Do toho (2001)

,,Anglie vynalezla fotbal a dala ho světu. Takže teď si ho vezmeme zpátky." Bez jakékoliv nadsázky je post manažera národního mužstva v Anglii jedním z nejprestižnějších a mediálně nejsledovanějších zaměstnání... Kdysi významný autor videoklipů Steve Barron si plní dětský sen snad každého Ira, když si ve snímku Mike Bassett: England Manager dělá srandu ze zkostnatělého anglického svazu, herního systému i fotbalových legend. Celý film je pojatý jako reportážní dokument, čímž sice ustupují některé narační složky do pozadí, ale i tak si snímek drží dobrý náboj, čemuž pomáhá výborný scénář plný vtipných hlášek (,,Co vás bolí?" - ,,Zápěstí."-,,Tak si sundejte kalhoty."). K tomu, aby mohla vzniknout takováto satira, zřejmě hlavně přispělo to, že reprezentace Albionu v roce 2000 vyhořela na evropském šampionátu a tak britská společnost zřejmě cítila, že se s tímto potřebuje vypořádat. Mike Bassett: England Manager je zajímavý snímek, který potěší každého fotbalového fanouška, plný výborných scének (Návštěva laboratoře, kde se zraní několik hráčů, či trénink bez míče.) P.S. Hodně potěšil Pelé, který jako favorita šampionátu označí snad každé mužstvo s výjimkou Anglie.

První muži na Měsíci (1964)

Ještě než po měsíčním povrchu hopsal Neil Armstrong a pronášel slavné věty o malých krocích a velikých skocích, v měsíčním prachu zanechala stopu nesourodá trojice v potrhlé adaptaci H.G. Wellse, které vévodí klasicky roztomilé triky mistra Harryhausena. Škoda, že jediným monstrem, kterým slavný trikař obdařil tento kousek je obří housenka. Jenže tím výčet pozitivních stránek snímku prakticky končí. Naivitu, kterou musel být snad každý sci-film té doby opředený, odpouštím, ale vadí mi, že snímek neví, čím chce vlastně být. Navíc občas ulétává kompozice obrazu a střih v některých momentech také nepatří mezi nejsilnější stránky filmu. Všechny tyto neduhy částečně zachraňuje až zajímavý závěr, přesto První muži na měsíci v mých očích prohrávají s jinou klasickou Wellsovou adaptací Stroj času.

127 hodin (2010)

Tempo, tempo, tempo... Danny Boyle ho dokáže udržovat i ve filmu o chlapíkovi, který uvízne ve skalní průrvě. Britskému režisérovi nedělá problém napálit začátek filmu, i když ví, že příběh bude později pořádně retardován. Protože se Boyle může opřít o skvělou hudbu, střih, kameru i Franca. A proto mu to vychází. Asi jen málokterý režisér by si dokázal poradit s takhle rychlým prologem, jehož film se po pár minutách zastaví, aniž by to později nudilo. Boyle to dokázal a natočil vizuálně úchvatný film o zvířecí touze přežít. Na pět hvězdiček to není, ale bavil jsem se náramně. P.S. Scéna, kdy, Aron zpovídá sám sebe v talk show, nápadně připomíná Glumovu samomluvu ze Dvou věží.

Opravdová kuráž (2010)

Dobrá zpráva hned na úvod: Dude Lebowski je pořád stejný vágus, jen přišel o svůj pacifismus... True Grit je poctivý western, kterých se dnes žel bohu už tolik netočí, se vším všudy. Nechybí prohnaný padouch, drsný zástupce zákona i pomalu plynoucí tempo filmu. Bratři Coenové se mohou již tradičně opřít o výbornou kameru, chytlavou hudbu, solidní výpravu a především o výborného Jeffa Bridgese, jehož Kohout Cogburn dělá z toho Waynova jen roztomilého ňoumu. Velikou pochvalu zaslouží i malá Hailee, společně s Mattem Damonem. Jediný problém Opravdové kuráže je, že na záporné postavy si musíte počkat až na konec filmu, kdy Josh Brolin nedostane moc prostoru a Barry Pepper je zase král všech sympaťáků. To připravuje film v mých očích o plné hodnocení. Ale jinak je tento western, který stojí na vyostřených vztazích ústřední trojice, skvělá záležitost. P.S. Opravdová kuráž se dá označit za opravdu poctivý remake, protože Coenovi si toho do původního (výborného) scénáře moc nepřidali/neupravili, jen ho okořenili o jejich typický černý humor.

Válka světů (2005)

Válka světů se na první pohled může tvářit jako klasický film o invazi z vesmíru, v němž si to tentokrát s naší planetkou rozdávají obří Ipody, ale toto zdání opravdu rychle pomine. Spielbergova verze Wellsovy klasiky je komorním pohledem na osud jedné rodiny, která musí nějak přežít ve světě zmítaném se válkou. Režisér se při tom vyhýbá monumentálním bitvám, či scénám, kde by bylo ničeno nějaké ne-americké město (bez toho dříve snad žádný film o invazi mimozemšťanů nemohl existovat, snad jen s výjimkou E.T.ho:-). Místo toho se Spielberg soustředí na psychologii otce, který si snaží nalézt cestu ke svým dětem, při čemž se může opřít o skvělého Toma Cruise, jehož dacancký fotřík je naprosto k sežrání. Navíc Tomovi zdatně sekunduje uvřískaná Dakota Fanning, jejíž postava funguje jako motor rodinných vztahů. Kromě komornějšího pojetí film disponuje úžasným vizuálem. Za pozornost stojí hlavně kamera Janusze Kaminského (především neuvěřitelně dlouhé záběry, kdy se kamera drží hlavních postav, které jsou neustále v pohybu). Úžasný vizuál Spielberg okořenil pevnou režijní rukou a vytvořil několik scén, na které jen tak nezapomenu (především čůrání u řeky). Válka světů je vizuální obžerství, které přináší jiný pohled na filmy o mimozemských invazích a které si plně zaslouží plné hodnocení.

Benga v záloze (2010)

The Other Guys je velice příjemná komedie, kterou žene dopředu ústřední dvojice, které se opravdu daří a řekl bych, že chemie mezi herci funguje na jedničku, ať už se jedná o krásné ženy přitahujícího Ferrella, nebo věčně rozzlobeného Wahlberga. Ale není to jen dvojka špatných poldů, na kterých by stál celý film. Protože je zde dostatek kvalitních vtipů, slušná hudba a navíc se autorům výborně dařilo těžit z new yorského prostředí. Pochvala navíc za Dereka Jetera, a duo Jackson, The Rock, jehož odchod ze scény otevřel pusu celému kinu :-) viděno v USA

Ďábelský Santa (2005)

Tak co nám tenhle Santa nechal pod stromečkem? Kromě několika utržených hlav, samozřejmě... Nadělil nám velice příjemnou zápletku o vraždícím dárkodárci, svěží loutkovou scénu a fajn hlavního záporáka. Když bych měl hodnotit zbytek filmových aspektů, tak by to vypadalo, že všichni uživatelé čsfd celý rok pořádně zlobili, protože to už dárky rozhodně nejsou. Tak předně ten příjemný námět je zabit nevtipným scénářem, který nepřináší jedinou zajímavou vraždu. Navíc se všechny násilnosti odehrávají mimo obraz, takže ani příznivci krvavých lázní si nepřijdou na své. Z herců za něco stojí jen santovský Goldberg a režie je až nechutně televizní. Pochválit tak mohou jen úvodní scénu s Jamesem Caanem, za kterou zbytek filmu hodně zaostává. Škoda dobrého námětu.

Zombie: Ostrov smrti (2006)

Mám rád špatné filmy, to není žádné tajemství. Dokonce mám moc rád špatné filmy, ale i ta sebevětší úchylka má svoji mez. Ostrov smrti je skutečný horor, ale né pro svíravou atmosféru, či lekací scény, kdepak, horor je pouze tento film sledovat. Odpustím špatné masky, odpustím i to, že nikdo nepoužil logiku ani na ty nejprimitivnější věci (jak mohou být zombies pobryndaní od čerstvé krve, když žijí na opuštěném ostrově několik staletí?), opustím i to, že ústřední parta opravdu špatných neherců vypadá jako banda kreatur, která právě utekla z nějakého panoptika (absenci hezké slečny už ale neodpustím), dokonce filmu odpustím i to, že je totálně ale opravdu totálně hloupý, ale co vážně neodpustím je to, že film vypadá, jako by to režisér myslel vážně a navíc se u toho pekelně nudil. To vážně nikdo na palce neměl tolik soudnosti, aby si uvědomil, co za film mu vzniká před očima a mohl tak ostatním poradit, aby to vzali s nadhledem? (pár herců, kteří šíleně přehrávají nepočítám) Tam, kde by se daly vytvořit perfektní parodické, nebo alespoň zábavné scény, přichází jen bez-nápaditá režie, kdy to vypadá, že už se režisér těšil až bude moci použít překrývačku a přejít do další extrémně nudné scény. To se neodpouští:) P.S. Žádám minimálně státní vyznamenání za to, že jsem to vydržel až do konce.