. Nakuká si preto fešáckeho vyšportovaného horala, ktorý má bande tvoriť bežkársky sprievod do jeho horskej chaty. Tam má banda prečkať najhoršie časy po lúpeži a neskôr ich má vyzdvihnúť lietadlo do Kanady. Všetky problémy však vyrieši gigantický pavúk. Jeho telo s dlhým bodavým klepetom je obalené v handrách a čomsi, čo pripomína chumáče sklenenej vaty. Obete si obaľuje do pavučinových zábalov a postupne im cicia krv. Tak tento málo strašidelný pavúk sa postará o rozriešenie všetkého, čo hrdinov trápi. Teda rozuzlenie sa neudeje na základe dynamiky vývoja konfliktu postáv, ale konflikt postáv je ukončený zásahom zvonka. Teda vlastne z vnútra jaskyne.

V pasti (2020)

Voľnočasová pohybová aktivita meniaca sa v boj o život. Kulisami sú úchvatné nórske horské scenérie a tajomný svet pod vodnou hladinou. Aktérmi príbehu dve nevlastné sestry, ktoré sa vydali za dobrodružstvom zimného potápania.V prvej polhodine sa riešia vzťahové problémy. Následne sa dej prehupne do neprerušovanej záchrannej akcie o život. Technickú vierohodnosť neriešim. Preto som si strhujúcu podmorskú časť i suchozemské scény zúfalého hľadania pomoci (pomocného prostriedku) naplno užil. Dve hviezdičky strhávam: a) za odporné zapichnutie nevinného psa (po tejto scéne som si predstavil alternatívny záver, že na brehu bude stáť majiteľ psa s puškou a z pomsty za zabitie verného druha odpraví každého, kto sa vynorí nad hladinu), b) za celkovú jednoduchosť deja, ktorý je síce spočiatku obohatený naznačenými problémami aktérov príbehu, no nedotiahnutými, c) za to, scéna potápania pri lodi v úvodných minútach filmu mi prišla napínavejšia a strašidelnejšia, ako neskorší hlavný motív vzájomnej snahy o sesterskú spásu.

Doktor Spánek od Stephena Kinga (2019)

Hravé a kvalitatívne vyrovnané s prvým dielom, čiže Kubrickovým Osvietením. Filmovo dosiaľ asi najlepšie zachytenie ducha a zmyslu kníh Stephena Kinga.

Grissomova banda (1971)

Kniha Jamesa Hadleyho Chaseho je vynikajúca. Užívateľovi Mr. Apachemu to potvrdzujem a súhlasím s ním. Zároveň som, na rozdiel od neho, rád, že sa Robert Aldrich pri filmovej adaptácii románovej predlohy nedržal otrocky knižnej predlohy, ale išiel vlastnou cestou. Pretože verná adaptácia románu je väčšinou púhe dialógové karaoke. V šťastnejších prípadoch s vhodne, či netradične zvoleným obrazovým ozvláštnením. Tu sa podarilo oboje: vhodne pozmenený dej aj obraz. A najmä: Banda hrdlorezov pod vedením nenávistnej stareny nemá chybu!

Tommy Genesis - Tommy (2017) (hudební videoklip)

Fetišistická undergroundová kanadská raperka. Vaňa plná mliečnej vody. Nahé telo speváčky. Provokujúca školská uniforma: krátka sukňa, podväzkové pásy, zvodné pózy. Provokujúci text. Čím sa toto skončí? No predsa uzavretím interpretky do psej klietky. Hudobne nápaditý koniec. Zastretý spev. Z wikipédie: "Dazed magazine described her as "the internet's most rebellious underground rap queen". Her music incorporates experimental style and often sexual verses.".

Uneseni (2010)

Sen sterdostavovskej rodiny je: fungujúca rodina, vlastný dom s výhľadom a bazénom, výchova potomka k ceste za vlastnou rodinou. Nuž a tento sen je filmom Unesení dokonale a dôsledne zlomený. Čo zlomený, zničený. Nie naraz, postupne, tvrdo, nekompromisne. Až z toho ostane nedobre. Preto, napriek remeselnej dokonalosti len tri hviezdičky.

Všechno nebo nic (2017)

Zopár komentátorov píše, že toto je film pre ženy. A tak som ohodnotil film na základe ich názorov naň. Tu sú. Prvá: "Blbosť, nedopozerala som to". Druhá: "Jéžiš, hrozná pičovina." Tretia: "Mne sa to celkom páčilo." Štvrtá: "Nepáčilo sa mi to. Hlavné postavy ma totálne štvali." Piata: "Nevidela som." Priemer: 0+0+80+20 +?/ 5 = 20% = jedna *.

Monster A Go-Go (1965)

Herschell Gordon Lewis nedokončený film kúpil a dorobil po svojom. Niektorých hercov z nedokončenej verzie odignoroval, iných pridal, dokrútil pár záberov a pridal sprievodný hlas. A výsledok? Naozaj to vyzerá, akoby rozpočet tohto filmu bol cca 1000 dolárov, no tie sa minuli na niečo úplne iné, len nie na film samotný. Smiešnym paradoxom tejto skutočnosti je fakt, že v titulkoch uvedený pôvodný režisér Bill Rebane skončil práce na filme, pretože mu došli peniaze. Preboha aké a ako? Možno sa minuli na maketu vesmírneho modulu, ktorá pristála na poli a zmizol z nej človek. No tá v porovnaní s ľuďmi, čo sa okolo modulu točia vyzerá, že by sa do nej sťažka vošiel potkan. A aj ten by mal natesno. Filmová pravda je však oveľa pompéznejšia: rádioaktivita stvorila ultravysoké zabijácke monštrum. (vyzerá, ako jeden z IMdB komentárov poznamenal, akoby Abraham Lincoln vstal z mŕtvych - https://sk.pinterest.com/pin/107382772336250477/). No nie a nie ho polapiť! A to vedci vyvinuli špeciálny antirádioaktíny spray. Koniec je "záhadný a mysteriózny", no celkom iste nečakaný. Určite nie také zábavné ako Ed Woodove filmy, no kvalitnej zábavy v štýle, tak hrozne zlé, až je to zaujímavé, si divák užije do sýtosti. A vzhľadom na čosi vyše hodinovú dĺžku sa to dá vydržať.

Špatné vychování (2019)

Schéma: Akékoľvek odvetvie ľudskej činnosti slúžiace verejnému blahu, či ide o zdravotníctvo, školstvo alebo sociálne opatrovateľstvo, trpí často nedostatkom kvality i peňazí. Napriek tomu sa nájdu schopní jedinci, ktorí dokážu lokálne svoje zariadenie spravovať tak, že funguje oveľa lepšie, než pred ich príchodom. Zároveň sa často stáva, že títo schopní manažéri a vo svojom fachu odborníci sa cítia byť nedocenení za zásluhy, ktoré dosiahli. A tak si prilepšujú po svojom, plne presvedčení o oprávnenosti svojich bočných príjmov. Bránia svoje správania zo všetkých síl, neštítiac sa akéhokoľvek úskoku, lži, presviedčania, či zastrašovania. Napriek trestu, ktorý občas na takéto typy dopadne, necítia, žeby urobili niečo zlé. A ono často, to čo dosiahli, spoločenským prínosom vysoko prevyšuje ich zlodejiny. No a túto schému popisuje Zlá výchova. Miestami trochu schematicky, občas pôsobí ako tv inscenácia. 70%.