Transformers: Zánik (2014)

Vlastně jsem jsem docela překvapen, protože mě to místy, narozdíl od dvojky a trojky, docela bavilo. Ubylo bayovských vtípků, které mi byly tak proti srsti, přibyl Mark Wahlberg, který je dost cool (teda když zrovna nedělá dementa a nemontuje nějaké jezdící popelnice), bezva záporáci (Kelsey Grammer a docela hustej Lockdown), Dinoboti (i když vůbec nevím jak a odkud se vzali) a po place se občas projdou transformeří Goodman a Watanabe. Pořád je to hrozná debilita s nesmyslně natáhnutou stopáží, prázdnými postavami a občas prapodivným střihem, ale tentokrát jsem alespoň neměl pocit, že by mě to vysloveně štvalo. Ale možná jsem jen přijmul pravidla. Dávám uctyhodných 5/10. Na další díly se opět kouknu, protože jsem zvědav, jestli se ta mytologie dá nafukovat pořád, a co po transformeřích rytířích, žoldácích, psech a stvořitelích, atd přijde příště. P.S.: Battle Cry je naprosto super!

Úsvit planety opic (2014)

Nejistých pět. Nevím tak úplně, co bych vytkl. Špičkově vyypadající, skvěle zahraný, hutný, vrstevnatý a emocemi plný blockbuster. Ale jednička byla mnohem lepší. Byla lépe vygradovaná, dynamičtější, emotivnější a s lepší hudbou (ta Giacchinova je ale taky super). Uvidíme, co udělá s těmi pěti hvězdami druhá projekce. Asi to klesne na čtyři, ale nepředbíhejme. P. S.: Chci trojku. Co nejdřív. Edit: Tak opravdu to kleslo a docela dost. Je sice zajímavé, že střet není ani tak mezi opicemi a lidmi, ale mezi tolerantními pacifisty a militantními rasisty, ktéří jsou na obou stranách. Bohužel díky tomu, musí bý postavy napsané natolik jednorozměrně, aby šli snadno do těchto dvou škatulek nastrkat. S výjimkou Caesarova syna, který jako jediný projde nějakým charakterovým vývinem, a Dreyfuse, u kterého je to ale jedno.

V oku tornáda (2014)

Dojmy z filmu se rozletěly rychleji než libovolné stavení v jeho scénách. Pamatuji si jen, že tam byly bezva triky, jako třeba hořící tornádo (ano, zní to divně), že to mělo mizerný scénář plný klišé a nudně napsaných postav, že ta kvazidokumentární forma moc nefungovala a hudba Briana Tylera byla úplně mimo (někdy jak z jiného filmu). Ale alespoň to bylo krátké a v akčních sekvencích slušně zrežírované, takže tak 2 a 1/2 hvězdy. V kině s Dolby Atmos by to byl asi lepší zážitek.

Všechny cesty vedou do hrobu (2014)

Dva klobouky sraček na jeden klobouk skvělých vtipů. Chtěl jsem dát dvě hvězdy, ale pak tam na konci nakráčel Jamie Foxx a já se rozhodl přidat tu třetí, i když jen malou a olámanou.

Whiplash (2014)

Full Metal Drum set. Přesně to čemu se říká "fakt hustej film." Neskutečně intenzivní, temné drsné drama, plné energie a vyostřené na max. J.K. Simmons samozřejmě geniální a Miles Teller vlastně taky. Za střih a mix zvuku zaslouženě plešouni. Ihned po zhlédnutí jsem šel na plný počet, ale s odstupem času se mi do těch pěti nechce. Vadí mi to časté používání náhod a velmi mi nesedí změna tempa před finále. Jeden z nejlepších filmů roku? Určitě.

Zátah 2 (2014)

Totální masakr. Ale těch pět je dost o fous. Přijde mi to na chlapa co režíroval první The Raid trochu moc ambiciózní. Asi bych radši podobnou látku viděl v rukou Scorseseho nebo Scotta než Evanse. Pod nimi by to bylo možná ještě výživnější a fatálnější drama. Přesto i pod Evansem to má skvělý, velmi dobře propracovaný a výborně vyprávěný příběh, který opravdu svých 150 minut využívá naplno. A pod Scorsesim ani Scottem by to nebyl kontaktní akčňák. A tento akčňák má absolutně boží akci. Úžasná choreografie, kamera a střih a poctivé gore. Ve finále jsem byl už v extázi. Proto se přikláním k té plné pálce. Až do finále jsem ale byl přivraven dát čtyři. Jednoduší a přímočařejší jedničku mám radši.

Zmizelá (2014)

Ficherova dokonalost. Vynikající hra s vyprávěním, s postavami, s divákem a jeho očekáváními, satira o manželství a pro mě hlavně společenský komentář na téma média a jejich moc. Řemeslně fantastické, herecky naprostá radost. Film, ve kterém si to strašně dává i Tyler Perry, nemůžu nemilovat. Prosím alespoň o pět oscarů, smutně koukám.

Zůstaň se mnou (2014)

Subjektivně zatím nejotravnější film roku. Asi tři čtvrtě hodiny filmu trvá než vůbec vyjeví nějaký konflikt, o kterém by se dalo vyprávět. Nenechte se zmást, to že hlavní hrdinky je v kómatu jen dává důvod flashbackové narativní struktuře. Když se pak konečně konflikt objeví, je podkopán právě tou narativní strukturou. Zajímalo by mě jestli kniha je taky tak zoufalá.

Želvy Ninja (2014)

Ty krááááávooooooo!!! Strašnej výplach. Něco tak otevřeně dementního a jednoduchého a zároveň neskutečně dynamického a rychlého jsem neviděl už hodně dlouho. Hodně jsem to potřeboval. Jsem vlastně rád, že se ten film moc neobtěžuje nějakou logikou, mytologií, psychologií nebo vlastně čímkoli, protože takhle jediné co zbylo jsou výborné akční scény (delší záběry plné fakt povedených kamerových jízd a švenkování - to mi sedí), luxusně namistrovaný Trhač, zábavný William Fichtner, hudba mého oblíbence Briana Tylera a řada vtípků s různým poměrem vtipnosti a trapnosti. Být mi deset let nasázím tam všechny pět hvězd. Za mě nejlepší Liebesmanův film.

96 hodin: Zúčtování (2014)

Jsem člověk, který považuje dvojku za docela sluškou jednohubku, ale tohle je opravdu hrozné. Komu přišla dvojka mizerně sestříhaná, ať na tohle ani nekouká, protože je to ještě o tři stupně horší. Při automobilové honičce se vůbec nedá poznat, kdo kam jede, ani kde kdo sedí a všeobecně co se to vůbec děje. Připočtěte k tomu příšerně schématický scénář a máte opravdovou tragédii. Přemýšlel jsem o jedné, ale Neesona mám fakt rád a připadá mi prostě pořád jako cool frajer. Mrzí mě, co se s Taken stalo.