EXODUS: Bohové a králové (2014)

Než napíšu plnohodnotný komentář (jestli vůbec) tak jenom taková poznámka. Nechápu proč je problém, že to nemá pořádné vedlejší postavy, když to na nich evidentně vůbec nestaví, tedy kromě Edgertonova Ramsese, i když u něj mám pocit, že to byl záměr, aby byl Mojžíš pořádně vyzdvižen.

Godzilla (2014)

Nevím jestli s tou plnou pálkou dělám dobře, ale tohle je přesně to co jsem chtěl vidět. Totální katastrofu. Nejen díky epické destrukci, ale také absolutnímu selhání lidského faktoru, kdy lidstvo není schopno jakkoliv (úspěšně) zasáhnou do dění a nakonec se zmůže jen na pozorování a žehlení následků vlastních neúspěchů. Gareth Edwards vystřihl neuvěřitelně suverénní a nápaditou reži a nesnaží jako ostatní hollywoodské blockbustery se oslnit akcí (vetšinu filmu ji dokonce odmítá ukázat). Desplatova hudba asi nemohla být lepší. Nová Godzilla je prvotřídní filmařina, která se nebojí jít proti očekávání.

Herkules: Zrození legendy (2014)

Nepřišlo mi to tak špatné jak se tady traduje. Vypadá to hnusně, má to hrozné triky a výpravu a scénář je skoro katastrofální, ale zase je to svižné a má to docela dobré akční scény. Scott Adkins je věčně nasraný, takže je poměrně zábavný a Kellan Lutz by byl (v určitých kategoriích) docela v pohodě, kdyby nevypadal jako vymydlený a nagelovaný metrosexuál i po líté, několikaminutové bitvě v prachu a špíně. Kariéru Rennyho Harlina trefně shrnul uživatel Cervenak ve svém "nie práve hore kopcom."

Interview (2014)

Překvapivě mnohem vtipnější a dokonce i chytřejší (!) film než jsem čekal. Jen je to trochu moc dlouhé, 112 minut je na něco takového příliš. Ale rozhodně to bylo pro mě překvapení roku. Čekal jsem to tak o tři levely horší.

Jack Ryan: V utajení (2014)

Nejspíš jsou to asi tučnější tři hvězdy než dává většina okolo, protože mě to slušně bralo. Je to sice docela hovadina, nemá to žádný zvrat a má nezajímavé prostředí, ale i tak jsem se dostatečně bavil. A záveřečná hektická dvacetiminutovka mi silně rozproudila krev v žilách. Režie bezva, herecky fajn a Patrick Doyle to boostuje na max. Nemám s tím problém a klidně bych si dal sequel.

Já, Frankenstein (2014)

What the fuck??? A to jsem do teď považoval Beattieho alespoň za docela slušného scénáristu, ale tohle je fakt síla. Já, Frankenstein je film, ve kterém neexistuje jakákoliv představovačka postav ani příběhu. Nepochopil jsem kdo je kdo a hlavně proč dělá co dělá. Postavy nemají vůbec žádné motivace (minimálně jsem žádné nezaznamenal), v ději není žádná vnitřní logika, diaogy jsou většinou blábolivé. Triky nic extra ale v pohodě (až na ty démoní obličeje). Bitky jeden na jednoho slušný, ty velké bitvy jsou strašně sterilní. Kamera ok. Obsazení dobré. Ale Beattie absolutně ztratil soudnost. Tohle není jen blbé (to by mi vůbec nevadilo), tohle je blbé i ve svém vlastním světě.

Labyrint: Útěk (2014)

Překvapivě dobré teenagerské dobrodružství. Je to trochu jako mix Lost a Cube, přičemž mysteriózní atmosféra tady funguje opravdu dobře, hlavně díky výbornému dávkování informací. Napětí to má většinu času taky dost díky nestálému používání nějakých jednorázových krátkých deadlinů (vydržet do rána, proběhnout místem než se uzavře). Akční scény zběsile snímané a stříhané, ale díky tomu si alespoň udržují rychlost. Režie šikovná. Ty tři dávám spíše z opatrnosti, protože z posledních deseti minut to vypadá, že se z toho stane s dalšími díly hrozná chujovina (Moc to nedává smysl už teď). Mám však sto chutí jít do čtyř. A na závěr malé povzdechnutí: "Proč musí být všechno trilogie, nejlépe ještě s posledním dílem rozděleným? Co bych dal za nějakou jednorázovou jízdu, u které bych nemusel čekat tři další roky než se konečně dozvím "vo co gou." Ach jo."

Lucy (2014)

Neskutečná haluz a obří úlet prakticky do všech stran. Já už jsem viděl ledacos, ale něco takového ještě ne. Film, do kterého Besson nacpal automobilové honičky, střelbu z bazuky, gangstery, vysokoškolské profesory, indiány, dinosaury a zrod vesmíru si zaslouží buď obdiv, nebo odpor, nebo oboje najednou... nebo vlastně cokoliv mezi tím. Tohle stojí prostě mimo normální estetická měřítka.

Na hraně zítřka (2014)

Drsná adrenalinová plnotučná jízda. A taky překvapivě opravdu chytrá. Neustále se mění a vyvíjí a zvládá pořád překvapovat, kdykoliv už by koncept mohl nudit, film změní situaci, a tak je zábavný neustále zábavný. Limanova režie je nejlepší od Agenta bez minulosti. Cruise super. Emily Blunt dokonalá. Z Edge of Tommorow jsem rozechvělej ještě teď. Těším se na repete.

Nejhledanější muž (2014)

Atraktivní ve své neatraktivnosti, neobyčejné ve své obyčejnosti. Jeden z nejzajímavvějších filmů roku.